Turecko

Pre návštevu Turecka sa budete potrebovať preukázať platným cestovným pasom. Vízová povinnosť bola dňa 20. augusta 2013 zrušená. Absolvovanie očkovaní nie je vyžadované.

Máte za sebou tradičné európske letoviská a radi by ste objavili niečo nové? Potom pre Vás bude Turecko tým pravým cieľom pre tohtoročnú dovolenku.

Turecko (oficiálnym názvom Türkiye Cumhuriyeti, slovensky Turecká republika) je demokratickou krajinou ležiacou v Malej Ázii a z menšej časti v juhovýchodnej Európe. Turecko hraničí na severovýchode s Gruzínskom, na východe s Arménskom, Azerbajdžanom (exklávy Nachičevan) a Iránom, na juhovýchode s Irakom a Sýriou. Z juhu obmýva brehy Turecka Stredozemné more, zo západu Egejské more. Na západnom okraji európskej časti Turecka prebieha hranica s Gréckom a Bulharskom. Severné brehy Turecka obmýva Čierne more. Hlavným mestom krajiny je Ankara, avšak najväčším mestom je Istanbul.

Kúzlo Orientu a vo vzduchu vôňa korenia – taká je temperamentná Ankara. Hlavné mesto Turecka vám počas vašej dovolenky ponúkne čaro Blízkeho východu a jedinečné zážitky spestrené vôňou korenia a zmyselnou tureckou hudbou.

Turecké letovisko Kusadasi neuskopojí tých, ktorí hľadajú dlhokánske pláže so svetlým pieskom. Pláže sú síce kratštie, ale nachádzajú sa tu malebné lagúny a breh sa zvažuje len mierne, takže sa tu môžu kúpať aj menšie deti. Vlny tu tiež nie sú príliš veľké, takže aj tí, ktorí sa obávajú kúpania v mori kvôli vlnám, si tu užijú dovolenkové kúpanie naplno.

Bodrum leží na polostrove v Egejskom mori, kúsok ďalej sa už nachádza Grécko, konkrétne ostrov Kos. Hoci je Bodrum stredne veľké mesto, v ktorom prebieha normálny turecký život, je tu celkom draho. Je to spôsobené zrejme tým, že sem chodia bohatí Turci na dovolenku.

Antalya je dovolenkové letovisko ležiace pri Stredozemnom mori. Ponúka obrovské hotelové komplexy, dlhé pláže, športové vyžitie všetkého druhu a samozrejme aj zaujímavé okolie. Veľkou nevýhodou je často vysoká vlhkosť vzduchu s vysokou teplotou vody a davmi turistov zo všetkých kútov sveta. Antalya je nazývaná Tureckou riviérou a treba podotknúť, že pripomína snové dovolenkové letovisko, teda ak snívate o veľkých luxusných komplexoch...

Letovisko Alanya patrí medzi najvyhľadávanejšie turecké destinácie pre pohodovú dovolenku širokého spektra turistov. Alanya dokáže snúbiť mix zaujímavej histórie, odpočinku pri mori, nočnej zábavy a ďalších lákadiel. Čisté more s pozvoľným vstupom a pokoj na pláži poteší dovolenkárov, ktorí si nepotrpia na živé dianie. Desiatky reštaurácií, barov a diskoték zase uberú sily živlom, ktoré radi ponocujú. No a konečne miestne pamiatky, mešity a minarety zasiahnu hlboko tých, ktorí túžia spoznať tureckú históriu.

turecko-doprava

Doprava v Turecku je pomerne vyspelá, aj keď pre nás občas neobvyklá. V Turecku rozhodne zabudnite na vlaky. Tie jazdia snáď len medzi Istanbulom a Ankarou, ale sú drahšie ako autobusy. Naopak autobusová doprava je extrémne rozvinutá a jazdí úplne všade. Do každej destinácie je väčšinou možné sa dostať autobusom hneď niekoľkých dopravcov, takže môžete smelo zjednávať o cenu. Úroveň diaľkových autobusov je na oveľa vyššej úrovni, než u nás. Luxusné autobusy s WC, stewardi, občerstvenie a podobne, aj toto je realita cestovania v Turecku.

Turecká kuchyňa

Turecká kuchyňa patrí bezpochyby medzi najlepšie na svete. Ak sa rozhodnete počas dovolenky vyskúšať i pravú chuť Turecka, iste neoľutujete... Jedlá sú rozmanité, nie príliš korenisté a vyznačujú sa svojou ľahkosťou. Svoju pestrosť získali vďaka rozmanitej histórii a mnohým vonkajším vplyvom, ktoré sa v Turecku striedali.