Najznámejšou a najnavštevovanejšou oblasťou Chorvátska je jednoznačne Makarská riviéra, nachádzajúca sa v regióne Stredná Dalmácia. Makarská riviéra je tiež nazývaná perlou Jadranu a tiahne sa v dĺžke 60 km od mysu Osejava po polostrov Sv. Petar. More je tu teplé a priezračné s bielymi okruhliakovými plážami.

Makarská riviéra je krásny kus zeme a na svoje si tu prídu všetci dovolenkári: milovníci prírody, obdivovatelia umenia a histórie, vyznávači športu, znalci dobrého vína a gastronómie, turisti, rodiny s deťmi - Makarská riviéra je pripravená na všetky typy dovoleniek.

Medzi najznámejšie pláže patria Donja Luka, dlhá 1,5 km a nájdete tu najlepšie hotely na celej Makarskej riviére. Makarská riviéra sa však nehrdí len krásnou pevninou, ale mnohými ostrovmi a ostrovčekmi, ktoré majú tiež svoje nezameniteľné čaro - medzi najznámejšie patrí Brač a Hvar.

Hlavným kultúrnym, historickým, ale aj turistickým centrom Makarskej riviéry je mestečko Makarska s cca 13 500 obyvateľmi. Medzi ďalšie zaujímavé letoviská, ktoré určite stoja za pozretie, patrí napríklad Baška Voda - je to pomyselná vstupná brána do Makarskej riviéry, ďalej potom Igrane - rybárska dedinka s malým prístavom a romantickú promenádou.

Makarská riviéra je nepochybne atraktívnou lokalitou na strávenie dovolenky v Chorvátsku. Tento status si drží už niekoľko rokov a každoročne privíta tisíce návštevníkov z celej Európy i zo sveta.

Makarská riviéra oplýva okrem obľúbených pláží  i iným "bohatstvom"? Dominantou prírodnej scenérie je pohorie Biokovo, ktoré je chánenou krajinnou oblasťou s typickou stredomorskou fórou i faunou.

Na Makarskej si teda rozhodne prídu na svoje i vyznavači prírody. Dovolenka strávená v tejto destinácii bude iste príjemným spojením slnenia i turistiky.

Podnebie a počasie na Makarskej riviére

Celé pobrežie Makarskej riviéry je chránené pred kontinentálnymi poveternostnými vplyvmi mohutným horským masívom Biokovo, ktoré zaručuje veľmi priaznivú klímu. Oblasť Makarskej riviéry patrí k najslnečnejším na celom Jadrane, a preto patrí k tým najnavštevovanejším dovolenkovým letoviskám v Chorvátsku.

Počet slnečných hodín ročne tu dosahuje hodnotu 2 620,3 hodín. Priemerné teploty v auguste dosahujú 25,4°C a v januári takmer 8°C. Maximálne teploty, ktoré boli namerané v týchto mesiacoch sú 17,41°C (január) a 38,1°C (august).

Dovolenkujúcich bude iste zaujímať aj priemerná teplota mora v letných mesiacoch. Tá v lokalite Makarská riviéra v mesiaci august dosahuje približne 23,5°C.

Mestečko Makarska

Hlavným kultúrnym, historickým, ale aj turistickým centrom Makarskej riviéry je mestečko Makarska s cca 13 500 obyvateľmi, v letnej sezóne sa počet obyvateľov zvýši o niekoľko desiatok tisíc turistov.

Historické jadro, postavené v benátskom slohu s úzkymi uličkami, reštauráciami, kaviarničkami a obchodíkmi, sa rozprestiera na krásnej pobrežnej promenáde lemovanej palmami. V Makarskej nájdete aj množstvo moderných stavieb, od veľkých hotelových komplexov až po moderné vily.

Vedeli ste, že Makarska je tiež kúpeľným strediskom? V ústave Biokovka sa liečia choroby dýchacích ciest, pohybového ústrojenstva, degeneratívne ochorenia. Makarská leží v chránenom prírodnom prístave, jej stará časť je rozložená pri mori, nová sa rozrastá ďaleko do svahov Biokova.

