Španielsko

Španielsko leží v južnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Na západe susedí s Portugalskom a na severovýchode s Francúzskom a Andorrou. Rozprestiera sa medzi 9° západnej až 4° východnej dĺžky a 36°-44° severnej šírky. K Španielsku patria tiež Baleárske ostrovy ležiace v Stredozemnom mori, Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne a dve enklávy v severnej Afrike: Ceuta a Melilla. Španielsko je druhou najväčšou krajinou západnej Európy, hneď po Francúzsku. Na severe je vlhké podnebie s vysokým úhrnom zrážok. Ostatok Španielska ma kontinentálne podnebie s veľkými rozdielmi medzi letom a zimou.

Ubytovanie v Španielsku

Španielsko ako turistická veľmoc ponúka nepreberné množstvo najrôznejšieho druhu ubytovania, od kempingov, mládežníckych ubytovní až po luxusné päťhviezdičkové hotely. Nižšie nájdete charakteristiku každého typu ubytovania spolu s doplňujúcimi informáciami, ktoré by sa vám mohli pred cestou do krajiny na Pyrenejskom polostrove hodiť.

Dovolenka v Španielsku

Španielsko je jednou z hlavných európskych turistických krajín a dovolenkových destinácií. Nie je však iba krajinou nekonečných pláží ako by sa možno na prvý pohľad mohlo zdať. Španielsko je krajinou, ktorá učaruje azda každému. Náročnému dovolenkujúcemu, tomu kto hľadá odpočinok na zlatistých plážach, tomu, kto obľubuje poznávacie zájazdy i tomu, kto rád cestuje na vlasnú päsť. Španielsko ma širokú paletu pláží, ubytovacích a stravovacích možností.

Mena a ceny v Španielsku

Do roku 2002 sa v Španielsku platilo pesetami od 28. februára toho roku boli stiahnuté z obehu a platnou menou sta stalo euro (€). Pesety, boli v Španielsku využívané od roku 1869 a spolu s francúzskym frankom sa toto platidlo využívalo aj v pyrenejskom štáte Andorra.

Doprava v Španielsku

Španielsko sa nachádza na Pyrenejskom polostrove, približne 1 800 km od Bratislavy. Jeho poloha je výhodná aj pre letecké spojenie a bez problémov sa sem dostanú i tí, ktorí uprednostňujú jazdu na štyroch kolesách. V Španielsku sa nachádza dovedna 36 letísk ak nepočítame ostrovy a vojenské letiská. Zo Slovenska, konkrétne z letiska M.R. Štefánika, si zaletíte priamo do Barcelony aj Malagy.

Ibiza, Baleárske ostrovy, Španielsko

Ibiza je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou mnohých Európanov. Turistov láka na svoje krásne piesočné pláže a bujarý nočný život v tanečných kluboch. K Ibize patrí relax a oddych, či už ide o ležanie pri mori alebo večerný tanec a zábavu. Svojou rozlohou (571 km²) je Ibiza tretím najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia. Dovolenku tu každým rokom strávi až 4 milióny turistov.

Zaujímavosti zo Španielska

Španielsko je krajinou s bohatou históriou, pozoruhodnými prírodnými úkazmi, fenomémni a je domovom mnohých svetovo uznávaných osobností. Zaujímavosti, zábavné fakty, informácie o geografii, histórii, kultúre a športe Španielska nájdete práve tu.

Barcelona - Španielsko

Barcelona je druhým najväčším a veľmi významným mestom Španielska. Leží v severovýchodnej časti krajiny na pobreží Stredozemného mora, ktoré predurčuje príjemný prímorský ráz podnebia. Dovolenku v Barcelone tak môžete poňať kultúrne – návštevou mesta, ako aj oddychovo – trávením času na plážach. Barcelona má veľké medzinárodné letisko El Prat.

Andalúzia, Dovolenka v Španielsku

Andalúzia je najväčšia autonómna oblasťou v Španielsku. Názov Andalúzia vznikol pravdepodobne od názvu minerálu, ktorý sa volal andaluzit. Andalúzia zaberá plochu 87 268 km². Počet obyvateľov Andalúzie je približne 6,5 milióna. Hlavným mestom tejto oblasti je Sevilla.

Podnebie a počasie v Španielsku

Španielsko, vďaka svojej polohe nemá jednotnú klímu. O tom svedčí aj fakt, že tu nájdeme púšte, polopúšte, vlahy údolia riek, ale aj ich vyschnuté korytá, skalnaté pobrežia aj mokrade. Vnútrozemie Španielska má kontinentálne podnebie s výraznými teplotnými rozdielmi medzi letom a zimou. Vodných zrážok spadne po celý rok málo, takže celú Mesetu pokrýva step so suchomilnou trávou, halfou a kríkmi. Najteplejšia oblasť Španielska je pobrežie Stredozemného mora, hlavne jeho južná a východná časť.

La Palma - piaty najväčší ostrov Kanárskych ostrovov býva často nazývaný aj „la Isla Bonita“ - nádherný ostrov. Tento prívlastok si zaslúži pre svoju nedotknutú prírodu plnú farieb, strmé vrcholy hôr a čarovné dedinky, ktoré lahodia očiam turistov a poskytujú jedinečné vizuálne zážitky z oddychovej dovolenky na tomto španielskom ostrove.

