Ljubjlana - Slovinsko

Priamo v srdci Slovinska leží Ľubľana (nemecky Laibach, slovinsky Ljubljana), historické centrum a hlavné mesto krajiny. Slávna metropola pod slovinskými Alpami je rozdelená riekou Ljubljanica a patrí k hlavným (jednodenným, či viacdenným) destináciám turistov, ktorí sa tu rozhodli stráviť dovolenku v Slovinsku. Ľubľana zďaleka nepripomína klasické západné veľkomestá. História mesta však siaha až ďaleko do doby Rimanov. Kedysi bolo pod názvom EMON centrom provincie Carniola hlavným mestom Napoleonových Illyrských provincií.

Ľubľana je "dieťaťom" architekta Jože Plečnika. Hoci nie je veľká, je Ľubľana kultúrnym centrom celého Slovinska. Vďaka unikátnej polohe sa v nej totiž spája východné, západné, severné i južné Slovinsko. Dovolenkujúci môžu navštíviť množstvo múzeí a galérií a nachádza sa tu aj mnoho škôl. 

Na celé mesto dohliada Ľubľanský hrad, z ktorého je vidieť až k Alpám. Do Ľubľany sa ľahko dostanete autom, vlakom i lietadlom, kedy vás privíta letisko Brnik. Mesto je vďaka Ľubľanskej univerzite plné mladých ľudí, ktorí, podobne ako dovolenkujúci návštevníci radi navštevujú zoo, na kopec Rožnik, Šmarna gora, či sa vydávajú na iné výlety v krásnej okolitej prírode.

Za návštevu stojí tiež neďaleké mesto Iški Vintgar, kúpele Rakitna, Pekel Gorge s vodopádmi, bývalý kláštor v meste Bistra, kde teraz sídli technické múzeum Slovinska, jazero Zbiljsko, alebo mesto Stična sa slávnym cisterciánským kláštorom.