Fínsko

Fínsko je krajinou označovanou ako "krajina tisícich jazier". Toto špecifikum je výsledkom toho, že viac ako 10% celkovej rozlohy Fínska zaberajú vodné plochy. To najväčšie jazero - Saima, je v poradí 4. najväčšie v Európe. Jazerá vo Fínsku vo spojení s nedotknutými severskými lesmi vytvárajú špecifický ráz krajiny, ktorý nie je možné nájsť nikde inde na svete. Napriek umiestneniu Fínska na svere Európy, je Fínsko krajinou s miernym podnebím s výminkou sverného cípu krajiny, ktorá sa nachádza za polárnym kruhom, a preto tu prevláda subarktické podnebie. Na tomto území Fínska je možné pozorovať polárnu žiaru, ktorá láka turistov z celého sveta.

Táto severská krajina, ktorá sa rozprestiera na východ od Škandinávie, očarí najmä chladnomilných turistov, ktorí sem chodia tráviť svoju dovolenku, aby objavili krásy fínskej prírody. Táto “krajina tisícich jazier” je rybárskym rajom a láka turistov najmä k pobytu v panenskej prírode. Ak ste tu v zime a mate šťastie, uvidíte aj polárnu žiaru. Väčšina obyvateľstva žije v troch najväčších mestách. Vzhľadom na chladné podnebie sa niet čo čudovať, že práve tu sa zrodil zvyk saunovania. Preto je milou nepísanou povinnosťou počas pobytu aspoň raz absolvovať túto ozdravnú kúru.

Základné informácie o Fínsku - národný park Oulanka

Fínsko sa nachádza v severovýchodnej časti Európy a je jednou zo škandinávskych krajín. Východnú hranicu zdieľa s Ruskom, severnú s Nórskom a časť západnej hranice so Švédskom. Zvyšok hranice obmývajú vody Botnického zálivu. Južná hranica je taktiež pobrežná, obmývaná vodami Fínskeho zálivu. Hlavným a aj najväčším mestom sú Helsinki lokalizované na južnom pobreží. Fínsko sa skladá zo šiestich administratívnych provincií, najvyšším vrchom je Haltitunturi s výškou 1 328 m. Fínske podnebie je na juhu krajiny pomerne mierne, zato sever je subpolárny a zimy sú tu dlhé a studené.

Pri ceste do Fínska sa ako cestovný doklad vyžaduje občiansky preukaz alebo cestovný pas. Je potrebné mať na pamäti predovšetkým platnosť dokladu. V prípade Fínska musí byť doklad platný minimálne tri mesiace od dátumu výstupu z krajiny.