Julské Alpy - Slovinsko

Julské alebo tiež Slovinské Alpy sú súčasťou pohoria Alpy, ktoré sa rozkladajú od severovýchodného Talianska až po Slovinsko, sú ideálnym miestom na strávenie horskej dovolenky. Najvyššou horou je Triglav s výškou 2864 m n. m. odkiaľ sa otvára nádherný pohľad na rieky Soča a horné toky rieky Sáva. Medzi nimi leží Triglavský národný park, plný zaujímavých druhov rastlín aj zvierat a zachovalých tradícií kedysi problematického života horských farmárov.

Juh oblasti Julských Álp zaberá dolina rieky Soča, kde sa môžu dostatočne vyžiť všetci priaznivci adrenalínových i klasických športov. Jazdy na kayaku, či kanoe sú tu bežné, rovnako ako rafting. Okrem toho si tu môžete vyskúšať aj skok padákom, horské bicykle alebo lietanie na klzákoch. Z údolia je dostupné aj najvyššie horské stredisko Slovinska na kopci Kanin. Ďalšie ubytovanie môžete nájsť v mestách Bovec, Kobarid a Tolmin. Cesty pozdĺž rieky Idrijca vás zavedú do miest Cerkno a Idrija. V Idrii sa môžete pozrieť do slávnej medenej bane alebo hradu Gewerkenegg. Zaujímavá je i oblasť Posočje, ktorá pripomína hrôzy prvej svetovej vojny, ktoréj je venované múzeum v Kobaride.

V hornej časti údolia sa rozkladá krásna dedinka Trenta, kde sa nachádza informačná kancelária Triglavského národného parku, múzeum a botanická záhrada Julijana. V Údolí hornej Sávy sa nachádza obľúbená turistická destinácia Kranjska Gora, ktorá láka dovolenkujúcich i jednodňových návštevníkov v lete i v zime. Môžete tu rybárčiť, jazdiť na bicykli, chodiť po horách, vyskúšať si paragliding, v zime stráviť dovolenku na lyžiach, či jazdiť so psím záprahom. V neďalekom mestečku Planica sa každoročne stretávajú najlepší skokani na lyžiach.

Dvomi najznámejšími jazerami oblasti Julské Alpy sú Bled, s legendárnym ostrovom uprostred a starobylým hradom, a vysokohorské jazero Bohinj. Okolo neho sa nachádzajú lyžiarske centrá Vogel, Kobla a Soriška planina.