Maďarsko (maďarsky: Magyarország) leží v strednej Európe, na západe susedí s Rakúskom (366 km) a Slovinskom (102 km), na juhu s Chorvátskom (329 km) a Srbskom (151 km), na východe s Rumunskom (443 km) a Ukrajinou (103 km) a na severe so Slovenskom (677 km). Maďarsko je prevažne rovinatá krajina, ležiaca na Panónskej panve. Menšie pohorie, ktoré je súčasťou Karpát sa rozprestiera na severe v okolí mesta Miškolc. Najvyšším vrchom Maďarska je Kékes (1014 m), ktorý sa nachádza v pohorí Mátra, neďaľeko mesta Eger. Názov Kékes je odvodený z namodralej farby vrchola (kékes - po maďarsky znamená modrastý).

Maďarsko bolo v dávnych časoch súčasťou Rakúsko-Uhorska. V roku 1918 vznikla po jeho rozpade Maďarská republika rád. Počas 2. svetovej vojny stálo na strane Nemecka. Koncom 40-tych rokov tu mali moc komunisti. V roku 1989 padol komunizmus a o desať rokov neskôr sa Maďarsko stalo členom NATO a v roku 2004 členom Európskej únie.

Maďarsko dalo svetu mnoho vynikajúcich spisovateľov (Sándor Petofi, Endre Ady, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Imre Kertész) a hudobníkov (Zoltán Kodály, Ferenc List). Aj v súčasnosti patrí literatúra a hudba k poznávacím znakom národnej kultúrnej identity Maďarska.

Ďalšou súčasťou maďarskej kultúry je maďarská gastronómia. Je charakteristická používaním čili a rôznych pikantnejších korenín. Počas dovolenky v Maďarsku treba ochutnať guláš, perkelt, paprikáš, halászlé alebo čabajskú klobásku. Zo sladkostí obľubujú rôzne štrúdle alebo palacinky. Z vín je obľúbené tokajské.

Hlavným mestom Maďarska je Budapešť, ktorá vznikla v roku 1873 spojením dovtedy troch samostatných miest: Budína (západná časť), Pešti (východná časť) a Starého Budína. Budapešť leží po oboch brehoch rieky Dunaj na ploche 525 km² a je rozdelená na 23 mestských častí. V meste sa nachádza množstvo termálnych kúpelov, vďaka ktorým je Budapešť najväčším kúpeľným mestom sveta.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Maďarsko – Hungary - Magyarorszag
Hlavné mesto: Budapešť
Rozloha: 93 028 km²
Počet obyvateľov: 9 958 453 (2012)  
Hustota zaľudnenia: 107 obyv./km²
Mena: maďarský forint (HUF)
Časové pásmo: SEČ