Miništátik San Maríno leží v južnej Európe, v Taliansku na 12° východnej dĺžky a 44° severnej šírky. Je to tretí najmenší štát v Európe a je piatym najmenším samosprávnym štátom na svete. Rozprestiera sa na juhovýchodných svahoch Apenín medzi talianskými regiónmi Marche a Emilia-Romagna. Povrch štátu je hornatý, najvyšším vrchom je Monte Titano (755 metrov). Klíma je tu stredomorská, s teplými letami a miernymi zimami. Hlavné mesto, ležiace v západnej časti krajiny, má rovnomenný názov - San Maríno - je to historické mesto s množstvom múzeí, zámkami a výhľadmi na Toskánsko.

Napriek tomu, že San Marino nie je členom európskej únie, používa ako svoju menu od 1.1.2002 euro. S Talianskom totiž vytvorili colnú a menovú úniu. Pre San Marno je turizmus veľmi dôležitý, tvorí až 62,24% HDP. Ročne sem prichádza cez 3 milióny turistov, prevažne Talianov. Turistov je na území San Marina takmer 19× viac ako miestnych obyvateľov.

O San Maríne

Ak si predstavujete dovolenku ako oddych od stresu, neúprosne rýchleho plynutia času a vytrhnutie sa zo súčasného moderného sveta, dovolenka v San Maríne vám zaručene zastaví čas a ocitnete sa v období stredoveku, kde z každého múru cítiť históriu. San Maríno je tretí najmenší štát Európy považovaný za najstaršiu existujúcu republiku. Rozprestiera sa vo východných Apeninách v centre Talianska. Okúzli vás nádhernou panorámou hôr, v ktorých zachovaná historická architektúra vytvára jednotu kultúry a prírody.

San Maríno bolo nezávislým štátom od svojho založenia. Tento malý štátik je najstaršou republikou v Európe (v roku 301 ho založil kresťanský pustovník Marino). Podobne aj jej ústava z roku 1263 je jednou z najstarších na svete. San Maríno sa v roku 1861 odmietlo stať súčasťou Talianska, hoci ekonomické a kultúrne väzby medzi nimi zostali silné. V rannom stredoveku otriasli dnešným územím ničivé nájazdy barbarov. Počas bojov o zjednotenie Talianska prichýlilo San Marino mnoho revolucionárov. Jeho štátne zriadenie je republika, ktorá je rozdelená na 9 cirkevných obcí (castelli).

O vzniku San Marína sa hovorí veľa legiend. Všetky rozpravy sa však spájajú v jednej osobe kresťanského dalmátskeho kamenára, svätého Marinusa, ktorý sa so svojimi nasledovníkmi v 4. storočí usadil na hore Monte Titano. Vznik samostatného štátu sa však dokladuje listinami z 13. storočia. Názov San Maríno sa spája aj s menom talianskeho revolucionára Giuseppem Garibaldim, ktorý tu pod azylom strávil niekoľko rokov.

Počasie v San Maríne je typické vnútrozemské s horúcimi letami a chladnými zimami, hoci teplota v zime málokedy klesne pod nulu. Preto návšteva krajiny bude pre vás kedykoľvek aktuálna.  Určite však navštívte významné historické pamiatky, medzi ktoré patrí hneď vstupná brána Porta S. Francesco z 15. storočia a bazilika di San Marino.

V erbe tejto republiky sa nachádzajú tri veže, ktoré sa aj v skutočnosti týčia nad mestom a sú súčasne najnavštevovanejšími historickými pamiatkami v San Maríne. Guaita je prvá veža a je najstaršou časťou opevnenia. Bola opevneným sídlom pôvodným obyvateľom a patrí k najstarším opevneniam Talianska. Na jej omietke je nápis z apríla 951 „in plebis Sancti Marini“. Nachádza sa v nej zvon  Campanone, ktorého údery sú počuteľné v celej republike. Druhou vežou je Cesta – názov je z latinského prekladu. Bola vybudovaná v 13. Storočí. Ponúka neprekonateľný panoramatický výhľad z výšky 755 m.n.m. Kedysi slúžila ako strážna veža a vyhliadka, v súčasnosti je pre verejnosť otvorená a turisti v nej môžu obdivovať 700 exponátov hodnotných antických zbraní. Ďalší pozoruhodný stavebný komplex je františkánsky kláštor zo 14. storočia, v ktorom sa nachádza obrazáreň a múzeum.

V San Maríne sa dohovoríte po taliansky, hoci prevažná časť obyvateľstva hovorí výrazným starým dialektom. V historických úzkych uličkách križujúcim mestom sa nachádza veľké množstvo malých obchodíkov so suvenírmi, keďže turizmus tvorí vyše 65% HDP. Neobávajte sa však, že by ste potrebovali zháňať zmenáreň, keďže Sanmarínska republika nepatrí do Európskej únie, pretože euro je ich oficiálnou menou.

Poznávacia dovolenka Talianska s nádychom histórie by určite nemala vynechať ani San Marino...

Základné údaje

Vlajka - San MarinoOficiálny názov krajiny: San Maríno - San Marino - Repubblica di San Marino
Hlavné mesto: San Maríno
Rozloha: 61 km²
Počet obyvateľov: 32 140 (2012)
Hustota zaľudnenia: 527 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