Hlavné mestá

 • Ako sa nestratiť v Londýne

  Ako sa nestratiť v Londýne

  Keď už konečne dorazíte do Londýna, máte na výber z 2 možností, ako začať objavovať mesto; buď doň skočíte bez rozmýšľania a naplno, alebo sa budete postupne a s rozvahou vnárať dnu. Príjemnejšie a menej bolestné je určite pomalé splývanie s prostredím, pretože napriek tomu, že Londýn nie je od Slovenska tak ďaleko, takmer všetko tu funguje inak. Viac hluku, viac ľudí a hlavne všetci jazda vľavo. Blázni. :-)

 • Ankara - hlavné mesto Turecka

  Kúzlo Orientu a vo vzduchu vôňa korenia – taká je temperamentná Ankara. Hlavné mesto Turecka vám počas vašej dovolenky ponúkne čaro Blízkeho východu a jedinečné zážitky spestrené vôňou korenia a zmyselnou tureckou hudbou.

 • Atény - hlavné mesto Grécka

  Atény - fotka z Grécka

  Civilizácia starovekého Grécka patrí k najstarším civilizáciám na svete. Nepochybne každého zaujmú jej pozostatky, ktoré môžeme počas dovolenky obdivovať aj v metropole Grécka – Aténach. Atény patria medzi ojedinelé historické mestá, ktoré si počas stoviek rokov zachovali svoju mystiku a historickú atmosféru.

 • Berlín - hlavné mesto Nemecka

  Berlínsky múr - Berlín, Nemecko

  Berlín je mesto plné kontrastov, pestrosti, silnej histórie a jedinečnej atmosféry. Búrlivá história tu zanechala výrazné stopy. Dovolenke v Berlíne to dodáva ale jedinečný charakter v podobe kontrastov západu a východu, nekonvenčnosti a alternatívnosti.

 • Bratislava naša!

  Začiatkom roka 2014 obletelo sociálne siete nové propagačné video hlavného mesta Slovenskej republiky, našej Bratislavy. Toto takmer trojminútové video rozpútalo mohutnú diskusiu, nuž spravte si názor sami.

 • Doprava v Londýne

  Doprava v Londýne

  Nepoznám nikoho, kto by aspoň raz v živote nezatúžil navštíviť Londýn. Pokiaľ sa do tejto metropoly chystáte prvýkrát, určite nebudete chcieť minúť MUST SEE atrakcie, ako napríklad Buckingham Palace, bláznivé Camden Town alebo starý dobrý Big Ben. Najdôležitejšou vecou však zostáva doprava, ktorá sa môže zdať komplikovaná a aby sme boli úprimní, na rozdiel od MHD v Bratislave si tu budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a my Vám dáme tipy, aby to bolelo čo najmenej!

 • Foto týždňa (14/2015): Veľká žranica, Bratislava

  Veľká žranica, Bratislava

  Veríme, že máte príjemné Veľkonočné sviatky a v predvečer veľkej polievačky pridávame fotografiu z Bratislavy s rýdzo zvieracím motívom a príznačným názvom. Autorom je Vašo Sulek.

 • Foto týždňa (19): Pražský Staromák

  Praha - Staromestské námestie (Staromák) - fotografia týždňa z Českej Republiky

  Staromestské námestie (ľudovo nazývané Staromák) takto zachytila autorka Alena Zigová pri západe slnka zo Staromestskej radnice. Na fotografii je kostol Matky Božej pred Týnom, ktorý patrí k najznámejším dominantám Prahy.

 • Foto týždňa (27): Nedeľa v Paríži, Francúzsko

  Nedeľa v Paríži, Francúzsko

  Pri príležitosti prebiehajúcej Tour de France sme sa rozhodli venovať fotografiu 27. týždňa práve Francúzsku. Nejedná sa však o záber z cyklistického zápolenia. Čaro niektorých fotografií spočíva v ich obyčajnosti. Jednou z takých je aj snímok Hanky Harenčárovej z Paríža, ktorý zachytáva pokojnú atmosféru v parku.

 • Káhira - hlavné mesto Egypta

  Káhira - hlavné mesto Egypta

  Staroveký Egypt každého dodnes fascinuje svojou vyspelou kultúrou. Dnes už ale Káhira, hlavné mesto Egytpa, je moslimským svetom, v ktorom treba dodržiavať prísne pravidlá. Ak vás to neodradí, tak svoju dovolenku môžete stráviť v meste, ktoré ako jediné ponúka výhľad na nádherné egyptské pyramídy.

 • Kyjev - hlavné mesto Ukrajiny

  Kyjev - dovolenka Ukrajina

  Hlavné mesto Ukrajiny Kyjev leží na severe krajiny na rieke Dneper. Dovolenka v Kyjeve zaujme milovníkov slovanskej kultúry, najmä obdivovateľov sakrálnych pamiatok s bohatou výzdobou. Reliéf mesta je pomerne členitý, tvoria ho lesné pahorky oddelené malými údoliami. Historické centrum sa nachádza na pahorkoch nad pravým brehom Dnepra. Ľavú časť pokrývajú novšie štvrte.

 • Ljubljana a okolie - dovolenka v Slovinsku

  Ljubjlana - Slovinsko

  Priamo v srdci Slovinska leží Ľubľana (nemecky Laibach, slovinsky Ljubljana), historické centrum a hlavné mesto krajiny. Slávna metropola pod slovinskými Alpami je rozdelená riekou Ljubljanica a patrí k hlavným (jednodenným, či viacdenným) destináciám turistov, ktorí sa tu rozhodli stráviť dovolenku v Slovinsku. Ľubľana zďaleka nepripomína klasické západné veľkomestá. História mesta však siaha až ďaleko do doby Rimanov. Kedysi bolo pod názvom EMON centrom provincie Carniola hlavným mestom Napoleonových Illyrských provincií.

