Arizona je šiestym najväčším štátom USA, ktorý leží v juhozápadnej časti. Susediacimi štátmi sú Nové Mexiko, Utah, Nevada a Kalifornia, na juhu susedí Arizona s Mexikom. Povrch štátu tvoria púšte v južnej oblasti, na severe prevládajú borovicové lesy. Najznámejšou atrakciou je Grand Canyon, ktorý bol vytvorený riekou Colorado. Jeho dĺžka je takmer 446 kilometrov, hĺbka asi dva kilometre, v najužšej časti má 6 km a v najširšej časti asi 29 km. Hlavným a súčasne najväčším mestom Arizony je Phoenix. S počtom obyvateľov 1 445 632 je tiež šiestym najväčším mestom v USA.

Arizona má viac ako šesť milónov obyvateľov, približne 90 % sú belosi, 4 % afroameričania a 3% aziati. Najpočetnejšou menšinou v Arizone sú Mexičania, kotrí obývajú hlavne územie v okolí mexických hraníc. Na severovýchode žije množstvo indiánov, afroameričania sa sústredujú prevažne v hlavnom meste Phoenix. Arizona je najrýchlejšie rastúcim štátom Spojených štátov.

V Arizone sú klimatické podmienky veľmi rôznorodé, nakoľko je štát rozsiahly a má tiež veľké rozdiely v nadmorských výškach. V nižších nadmorských výškach sú prevažne púšte s horúcimi letami a miernymi zimami. V letných mesiacoch môžu byť rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami až okolo 28°C. V severnej časti štátu s nachádzajú plošiny a preto sú tu letá miernejšie a chladné zimy. Teploty v zime môžu vďaka studnému vetru klesnúť až na -20°C. V meste Phoenix sa teploty celoročne pohybujú okolo 35°C.

Hlavné mesto Phoenix je aj najväčším mestom Arizony a bolo založené v roku 1881. Zároveň je to šieste najväčšie mesto v USA a najväčšie hlavné mesto Spojených štátov Amerických s počtom obyvateľov väčším ako ktorékoľvek iné mesto, vrátane hlavného mesta Washington D.C. V jazyku Navajo bolo nazývané Hoozdo (horúce miesto) a v jazyku západných Apačov Fiinigis. V meste sa nachádzajú múzeá Phoenix Art Museum, Heard Museum, Arizona Science Center, Phoenix Zoo a Musical Instrument Museum, kde môžete nájsť najväčšiu zbierku hudobných nástrojov na svete. Najpopulárnejšou kuchyňou vo Phoenixe je mexická, nakoľko je v populácii veľké zastúpenie Hispáncov, ale nájdete tu samozréjme aj iné medzinárodné kuchyne - hlavne kórejskú, brazílsku a francúzsku.

Štát Arizona je známy hlavne vďaka kaňonu Grand Canyon, ktorý je súčasťou rovnomenného národného parku. Kaňon vytvorila rieka Colorado, ktorej tok ho modeloval milióny rokov - je dlhý 446 kilometrov a široký od 500 metrov do 29 kilometrov. Grand Canyon je veľmi hlboký - do 1600 metrov - a tak odkrýva aj niektoré vrstvy hornín zo starohôr a prvohôr. Okrem pešej turistiky je tu možnosť aj raftovať.

Základné údaje

Vlajka - Arizona

  • Oficiálny názov krajiny: Arizona - State of Arizona
  • Hlavné mesto: Phoenix
  • Rozloha: 295 254 km²
  • Počet obyvateľov: 6 392 017 (2010)
  • Hustota zaľudnenia: 21,6 obyv./km²
  • Mena: americký dolár (USD)
  • Časové pásmo: SEČ-8

Zaujímavé lokality v Arizone: Glendale, Grand Canyon, Humphreys Peak, Chandler, Lake Havasu City, Mesa, Meteor Crater, Phoenix, rieka Colorado, Scottsdale, Tucson