Brela

Brela je významným a obľubeným letoviskom na Makarskej riviére. Ak sem budete cestovať na dovolenku zo severzápadu je to vôbec prvé letovisko regiónu Makarská riviéra. Táto dovolenková destinácia sa rozprestiera na miernom svahu pod strmými kopcami pohoria Biokovo, ktoré je chránenou krajinnou oblasťou.

Letovisko v okolí dedinky Brela je už desiatky rokov známe ako jedno z najpôvabnejších v destinácii Stredná Dalmácia. Vďaka svojej krásnej prírode a kvalite ubytovacích zariadení patrí k najvyhľadávanejším a najexkluzívnejším dovolenkovým destináciám nielen Makarskej riviéry, ale i celého chorvátskeho pobrežia.

Brela, "brána Makarskej riviéry", je ku svojim návštevníkom naozaj štedrá. Ponúka prekrásu prírodu, priezračné more, pohodlné pláže, kvalitné ubytovanie i široké spekrtum možností trávenia voľného času počas dovolenky, od vodných športov, cez kutlúrne podujatia, až po zábavu na diskotékach a plážových baroch.

Z okolia obce Brela pochádza preslávené a kvalitné víno vugava a dezertný prošek, taktiež sa tu pestujú olivovníky a špeciálna odroda višní maraska.

Kvalita miestneho ubytovania je naozaj vysoká. Obľúbené sú tu predovšetkým hotely umiestnené uprostred prímorských borovicových lesov, ktoré sú spolu s plážami s jemnými kamienkami najäčšou príťažlivosťou a bohatstvom letoviska Brela.

Ak preferujete skôr ubytovanie na súkromí, odporúčame navštíviť juhovýchodný okraj obce Brela, osadu Jakiruša, ktorú ocenia najmä tí, ktorí hľadajú kľudné a tichšie miesto pre strávenie dovolenky.

Gradac

Toto malebné mestečko sa nachádza v južnej časti Makarskej riviéry, na polceste medzi mestami Split** a Dubrovník. Pôvodne bol Gradac rybárskou osadou a neskôr sa stal jedným zo symbolov chorvátskeho turizmu. Dovolenka v Gradaci sa vám isto zapáči.

Relaxovať môžete na nádherných kamienkových plážach s pozvoľným vstupom do mora. Nejznámejšia pláž Gornja vala na južnom okraji obce sa považuje za jednu z najkrajších na Jadrane. Nachádzajú sa tu aj nudistické pláže.

Tí, ktorí radi obdivujú architektonické pamiatky si môžu prezrieť čiastočne zachovalý barokový kostol, pozostatky rímskych stavieb a pozostatky opevnenia proti Turkom. Na svoje si prídu aj milovníci vodných športov a tenisu. Ak máte radi kultúru tiež neobidete na prázdno. Každoročne sa tu konajú ľudové slávnosti - Gradacká turistická noc a oslavy sv. Michala. Zabaviť sa možete samozrejme aj v miestnych pohostinstvách a na diskotékach.

Ak sa rozhodnete pre dovolenku v Gradaci, ubytovať sa môžete v hoteloch alebo na súkromí.

Podgora

Podgora je obec a obľúbené prímorské letovisko na Makarskej riviére typické čulým ruchom. Nachádza sa juhovýchodne od obce Makarska vzdialenej 9 km. Jedná sa o typické letovisko Makarskej riviéry, rozkladajúce sa medzi morom a Jadranskou magistrálou, nad ktorou sa týči mohutné pohorie.

V posledných rokoch zaznamenala Podgora enormný záujem turistov, čo viedlo k výstavbe mnohých ubytovacích kapacít, predovšetkým hotelov, ale aj stravovacích a iných zariadení cestovného ruchu. Nuto podotknúť, že v súčasnosti je hotelová výstavba mierne predimenzovaná, čo malebnej dedinke na Jadrane ubralo na kráse a tradičnom vzhľade.

