Aljaška je najväčším štátom Spojených štátov Amerických a je jedným z dvoch štátov USA, ktoré nesusedia so žiadnym ďalším štátom USA. Leží v najseverozápadnejšej časti severoamerického kontinentu. Aljaška susedí na východe s kanadským teritóriom Yukon a provinciou Britská Kolumbia, z juhu ju obmýva Aljašský záliv a Tichý oceán, na západe Beringov prieliv, Beringovo a Čukotské more a na severe Beaufortovo more a Severný ľadový oceán. Aljaška je tiež jediným štátom s hlavným mestom, ktoré je dostupné len loďou alebo lietadlom. Juneau nespája so zvyškom štátu žiadna cesta.

Aljaška je svojou rozlohou najväčší štát USA. Žije tu však len necelých 650 tisíc obyvateľov. Jej čaro spočíva hlavne v takmer nedotknutej prírode, hustých lesoch a dostatočnom priestore pre divokú zver. Dovolenka na Aljaške je preto ideálnym miestom pre milovníkov prírody. Aljašský polostrov leží na severozápade Severnej Ameriky a hraničí s Kanadou na východe a za Beringovou úžinou s Ruskom. Na Aljaške začína pás Kordiller, najväčšieho pohoria Severnej Ameriky. Najvyšším vrchom Aljšaky je Mount McKinley, s nadmorskou výškou 6194 m, ktorý je súčase i najvyšším vrcholom Svernej Ameriky. Zaujímavosťou je, že Mt. McKinley má väčšie stúpanie ako Mount Everest!

Aljaška je plná nerastného bohatstva. Zásoby zlata viedli na prelome 19. a 20. storočia k vypuknutiu „zlatej horúčky“. Napriek tomu, že trvala len niekoľko rokov, výrazne ovplyvnila rozvoj Aljašky, vznik viacerých miest – najmä pozdĺž riek, aj celkovú infraštruktúru. Téma zlatej horúčky bola námetom pre mnohé literárne diela i folmové snímky.

Aljaška, USAMount Katmai, Aljaška, USA - By Captain Budd Christman via Wikimedia Commons

Celkovo je podnebie Aljašky chladné, vzhľadom na rozľahlosť územia sa však dosť líši. Nachádzajú sa tu najrozsiahlejšie pevninské ľadovce, ktoré pokrývajú až 5 % povrchu. Ďalších 13 % tvoria vodné plochy – 3 milióny jazier. Preteká tadiaľto tisíce riek, najväčšou je Yukon tečúca do Beringovho mora. K Aljaške patria aj Aleutské ostrovy s aktívnymi vulkánmi. Veľká časť územia Aljašky je chránená je tu 9 národných parkov, 2 národné pamiatky, 2 národné lesy a ďalších 10 chránených oblastí. Odporúčame navštíviť najmä národný park Denali, ktorý sa rozprestiera pod vrchom Mt. McKinley. Žije tu v nedotknutej prírode mnoho sobov, horských kôz a medvedi – grizzly aj baribaly.

Hlavným mestom je Juneau. Najväčším mestom Aljašky je Anchorage založené v roku 1914 po dostavaní železnice. V roku 1954 bolo mesto zničené najsilnejším zemetrasením v histórii Severnej Ameriky a znova prestavané. V mestečku Fairbanks nájdete múzeum zlatej horúčky. K aljašskej kuchyni patria najmä akékoľvek miestne ryby, tou najtypickejšou je losos. Národným športom Aljašky sú psie záprahy a preto by si ich žiadny návštevník nemal nechať ujsť. Dovolenka na Aljaške ponúka najmä mnoho príležitostí pre obdivovanie krás prírody.

Základné údaje

Vlajka - Aljaška

  • Oficiálny názov krajiny: Aljaška - State of Alaska
  • Hlavné mesto: Juneau
  • Rozloha: 1 717 854 km²
  • Počet obyvateľov: 710 231 (2010)
  • Hustota zaľudnenia: 0,41 obyv./km²
  • Mena: americký dolár (USD)
  • Časové pásmo: SEČ-10/-9

Zaujímavé lokality na Aljaške: Aleutské ostrovy, Anchorage, Fairbanks, Jazero Wonder Lake, Juneau, Ketchikan, Národný park Denali, Nome, rieka Yukon, Sitka