Zagreb (alebo Záhreb) je hlavným mestom Chorvátskej republiky a je súčasne jej najväčím mestom, kultúrnym, ekonomickým a politickým centrom a leží na križovatke hlavných ciest medzi strednou Európou a pobrežím Jadranského mora.

Mesto Zagreb, podobne ako i jeho blízke okolie, región Zagreb sa nachádza v kontinentálnej časti Chorvátska, presnejšie v Strednom Chorvátsku. Tento región je veľmi hrdý na svoje dedičstvo v podobe hradov a pevností i sakrálnych pamiatok.

Zagreb sa rozprestiera na južnom úpätí vrchu Medvednica. Mesto, ktorým preteká rieka Sáva, patrí k tradičným európskym metropolám so širokým spektrom kultúrno-historických pamiatok. Už v minulosti bolo hlavné mesto Chorvátska známe vďaka svojej sategickej polohe v Panónskej panve, ktorá umožňovala okamžitý prístup do strednej Európy a taktiež k Jadranskému moru, vďaka čomu bol v minulosti kľúčovou ekonomickou bránou Európy z Jadranského mora.

Turisti a návštevníci, prichádzajúci spoznať hlavné mesto Chorvátska, sa môžu tešiť na jedinečnú atmosféru centra mesta s klasickými barokovými pamiatkami, zelenými parkami a promenádami. Vašim zmyslom iste neunikne ani tradičná kuchyňa a priateľskí hostielia.

Turistický význam Zagrebu netreba opomínať. Väčšina turistov, plánujúcich si dovolenku v Chorvátsku smeruje predovšetkým k moru, ale návštevnosť Zagrebu z roka na rok stúpa. Každým rokom sa sa tu konajú významné športové i kultúrne podujatia, ktoré sem lákajú ľudí nielen z blízkeho okolia, ale i celého sveta. Zagreb je príjemným spestrením tradičnej chorvátskej dovolenky a svojich návštevníkov iste poteší. Aj napriek novodobým vplyvom si zachoval pôvodnú charizmu a pohostinnosť. Spravte si zastávku Zagrebe počas dovolenky aj vy a spoznajte krásy hlavného mesta Chorvátska na rieke Sáva. Iste neoľutujete...

Hlavným mestom Chorvátska bol Zagreb vyhásený v roku 1991, kedy krajina dosiahla nezávislosť a dnes je jediným chorvátskym mestom s počtom obyvateľov vyše 1 milióna.