Dovolenka v Španielsku

Španielsko je jednou z hlavných európskych turistických krajín a dovolenkových destinácií. Nie je však iba krajinou nekonečných pláží ako by sa možno na prvý pohľad mohlo zdať. Španielsko je krajinou, ktorá učaruje azda každému. Náročnému dovolenkujúcemu, tomu kto hľadá odpočinok na zlatistých plážach, tomu, kto obľubuje poznávacie zájazdy i tomu, kto rád cestuje na vlasnú päsť. Španielsko ma širokú paletu pláží, ubytovacích a stravovacích možností.

Cestovný ruch sa koncentruje najmä na južnom a východnom pobreží Španielska. Nájdeme tu často aj rozľahlé, niekoľko kilometrové pláže, ktoré sú lemované promenádami a zástavbou hotelov priamo na pláži. Sú to gigantické komplexy uspôsobené pojať tisíce turistov a vyhovieť ich požiadavkám. Väčšina prímorských mestečiek žije výlučne z cestovného ruchu a turizmu a sú závislé na turistickej sezóne.

Španielsko priťahuje dovolenkárov hlavne svojimi nádhernými prírodnými scenériami, pulzujúcim nočným životom, zaujímavými mestami a krásnym stredomorským pobrežím. Celkovo má Španielske najdlhšie a najmodernejšie pobrežie využívané na prímorský cestovný ruch a nezaostáva ani v historicko-kultúrnej sfére. Krajina nemá priveľmi hustú cestnú a dopravnú sieť, ale zato veľmi dobre vybudovanú. Najväčšie letisko sa nachádza v Madride.

Okrem Kanárskych ostrovov, patria k Španielsku aj Baleáry, ktoré sú obľúbené hlavne medzi nemeckými turistami ktorí navštevujú najmä Malorku a priľahlé ostrovy. Ostrov Gran Canaria a ostrov Lanzarote sú už kultovou cestovnou destináciou dovolenkárov z celého sveta.

Kanárske súostrovie je sopečného pôvodu a leží v strednom Atlantickom oceáne asi 100 km severozápadne od pobrežia Afrického kontinentu. Patria sem ostrovy Gran Canaria, Tenerife, Fuerteventura (tie sú najväčšie), La Palma, La Gomera, El Hierro, Lanzarotte a iné. Kanárske ostrovy ponúkajú okrem prekrásnych prírodných scenérií i služby na vysokej úrovni.

Do Baleárskeho súostrovia patria vyhľadávané ostrovy Mallorca, Menorca a Ibiza. Mallorca je najväčším ostrovom súostrovia a už roky je obľúbenou dovolenkovou destináciou turistov Najvychytenejším miestom na ostrove je nepochybne hlavné mesto Palma de Mallorca. Menorca je v porovnaní s Mallorcou výrazne menším ostrovom, nie je toľko preplnená turistami a udržiava si rázovitosť. Ostrov Ibiza s obľúbeným hlavným mestom s rovnakým názvom je známa ako partyostrov, kde v kluboch vystupujú najznámejší svetoví DJi tanečnej hudby a je vyhľadávaná najmä u mladších dovolenkujúcich.

Španielské pobrežie sa delí na viacero oblastí s vlastným názvom a na ktorých ležia najznámejšie rekreačné strediská. Od juhu na sever to sú Costa del Luz pri ktorom leží Sevilla - prístav kde sa v minulosti zvážalo bohatstvo z nového sveta. Je to aj pohrebisko Krištofa Kolumbusa. Gibraltar, ktorý patrí pod anglickú správu a priľahlé mesto Algeciras. Smerom na Costa del Sol to je Málaga - stredoveké mesto a zároveň centrum turizmu na juhu Španielska. Táto časť Španielska sa nazýva Andalúzia a je to prírodne najrozmanitejšia časť a zároveň turisticky najnavštevovanejšia oblasť, obľúbená hlavne pre jej pláže, zelené kopce s vodopádmi a riečkami tak odlišnými voči zvyšku vyprahnutých planín s výnimkou predhoria Pyrenejí a atlantického pobrežia.

Vnútrozemská Andalúzia je pre cestovný ruch tiež veľmi lákavá a to z dôvodu maurských architektonických pamiatok v podobe pevností, zámkov a záhrad v mestách Cordoba a Granada, v ktorej sa nachádza svetoznáma Alhambra. Pobrežie pokračuje Costa Calida, ktoré je asi najmenej urbanizované a preto aj menej navštevované. Za zmienku stojí aj starobylé mesto Cartagena v ktorom je oddávna strategický vojenský prístav, slúžiaci dodnes s množstvom starovekých opevnení, hradov a hredieb. Je to miesto arabských, černošských a európskych vplyvom.

Pokračujeme na Costa Blanca ktorá je tým najexkluzívneším čo sa týka prímorských letovísk. Najväčším mestom tejto oblasti je Alicante, ktoré slúži ako hlavná stanica, kam prichádzajú a odchádzajú turisti do prilahlých letovísk priamo na pobreží. Najväčším stredikom je Benidorm kde sa zástavba hotelov tiahne vyše desať kilometrov po pobreží.

Kúsok na sever je Costa del Azahar s veľkomestom Valencia, historickým centrom oblasti. Najznámejším letoviskom je Cullera, ktorá je obdobou Benidormu na tomto pobreží. Pokračujeme na Costa Daurada a vyššie Costa Brava v oblasti Katalánsko s kultúrnou metropolou Barcelona, kde sa nachádza množstvo atrakcií, za všetky spomenúť chrám Sagrada Familia od Gaudího a jeho dalšie neobvyklé stavby, La Ramblu s asi najživšou promenádou Európy a olympijsky štadión.

Severná časť atlantického pobrežia s prívlastkom Costa Verde a západná časť je divokou alternatívou k zvyšku pláží tohto prímorského giganta. Za zmienku stoja mestá Oviedo, La Coruna a Santiago de Compostela v Galícii. Centrálna časť je turisticky nezaujímavá s výnimkou hlavného mesta Madrid, kráľovského mesta, sídla mnohých galérií a centrum umenia, a južne od neho ležiace malebné stredoveké mestečko Toledo, centrum židovstva. Salamanca je údajne najšpanielskejším mestom vôbec, je známe svojími univerzitami a kastílskou architektúrou. V podhorí pyrenejí sa nachádzajú aj horské rekreačné strediská, ktoré sa však iba zlomkom podielajú na návštevnosti.

Španielsko ponúka aj poznávacie dovolenky. Okrem návštevy hlavného mesta Madrid, Barcelony, či Valencie a iných miest možno ísť po stopách španielsko-arabského dedičstva, ktoré možno vidieť v Andalúzii v mestách Granada, Sevilla a Malaga. Významné pamiatky na arabskú vládu sú v Córdobe. Niekdajšie sídlo emirátu, v rokoch 929 – 1031 sídlo Córdobskeho kalifátu pod vládou Umajjovcov, jedno z najbohatších miest, bolo duchovným a kultúrnym centrom islamu.

Turisti radi navštevujú aj Gibraltar (brit.) na juhu polostrova a taktiež vo vnútrozemí nachádzajúcu sa známu vinohradnícku oblasť La Rioja. Kastília ponúka veľa stredovekých kultúrnych pamiatok a pozoruhodností. Zimný druh dovolenky je možné stráviť  v Pyrenejách a v Sierre Nevade, kde sú bohaté možnosti zimných športov.

Španielsko ako turistická veľmoc ponúka nepreberné množstvo najrôznejšieho druhu ubytovania, od kempingov, mládežníckych ubytovní až po luxusné päťhviezdičkové hotely.