Snívate o romantike počas prechádzky v malých uličkách, kde všade cítiť vôňu čerstvého pečiva? Tak si vyberte ako miesto vašej dovolenky Paríž. Je to jedno z najromantickejších miest na svete. Hlavným cieľom turistov pri návšteve Paríža sú jeho múzeá a historické pamiatky. Najväčšiemu záujmu sa pritom teší katedrála Notre Dame, nasledujú bazilika Sacré Coeur de Montmarte, Eiffelova veža, Louvre a Centre Pompidou.

Paríž, hlavné mesto Francúzska, má bohatú históriu. Z toho vyplýva aj dôvod, prečo mesto dýcha takou historickou atmosférou a vyniká historickými pamiatkami. Paríž preto v sebe pojíma niekoľko zaujímavých a známych štvrtí – Marais, Champs-Elysees, Montmartre alebo Montparnasse. Každá z nich má svoje pamiatky. Na dovolenku v Paríži si preto vyhraďte čo najviac času. Cestovať autom sa neoplatí. Ulice sú prehustené, je tu málo miest na parkovanie. Najlepšie je jazdiť vynikajúcim parížskym metrom. Dá sa prejsť aj pešo po meste, tak sa dá tiež vidieť niekoľko unikátov. Cestovanie je finančne nenáročné. V častiach, kde nechodí metro, môžete použiť autobus. Viac peniažkov z vrecka vyberiete, ak použijete taxík.

Počas dovolenky v Paríži sa môžete ubytovať ako v luxusnom hoteli, tak aj v lacnejšom penzióne, či hosteli. Ceny závisia od sezóny. Francúzska kuchyňa je známa gurmánskymi špecialitami. V exkluzívnych reštauráciách môžete ochutnať výborne pripravené plody mora, slimáky alebo rôzne šaláty. S vašimi chuťovými pohárikmi sa pohrajú kvalitné francúzske vína. V útulných kaviarničkách dobre padne ku káve čerstvý croissant. Po návšteve barov je najvyhľadávanejšou atrakciou večernej zábavy v Paríži vyhliadková plavba po Seine. Dvanásť lodí so skleným stropom spoločnosti Bateaux Parisiens brázdi rieku každý deň v roku. Trojhodinová večerná plavba popri ožiarených dominantách mesta s večerou a živou hudbou stojí podľa výberu nápojov od 92 do 135 eur. Medzi zahraničnými hosťami týchto exkurzií, ako aj Paríža celkovo pribudli v uplynulom roku najmä Rusi a solventní, no podľa formalistických Francúzov nespôsobní Číňania.

Nákupmi a žiarivou vianočnou výzdobou je december jeden z najsilnejších turistických mesiacov Paríža. V Rue Scribe pozrieť v sále agentúry Paris story päťdesiatminútový umelecký filmový dokument so sprievodným slovom Viktora Huga o histórii mesta. Kým v iných silných turistických krajinách vyšla snaha o podobnú prezentáciu naprázdno, tu má pôsobivá multimediálna šou o Paríži veľký úspech.

Pamiatok v Paríži sú desiatky. Počas dovolenky určite navštívte Eiffelovu vežunajtypickejší symbol Paríža. Tristometrová Eiffelova veža v Paríži patrí k najnavštevovanejším pamiatkam na svete. Je považovaná za najúčinnejšiu značku. Kým napríklad Coca-Cola či Mercedes musia platiť za svoju popularitu v reklamách nemalé peniaze, Eiffelovke stačí to, že existuje. Ročne za cestu na jej plošiny zaplatí 6 miliónov návštevníkov, ďalším miliónom stačí na ňu pohľad zdola.

Vedeli ste, že Eiffelova veža (alebo La tour Eiffel) pochádza z roku 1889? Veža je vysoká 324 metrov a počas celého roka je pútnickým cieľom státisícok turistov. O vežu, ktorá je dominantou Paríža od roku 1889, sa denne stará 500 zamestnancov – upratovačov, zváračov, tesárov, zámočníkov, inžinierov a sprievodcov. Sto kamier sleduje každý pohyb turistov, za ich bezpečnosť zodpovedá osobitná polícia veže. Dvadsaťpäťčlenná čata natieračov obnovuje hnedý náter Eiffelovky v troch odtieňoch, od najtmavšieho zdola po najsvetlejší vo vrchnej tretine, každých sedem rokov. Pošta na prvom poschodí má „eiffelovskú“ pečiatku. Pri návšteve najluxusnejšej zo štyroch reštaurácií veže Jules Verne je potrebné rátať s rezerváciou dva mesiace vopred.

Milovníci umenia môžu popásť svoje oči v múzeu Louvre. Sú tu k zhliadnutiu najcennejšie obrazy a exponáty na svete. Katedrála Notre-Dame, skvost gotickej architektúry, je preslávená po celom svete. Dovolenka v Paríži dáva možnosť vidieť nádherný zámok a parky Versailles. Razom sa prenesiete do doby kráľov a kráľovien. Moderné umenie je sústredené v Centre Pompidou.

Okrem nádherných pamiatok a budov je mesto plné nádherných parkov a záhrad. Romantika historických miest právom vyšvihla Paríž na jedno z najromantickejších miest sveta.