Monacké kniežactvo leží len 8 kilometrov od talianskej hranice na stredomorskom pobreží francúzskej riviéry – Azúrovom pobreží. Je to druhý najmenší štát na svete a zároveň krajina s druhou najväčšou hustotou osídlenia. Jediným susediacim štátom je Francúzsko. Nájdete ho tiež na mape na 7° východnej dĺžky a 44° severnej šíky. Najdôležitejším hospodárskym odvetvím je turistický ruch, založený aj na známom kasíne v Monte Carlo. Veľký význam má tiež sektor bankovníctva, služieb a poisťovníctva. Svoj domov tu majú mnohé slávne svetové celebrity. Zaujímavosťou je, že len sedmina obyvateľstva sú rodení Monačania.

Vďaka množstvu daňových oslobodení je považované Monako za daňový raj, sídli tu množstvo firiem, ale na francúzske firmy a občanov sa tieto oslobodenia od daní nevzťahujú. V miestnych kasínach môžu pracovať ako krupiéri len obyvatelia Monaka. Tí ale v ňom naopak majú zakázané hrať.

Monako je jedným z najmenších a najbohatších nezávislých štátov na svete.  Výhodná poloha zaručujúca príjemné stredomorské podnebie s priemernou teplotou v januári okolo 8,5° a v júli 24°, je jedným z dôvodov, prečo stráviť dovolenku, kedykoľvek v roku, v tomto krásnom štáte.

Ak vás zaujíma história Monaka, dostali by ste sa v pátraní až do 5. storočia, kedy toto miesto bolo významným obchodným uzlom Feníčanov. Od 13. storočia však hovoríme o Monaku ako o dedičnej konštitučnej monarchii, o kniežatstve. Najznámejším kniežacím rodom je janovský rod Grimaldiovcov. Odporúčame navštíviť tiež jeden z najelegantnejších hradov Európy, Palais du Prince. Oplatí sa vidieť nádherný interiér kráľovského paláca ako aj výmenu stráži každý deň pred dvanástou hodinou.

Najkrajší výhľad na Stredozemné more získate z Monaco Ville, ktorá je s prístavom La Condamine prepojené strmou červenou tehlovou rampou postavenou v 16. Storočí - Rampe Major.  Medzi ďalšie zaujímavosti Monaka patrí Jardin Exotique, kde môžete obdivovať  približne 7000 druhov kaktusov, Antropologické múzeum, Musée Océanographique, ktoré je najlepšie vybaveným akváriom v Európe.

Milovníci motorizmu si určite nenechajú ujsť možnosť navštíviť preteky F1 Veľkej ceny Monaka, či Rally Monte Carlo.

Ďalším typickým znakom tejto krajiny sú kasína. Práve tu, v známej časti Monaka, ktorá sa stala symbolom európskeho hazardu, v Monte Carle, vzniklo prvé kasíno V Európe v roku 1865.

Monako nemá vlastné letisko a turistické autobusy majú zakázaný vstup do mesta. Autobusy do Monaka premávajú zo susedných francúzskych miest a v kniežatstve vám rýchlejšie premiestňovanie po zaujímavých miestach umožní mestská autobusová doprava.

Monako je stelesnením európskeho luxusu, tradície, elegancie a bohatstva. Zaručene vás nadchne už len prechádzka po uliciach tohto mesta a akoby bezstarostný život miestnych obyvateľov.  Krátka, ale príjemná a luxusná dovolenka v tejto krajine, môže byť zaujímavým spestrením vášho cestovateľského nadšenia.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Monako - Monaco - Principauté de Monaco
Hlavné mesto: Monte Carlo
Rozloha: 2 km²
Počet obyvateľov: 30 510 (2012)
Hustota zaľudnenia: 15255 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