Táto severská krajina, ktorá sa rozprestiera na východ od Škandinávie, očarí najmä chladnomilných turistov, ktorí sem chodia tráviť svoju dovolenku, aby objavili krásy fínskej prírody. Táto “krajina tisícich jazier” je rybárskym rajom a láka turistov najmä k pobytu v panenskej prírode. Ak ste tu v zime a mate šťastie, uvidíte aj polárnu žiaru. Väčšina obyvateľstva žije v troch najväčších mestách. Vzhľadom na chladné podnebie sa niet čo čudovať, že práve tu sa zrodil zvyk saunovania. Preto je milou nepísanou povinnosťou počas pobytu aspoň raz absolvovať túto ozdravnú kúru.

Fínsko je krajinou, ktorá je plná nádhernej prírody a milých ľudí. Spokojný život obyvateľov aj v tom, že Fínsko má jednu z najnižších kriminalít na svete. Fíni milujú pobyt v prírode. Aj preto má väčšina z nich letnú chatu na vidieku. Vo Fínsku nájdete až 30 národných parkov a ďalších 1000 chránených oblastí.

Fínsko má nezameniteľnú nielen prírodu, ale obývané mestá dýchajú jemnou architektúrou, ktorá v krajine "tisícich jazier" nepôsobí tvrdo a rušivo, ale naopak, na každom kroku je cítiť túžbu Fínov príliš nezasahovať mohutnými stavbami do ich jedinečnej prírody. V každej stavbe badať rukopis najznámejšieho fínskeho architekta Alvara Alta, ktorý sa postaral o výstavbu rôznych budov po celom Fínsku.

Severnú časť krajiny tvorí Laponsko, kde dodnes žije množstvo sobov. V mestečku Rovaniemi je hneď niekoľko múzeí, ktoré turistom priblížia laponskú kultúru. Neodporúča sa tu pohyb vo voľnej prírode mimo turisticky vyznačených ciest bez kvalifikovaného sprievodcu. Ak mate chuť zúčastniť sa národnej ľudovej slávnosti, naplánujte si svoju dovolenku tak, aby ste zažili Juhannus - prvý letný deň, ktorý sa v krajine slávi ako najdlhší deň roka.

Dovolenka vo Fínsku turistom ponúka zaujímavú históriu fínskych miest, no najmä zakúsiť čaro ticha a pokoja a nádhery nedotknutej prírody.