Do dnešných dní sa však zachovali viaceré historické pamiatky, ako napríklad dve protiturecké veže z 17. a 18. storočia, barokový kostol sv. Tekly, či pamätník založania juhoslávskeho vojnového námornictva z roku 1962.

Podobne ako iné letoviská na Makarskej riviére aj Podgora sa vyznačuje výskytom liečivých sladkovodných prameňov? Veru, je to tak a spomedzi nich je najznámejší Klokun.

Pokiaľ by vám počas dovolenky v Podgore nestačilo leňošenie na pláži, odporúčame využiť širokú škálu možností pre aktívnu dovolenku. V miestnej škole sa môžete naučiť jazdiť na windsurfe, skúsiť jachting, potápanie, či vodné lyžovanie. Ak by sa vám žiadalo ostať na súši, zázemie hotelov a pláže ponúkajú možnosti zahrať si tenis, basketbal, či obľubený plážový volejbal.

Pohorie Biokovo - chránená krajinná

Pohorie Biokovo je chránenou krajinnou oblasťou s typicky stredomorskou faunou i flórou. V niektorých oblastiach boli vysadené aj exotické rastliny, poľnohospodárske produkty, ale aj liečivé byliny. Prírodný par Biokovo je ideálnym tipom na výlet počas dovolenky na Makarskej riviére, či v jej blízkosti.

Na pobrežných svahoch horského masívu nad obcou Kotišina sa nachádza na ploche 16,5 ha Botanická záhrada, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou prírodného parku Biokovo. Cez celú oblasť vedie niekoľko značených trás ako pre turistov, tak pre cyklistov a možno ich využívať po celý rok.

Pohorie Biokovo zaručuje Makarskej riviére stále a príjemné podnebie, ale taktiež krištáľovo priezračnú vodu Jadranského mora, pretože takmer všetky pláže sú tvorené z okruhliakov zo skalného masívu. Biokovo je nepochybne miestom, ktoré by ste počas Vašej dovolenky v okolí Makarskej riviéry nemali minúť...

Práve v prírodnom parku Biokovo sa nachádza tretia najvyššia hora Chorvátska - vrch Sveti Jure s výškou 1762 m n. m. sa vypína práve nad vychýrenou Makarskou riviérou.

Tučepi

Jedno z najvyhľadávanejších letovísk Makarskej riviéry i v celkom chorvátskom pobreží je stredisko Tučepi. Táto príjemná dovolenková destinácia sa nachádza 3 km od obce Makarska, podľa ktorej je pomanovaná celá Makarská riviéra. Tučepi vyniká mimoriadne bohatou vegetáciou, je známe vďaka svojej dlhej pláži v širokej zátoke, ktorá sa tiahne až k susednej obci Podgora, ktorá je ďalším obľúbeným miestom pre strávenie dovolenky v Chorvátsku. Podobne ako v letovisku Brela, aj v Tučepi krásne pláže lemujú husté borovicové lesy spájajúce pobrežie Jadranu s pohorím Biokovo.

Ak si počas dovolenky chcete zašportovať, Tučepi má výborné podmienky pre vodné ako i suchozemské športy. Vodné skútre, windsurfing, vodné lyže, jachting alebo tenis, plážový volejbal, či futbal. Významné miesto spomedzi športov zaujíma cyklistika, pre ktorú sa v okolí Tučepi nachádza viacero chyklistických chodníkov.

Poloha Tučepi je nielen malebná, nakoľko sa z mora týči mohutné pohorie, ich spojenie pôsobí i blahodárne na miestnu klímu. Čistý horský vzduch zmiešaný s morským vzduchom ocenia najmä tí, ktorí sem vycestujú na liečenie, či ozdravný pobyt. V Tučepi je výborne postarané i o zábavu, tradičné oslavy spolu s početnými diskotékami, tanečnými terasami a plážovými barmi dotvoria vašu dovolenku v Tučepi k vašej plnej spokojnosti.