Holandsko

Holandsko je krajina syrov, tulipánov a veterných mlynov. Dovolenka v Holandsku ponúka možnosti spoznať krásy a zaujímavosti tejto neveľkej krajiny. Holandsko leží v západnej Európe, na pobreží Severného mora medzi Nemeckom a Belgickom.

Holandsko sa rozprestiera v západnej Európe, medzi 3°-7° východnej dĺžky a 50°-54° severnej šírky. Zo severozápadnej strany ho obmýva Severné more, na juhu susedí s Belgickom, na východe s Nemeckom. Súčasťou Holandska sú tiež ostrovy Aruba a Holandské Antily, nezávislé územia ležiace v Karibiku. Povrch Holandska tvorí hlavne nížina a rovina, najvyšším vrchom je Vaalserberg (322,7 m). Podnebie je tu oceánske s množstvom zrážok. Priemerná teplota v januári je okolo 2,3°C a priemerná júlová teplota je približne 16,5 °C. Hlavným mestom je Amsterdam, hoci v Haagu sídli holandský parlament, vláda i monarcha.

Slovenskí občania nepodliehajú vízovej povinnosti na území Holandska v prípade, ak ich pobyt nepresiahne trvanie 90 dní. Platný občiansky preukaz alebo pas sú dostačujúcim cestovným dokladom pre vstup.

Mlyn - Turistické regióny a zaujímavosti v Holandsku

Provincia Noord – Holland je jednou z najatraktívnejších oblastí celého Holandska. Práve v tejto provincii sa okrem hlavného mesta Amsterdamu nachádza aj starobylé mesto Alkmaar s legendárnym syrovým trhom, s múzeom syrov a múzeom piva. Strediskom provincie je Haaarlem, ležiaci v oblasti pestovania cibuľovitých kvetín.