La Gomera je druhý najmenší z Kanárskych ostrovov. Rajskú dovolenku na ňom trávia najmä milovníci prírody. Ostrov je silne poznačený eróziou, ktorej vplyvom sa pôvodná veľkosť ostrova zmenšila o polovicu na dnešných 370 km2. Dnes má ostrov kruhový tvar.

Kanárske ostrovy - dovolenka v Španielsku

Kanárske ostrovy patria medzi najobľúbenejšie ostrovné destinácie, kde sa vďaka stálemu počasiu môžete celý rok kúpať, potápať, prevádzkovať vodné športy, jazdiť na výlety, užívať si teplého počasia, hrať golf. Prejdite sa piesočnými dunami ostrova Gran Canaria, vyskúšajte obľúbené pláže a výlet na najvyššiu sopku Pico de Teide na ostrove Fuerteventura, zahrajte si golf v golfovom raji na Tenerife alebo navštívte Národný park Timanfaya na ostrove Lanzarote.

tenerife

Ostrov Tenerife je prozaicky povedané kráľom, nekorunovaným kráľom Kanárskych ostrovov. Ostrov je sídlom vlády i centrom vzdelania. Tenerife láka turistov na krásne pláže a možnosť aktívneho trávenia dovolenky. Jedná sa s rozlohou 2 034 kilometrov štvorcových o najväčší ostrov z Kanárskeho súostrovia. Leží rovnako v severnej časti Atlantického oceánu, zhruba medzi Gran Canaria a La Gomera, v strednej časti súostrovia.

Lanzarote - Kanárske ostrovy, Dovolenka v Špenielsku

Ostrov Lanzarote je miestom, ktoré pôsobí dojmom nedotknutej krajiny. Ostrov patriaci Španielsku ponúka široké piesočnaté pláže rôznych farieb a čisté more tu vytvára fascinujúci kontrast s vulkanickou krajinou - nespočetnými sopečnými kuželmi a červenohnedými údoliami. Dokopy sa tu nachádza vyše 100 vulkánov a 300 kráterov. Pod ostrovom je stále činná sopka. Spomedzi všetkých Kanárskych ostrovov však nenájdete taký, kde by ste počas svojej dovolenky cítili tak pokojnú atmosféru ako tu.

Gran Canaria je najživšií a tretí najväčší kanársky ostrov. Svojim návštevníkom ponúka dych Afriky i kolorit stredomoria. Zelené údolia, palmové háje, hory, skaly, púšte i preslávené duny dosahujúce výšky až 30 metrov, patria k jeho hlavným atrakciám. Na juhu ostrova nájdete rekreačné strediská, módne pláže, vodné športy a prechádzky na ťavách. Vo vnútrozemí objavíte lesnatú krajinu a zelené svahy, na severe potom kanárske borovice, rozmanité ovocia, banánovníkové plantáže aj rybárske dedinky. Ostrov Gran Canaria odporúčame milovníkom aktívnej dovolenky (tenis, golf, vodné športy, horská turistika).

Ostrov Fuerteventura je považovaný za jeden z najkrajších z celých Kanárskych ostrovov. Hovorí sa mu tiež rajský ostrov, pretože tu turisti trávia dovolenku ako v raji. Je tu až 152 pláží, ktoré spolu tvoria až jednu pätinu celej plochy ostrova. Pláže su na Fuerteventure čisté a posiate svetlým pieskom.

Formentera je najmenším ostrovom Baleárskeho súostrovia, ktoré je súčasťou Španielska. Od svojho severného suseda – ostrova Ibiza, je oddelený len morskou úžinou. Medzi Formenterou a Ibizou je pravidelné lodné spojenie, ktoré zabezpečuje jediný prístup na tento krásny ostrov ako stvorený na pokojnú slnečnú dovolenku.

Španielske pobrežie Costa Brava je každoročne veľmi žiadanou dovolenkovou destináciou. Čo sa vám vybaví, keď sa povie Španielsko? Barcelona, flamenco, Madrid, fiesty, Dalí, Sevilla, Gaudí, Kolumbus, siesty, Sangria, bolero, Alhambra alebo gaspacho? Tým ale ponuka zďaleka nekončí. Nie nadarmo je Španielsko jednou z najnavštevovanejších krajín sveta.

Najmenší ostrov Kanárskych ostrovov El Hierro bol v minulosti prezývaný aj „ostrov na konci sveta“. To však platilo len pred obdobím zámorských objavov, kedy sa hranice toho, čo sa považuje za koniec sveta, výrazne zmenili. Dnešnému európanovi tak dostať sa na dovolenku „na konci sveta“ trvá len niekoľko hodín letu.

Pestrofarebná španielska kuchyňa je veľmi prostá, zároveň ale aj rafinovaná a chutná. Základom jej úspechu je niekoľko surovín, pričom rozdiel v chuti výsledného jedla často tkvie len v rozdielnej úprave. Drobnou zmenou v prísadách či kombináciách získa španielske jedlo úplne nový charakter.

Praktické informácie o Španielsku

Pri ceste do Španielska ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Španielska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od plánovaného dátumu opustenia krajiny.