Ágra je starobylé mesto na brehu rieky Jamuny v severnej časti indického štátu Uttarpradéš. Spomína sa už v staroindickom epose Mahábhárata. V minulosti bola hlavným mestom slávnej Mughalskej ríše. Dovolenka v Ágre patrí medzi silné zážitky. Najvhodnejšie počasie na návštevu miesta je od októbra do marca.

Za oficiálny rok založenia mesta sa považuje rok 1504. Mesto bolo založené vtedajším vládcom Dillského sultanátu Sikandarom Lodi. Samotné mesto aj priľahlá oblasť sa pýši mnohými pamiatkami.

V starej časti mesta sú dodnes stavby z mughalského obdobia. Mešita Džamí Masdžíd je jedinečná kupolami z pieskovca a mramoru a typickým farebným vzorom. Oblasť pri mešite je centrom remesiel s predmetmi z vykladaného mramoru, šperkami, sladkosťami a obuvou.

Neďaleko Ágry je vnútroštátne letisko, nemá však dobré spojenia. Preto je vhodnejšie dopraviť sa sem z Dillí alebo Džajpuru. Mesto leží na hlavnej železničnej trati medzi Dillí a Mumbai a tiež medzi Dillí a Chennai.

Na západnom brehu rieky Jamuny sa nachádza Pevnosť Ágra zo 16. storočia s hradbami z červeného pieskovca. Pevnosť sa skladá z paláca Džahángrí Mahal, veže Musamman burdž, z ktorej je krásny výhľad na Tádž Mahal a Drahokamovej mešity.

Východný breh Jamuny ponúka historickú Záhradu odpočinku, paláce a ďalšie hrobky, akou je napríklad Čínska hrobka v perzskom štýle.Vedeli ste, že...? Turisticky najnavštevovanejším miestom je nepochybne Tádž Mahal, pamätník lásky šacha Jahana pre jeho ženu Mumtaz Mahal. Stavba tohto monumentu zo 17. storočia trvala 22 rokov a pracovalo na nej 20 tisíc robotníkov.

V zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO je zapísaný Tádž Mahal, Pevnosť Ágra  a Sikandra - hrobka veľkého mughalského vládcu Akbara. Dovolenka v Ágre je pre turistov rozhodne šťastnou voľbou, miesto totiž patrí medzi naobľúbenejšie a najnavštevovanejšie v celej Indii.