Pri ceste do Spojených arabských emirátov sa ako cestovný doklad vyžaduje cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Spojených arabských emirátov musí byť cestovný pas platný minimálne šesť mesiacov od dátumu vstupu do krajiny.

Spojené arabské emiráty boli pred pár rokmi veľmi ojedinelou dovolenkovou destináciou. Dnes sú jednou z najvyhľadávanejších najmä pre svoju pohodlnú dostupnosť - možnosť priameho letu z Bratislavy, Viedne, Budapešti a Prahy priamo do Dubaja alebo z Viedne priamo do Abu Dhabi. Dĺžka letu

Od 22. marca 2014 bola zrušená pre občanov Slovenskej republiky zrušená vízová povinnosť. Pred vstupom do Spojených arabských emirátov už vízum nie je potrebné a do Emirátov môžete cestovať zo dňa na deň. Po prílete do Emirátov si na počkanie vybavíte "visa on arrival". Potrebujete iba cestovný pas s platnosťou dlhšou ako 6 mesiacov od výstupu z krajiny. Žiadne špeciálne očkovania sa pred cestou do Dubaja ani iných emirátov nevyžadujú. Menou v Spojených arabských emirátoch je dirham (1 euro = cca 4 ued). 

kurzovy-listok-di-mkV každom hoteli máte možnosť výmeny peňazí. Nenechajte sa však zlákať prvou a jedinou ponukou.

Víza a cestovné doklady

Návšteva Spojených arabských emirátov sa pre Slovákov značne zjednodušila dňa 22. marca 2014, kedy bola zrušená vízová povinnosť aj pre občanov Slovenskej republiky. Administratívny úkon zažiadania o víza trval priemerne okolo týždňa a poplatky za vybavenie víz sa pohybovali od 65 EUR v prípade leteckého spojena s leteckou spoločnosťou Emirates, inak sa poplatky šplhali až do výšky viac ako 100 EUR na osobu. Významná úspora a možnosť odletu aj na poslednú chvíľu, tiež možnosť priameho leteckého spojenia z Bratisavy tak pomohli k tomu, aby boli Spojené arabské emiráty ešte dostupnejšie aj pre naše zemepisné šírky.

Očkovanie a zdravotná starostlivosť

Pred plánovanou dovolenkou v Spojených arabských emirátoch nie je potrebné absolvovať žiadne nadštandardné očkovania. Všetkým cestovateľom do akýchkoľvek exotickejších destinácií však odporúčame očkovanie proti hepatitíde. Životná úroveň je v emirátoch vysoká, rovnako zdravotná starostlivosť je na vysokej úrovni. Pred cestou odporúčame uzavrieť si komerčné cestovné positenie, ktoré vám prípadné náklady spojené so zdravotnou starostlivosťou pokryje.

Poistenie

Pri týždennom pobyte vás poistenie liečebných nákladov pre pobyt v Dubaji, či iných emirátoch vyjde, podobne ako u iných krajín poisťovňami označovaných ako "svet" približne 16 eur. Pri kúpe dovolenky u cestovnej kancelárie je dobré zvážiť aj poistenie storna zájazdu, najmä ak máte malé deti, alebo bývate často chorí. Výška poistného sa odvíja od obstarávacej ceny pobytu. Ak by ste si chceli pripoistiť aj batožinu rátajte s cca 3 eurami navrch. Pripoistenie omeškania batožiny nad 6 hodín je asi 2 eurá a rovnako aj poistenie omeškania letu.

Počasie

Spojené arabské emiráty sú typické horúcim podnebím počas celého roka, preto sú ideálnou celoročnou dovolenkovou destináciou. Najchladnejšie mesiace sú január, február a december, kedy sa priemerné teploty pohybujú od 24°C do 26°C. Najhorúcejšie mesiace sú jún, júl, august a september s teplotami okolo 39 až 41°C. V ostatných mesiacoch môžete rátať s približne 35°C. V Spojených arabských emirátoch prší len výnimočne, ale častejšie sú púštne búrky, ktoré, sú v tomto regióne slabšie a pôsobia ako opar a znižuje sa viditeľnosť. Silnejšie búrky sú sprevádzané výrazne nízkou viditeľnosťou a častokárt je potrebné používať rúška.

