Mumbai je hlavným mestom indického štátu Maháraštra a najväčším prístavom západného pobrežia Indie. S počtom 13,3 milióna obyvateľov je šiestym najľudnatejším mestom sveta. Mumbai je známy viac pod svojím koloniálnym názvom Bombaj.

Keďže mesto Bombaj bolo vystavané až v čase kolonizácie Portugalcami, architektúra centra má európsky charakter.  Veľké medzinárodné letisko je pre turistov často vstupnou bránou do Indie. Dovolenka v Mumbai bude zážitkom pre všetkých Európanov, ktorí majú záujem spoznať ten pravý ruch Indie.

Mumbai je mesto kontrastov. Na jednej strane sú tu luxusné štvrte s vilami najbohatších Indov a centrum indického filmového priemyslu – Bollywood. V Mumbai je však aj množstvo slumov – najchudobnejších štvrtí s provizórnymi obydliami. Najväčší z nich je Dharáví, často považovaný aj za najväčší na svete. Neďaleko neho sa nachádza obľúbená pamiatka domácich i turistov - chrám Mahálakšmí so sochou bohyne Lakšmí vo vnútri. Blízko chrámu je tiež mešita moslimského svätca z 19. storočia Hadži Aliho. Tradičné hinduistické obrady si môžete pozrieť počas splnu, novu a festivalov pri nádrži Ban Ganga patriacej k chrámu Walukeshwar.

V turistickej štvrti Colaba na juhu mesta sa nachádza väčšina hotelov pre turistov a reštaurácie ponúkajúce miestne špeciality. Zaujímavosť: Špecialitou Mumbaia je práčovňa „dóbi ghát“ neďaleko Mahálakšmí chrámu, kde miestni pracovníci perú oblečenie mlátením prádla o betonové kade.

Dominantou mesta Bombaj je Brána Indie – triumfálny oblúk neďaleko prístavu postavený v roku 1924 pri príležitosti návštevy britského kráľa. Ďalšou významnou budovou je Viktóriina stanica z roku 1889, zapísaná do zoznamu UNESCO.

Obľúbeným miestom v Bombaji na podvečerné prechádzky aj kúpanie je pláž Chowpatty. Ak sa chcete na chvíľu vzdialiť od ruchu mesta, odporúčame výlet na ostrov Elephanta, kde sa nachádza nádherný Šivov skalný chrám z 8. storočia.

Mumbai je extrémne rušným mestom s neustálou dopravnou zápchou. Preto je najlepšie chodiť pešo alebo na bicykli. Počas dovolenky v Mumbai možno zažijete menší kultúrny šok, určite ho však budete opúšťať plní emócií.