Národný park Brijuni tvorí skupina dvoch väčších a dvanástich menších ostrovčekov pozdĺž západného pobrežia Istrie, neďaleko Puly. Od pevniny ich delí dva kilometre široký Fažanský prieliv a celková rozloha ostrovčekov je len 7km². Je skutočnou zaujímavosťou pre zvedavých dovolenkujúcich.

Súostrovie a okolité more sú vyhlásené Národným parkom, ktorý je známy predovšetkým chránenou Stredomorskou vegetáciou, ktorá je čiastočne zachovaná, ale na väčšine územia bola nahradená parkami, stromovými alejami a chodníkmi. Niektoré zvieratá tu žijú divoko, iné sú chované v zoo a safari parkoch.

Súostrovie je vyhlásené za chránené tiež vďaka historickému dedičstvu z čias rímskej a byzantskej ríše. Vďaka svojej mimoriadnej kráse je súostrovie už po stáročia vyhľadávaným dovolenkovým letoviskom svetových osobností a aristokracie. Najväčší ostrov Veli Brijun slúži ako letná rezidencia chorvátskemu prezidentovi a je jedným z najdôležitejších turistických a kongresových centier v Chorvátsku. Na ostrovy jazdia tam aj späť pravidelné linky, pričom plavba trvá 20 minút.

Zaujímavosťou je, že automobily nemajú na ostrovy prístup a dopravu návštevníkov po ostrove zabezpečujú autovláčky (trať je dlhá 3km).

Dovolenkujúci, ktorí prichádzajú na pobyt, sú ubytovávaní v hoteloch vo východnej časti Veľkého Brijuni. Turisti majú možnosť popri kúpaní stráviť aj aktívnu dovolenku a venovať sa vodným športom, predovšetkým windsurfingu a jachtingu, alebo aj golfu, tenisu, či jazde na koni.