Ceny dovoleniek

Vďaka zrušeniu vízovej povinnosti sa dovolenka v Spojených arabských emirtátoch stala ešte dostupnejšou. Odletieť do Dubaja, či Abu Dhabi je možné aj zo dňa na deň a okrem času ušetríte aj 65 až 100,- eur na osobu. Emiráty nám priblížilo aj priame letecké spojenie z Bratislavy. Výborné ceny sú pre pobyty z odletom z Prahy, kde Vás týždeň s raňajkami vyjde už od 500,- eur, dobré ceny okolo 600-700,- eur bez nutnosti ďalšieho cestovania sú aj pre odlety z Bratislavy a Viedne. Ak plánujete dovolenku v Dubaji, odporúčame zvoliť hotel s raňajkami, prípadne polpenziou. Ak vás láka skôr plážová dovolenka v iných emirátoch, napríklad Ras Al Khaimah alebo Fujairah, vhodnou voľou je minimálne polpenzia alebo all incluisve koncept, ktorý je tu (ako inak) na vysokej úrovni (samozrejme závisí od kvality hotela). All inclusive dovolenka v týchto emirátoch je dostupná s ohľadom na ročné obdobie aj do 1000,- eur. Ak vás láka napríklad ikonický hotel v Dubaji, Atlantis The Palm na známej palme, počítajte so sumou približne 1600,- eur  na osobu a 4 noci s polpenziou. 

Dobré rady

Pri ceste do Dubaja, Abu Dhabi, či iných emirátov odporúčame vziať si so sebou adaptér, nakoľko zástrčky sú prispôsobené na iné koncovky. Ak by ste aj na adaptér zabudli, na recepcii drvivej väčšiny hotelov vám ich radi zapožičajú (zdarma). Hoci Dubaj a Abu Dhabi, dva najnavštevovanejšie emiráty, sú liberálnejšie a "západnejšie" orientované, v iných emirátoch, napríklad v Ajmane, platí prísny zákaz požívania alkoholu na verejnosti a taktiež prejavy náklonnosti medzi partnermi nie sú na verejnosti tolerované. Preto je dobré si pred cestou preveriť, aké nariadenia v tom ktorom emiráte platia. V Spojených arabských emirátoch je naozaj veľmi horúco, a to nielen počas letných mesiacov, netreba preto podceniť výšku opaľovacieho faktora a tiež mať pri sebe dostatok vody

Ak budete v Dubaji, ideálnym dopravým prostriedkom na rýchle a pohodlné presuny bude metro. Ceny sú prijateľné a nie vyššie ako napríklad v Bratislave aj za taxi. Z mestských hoteloch premávajú pravidelne shuttle busy na verejnú pláž Jumeirah Beach, aj do najväčších obchodných domov ako Dubai Mall alebo Mall of The Emirates. Ak vby ste sa chceli počas svojej návštevy pozrieť na Dubaj aj z navyššej budovy sveta Burj Khalifa, zarezervujte si lístok vopred cez internet, výrazne ušetríte. 

Dubai Mall, Dubaj
Obchodný dom Dubai Mall, Dubaj, Spojené arabské emiráty

Praktické informácie

 • Vízová povinnosť: áno
 • Cest. doklady: pas, vízum sa od 22. marca 2014 u slovenských občanov nevyžaduje
 • Očkovanie: nevyžaduje sa
 • Dôležité telefónne čísla

 • Prvá pomoc: 998/999
 • Polícia: 999/112
 • Požiarnici: 997
 • Zastupiteľský úrad SR v Abu Dhabi

  Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Abu Dhabi
  Al Mataf Street 16, Villa 2
  Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty

  Mobil: +971 566 202 560
  Web: www.mzv.sk/web/abudhabi

  Úradné hodiny konzulárneho oddelenia:
  pondelok - streda: 10:00 – 13:00 (miestneho času)