Mena a ceny v Španielsku

Do roku 2002 sa v Španielsku platilo pesetami od 28. februára toho roku boli stiahnuté z obehu a platnou menou sta stalo euro (€). Pesety, boli v Španielsku využívané od roku 1869 a spolu s francúzskym frankom sa toto platidlo využívalo aj v pyrenejskom štáte Andorra.

Ceny v Španielsku

Španielsko je jednou z najlacnejších krajín západnej Európy. V supermatketoch sa zväčša stretnete s porovnateľnými cenami ako u nás. Prirodzene, turistické centrá, ako v každej inej krajine využívajú svoju návštevnosť a ceny zvyšujú. Podobne je tomu tak aj v plážových letoviskách španielskeho pobrežia, či na ostrovoch. Podobne ako napríklad v Taliansku, aj v Španielsku sú služby drahšie ako na Slovensku.

Ceny v reštauráciách sú pre nás stále prijateľné, ale veľmi sa líšia od typu podniku. Najlacnejšie hlavné jedlo (menú del día) v priemernej reštaurácii s tromi chodmi vás vyjde okolo 7 až 10 €, večera v reštaurácii strednej cenovej kategórie na 20 €. V luxusnejších reštauráciách, ktoré podávajú tie najvyberanejšie rybie špeciality, vás taká večera bude stáť približne od 50 €.

Pre lepšiu orientáciu pred cestou pripájame aj niekoľko príkladov cien základných potravín a služieb v Španielsku. Predsalen, čísla hovoria jasnou rečou. Ak pojdete nakupovať do štandardného supermarketu, za 500g chlieb zaplatíte približne 1€, 12 vajíčok 1,50€, kilo jabĺk 1,50€ a kilo zemiakov 0,86€. Cigarety sú v Španielsku o čosi drahšie. Za krabičku (Marlboro) si v trafike vypýtajú 4,50€. Fľašu vína zoženiete od 4€. Priemerný španielsky plat je podľa dostupných štatistík približne 1200€.

Banky v Španielsku

Banky sú otvorené od zvyčajne od 8:30 do 14:00, od pondelka do piatku (popr. soboty), v období hlavnej sezóny aj dlhšie. Po celom Španielsku sú dostupné bankomaty a aj zmenárne (cambio), u ktorých býva kurz meny menej priaznivý ako v banke.