 • Mestá v Austrálii

  Mestá v Austrálii

  V Austrálii sa nachádza viacero zaujímavých miest ktoré sa oplatí vidieť. Tu Vám prinášame prehľad niektorých z nich.

 • Moskva - hlavné mesto Ruska

  Moskva – podľa Rusov „Matka miest“. Hlavné mesto Ruska je dôležitým strediskom kultúrneho, politického a ekonomického života. Dovolenka v Moskve vás prekvapí nielen krásnym prírodným prostredím, ktorý tvorí rozvodie riek Volgy a Oky, ale aj množstvom jedinečných miest a fascinujúcou ruskou kultúrou.

 • Nairobi - hlavné mesto Kene

  Nairobi - hlavné mesto Kene

  Nairobi je hlavné mesto Kene ležiace na juhozápade krajiny. Väčšina obyvateľov mesta žije na okraji mesta v najväčšom slume Afriky Kibera. Na dovolenku v Nairobi alebo Keni je najvhodnejšie obdobie medzi júnom a septembrom, kedy môžete pozorovať migrácie zvierat.

 • Paríž - hlavné mesto Francúzska

  Notre Dame, Paríž - Dovolenka vo Francúzsku

  Snívate o romantike počas prechádzky v malých uličkách, kde všade cítiť vôňu čerstvého pečiva? Tak si vyberte ako miesto vašej dovolenky Paríž. Je to jedno z najromantickejších miest na svete. Hlavným cieľom turistov pri návšteve Paríža sú jeho múzeá a historické pamiatky. Najväčšiemu záujmu sa pritom teší katedrála Notre Dame, nasledujú bazilika Sacré Coeur de Montmarte, Eiffelova veža, Louvre a Centre Pompidou.

 • Praha - hlavné mesto Českej Republiky

  Praha, Česká Republika

  História, monumentalita a gracióznosť sú synonymami Prahy - hlavného mesta Českej republiky. Dovolenka v stovežatej Prahe uchváti každého, pretože toto nádherné veľkomesto v srdci Európy má každému čo ponúknuť.

 • Santiago de Chile - hlavné mesto Chile

  Santiago de Chile v zime

  Takmer šesťmiliónové hlavné mesto Chile obkolesené majestátnym pohorím Ánd vám určite naplní predstavy o exotickej dovolenke v ešte exotickejšej krajine.  Vďaka jeho polohe je možné počas dňa okúpať sa v mori, či lyžovať sa vo vysokohorských lyžiarskych strediskách, čím si určite získa väčšinu náročných turistov.

 • Štokholm (Stockholm) - hlavné mesto Švédska

  Štokholm (Stockholm) - hlavné mesto Švédska - prístav pri radnici

  Štokholm, hlavné mesto Švédska je nazývaný Benátkami severu. Nádherné terakotové stavby kontrastujúce s vodou a nádhernou modrou oblohou sú krásnym živým obrazom, ktorý počas dovolenky v Štokholme môžete vidieť.

 • Tokio - hlavné mesto Japonska

  Tokio, Japonsko

  Japonské záhrady kontrastujúce s modernou civilizáciou – to je charakteristika hlavného mesta JaponskaTokia. Tokio patrí medzi najväčšie mestá sveta, ročne tu trávia svoju dovolenku milióny ľudí. Tokio je sídlom mnohých bánk a spoločností, niekoľko rokov vyhlásené za najdrahšie mesto sveta. Nachádza sa na ostrove Honšú.

 • Tunis - hlavné mesto Tuniska

  Ulička v meste Tunis

  Tunis je hlavné mesto Tuniska. Neleží priamo pri mori, ale pri soľnom jazere Lac de Tunis. Cez jazero vedie hrádza smerom na východ, až k moru. Lepšie povedané, k tuniskému zálivu. Tunis sa ako všetky veľké arabské mestá delí na Medinu - starú časť mesta, a na to ostatné, teda na nové mesto. V prípade Tunisu sem pripočítajte ešte veľké množstvo predmestí. Najzaujímavejšie sú práve Madinah a souky.

 • Valletta - dovolenka v hlavnom meste Malty

  Valletta je hlavným mestom malého ostrova Malta. Tento ostrov sa nachádza v stredozemnom mori a leží priamo pod Talianskym ostrovom Sicílie. Malta a predovšetkým jej hlavné mesto Valletta je veľmi obľúbeným turistickým cieľom, každoročne sem prichádza na dovolenku alebo za kultúrou viac návštevníkov ako tu žije obyvateľov.

 • Varšava - hlavné mesto Poľska

  Srdce Poľska je jeho hlavné mesto Varšava. Dovolenka vo Varšave je ideálna pre tých, ktorí sa chcú čo to dozvedieť aj o histórii Poľska, nielen oddychovať a nakupovať. Mesto bolo počas 2. sv. vojny úplne zničené, neskôr bolo znovu vybudované.

 • Viedeň - hlavné mesto Rakúska

  Viedeň, Rakúsko

  Máloktoré európske mesto má taký historický nádych ako Viedeň. Históriu tu cítiť na každom kroku. Krásne historické pamiatky, múzeá alebo množstvo obchodov s kvalitným oblečením – počas dovolenky budete spokojní bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete tu stráviť deň.

 • Zagreb - hlavné mesto Chorvátska

  Zagreb (alebo Záhreb) je hlavným mestomChorvátskej republiky a je súčasne jej najväčím mestom, kultúrnym, ekonomickým a politickým centrom a leží na križovatke hlavných ciest medzi strednou Európou a pobrežím Jadranského mora.