Štokholm (Stockholm) - hlavné mesto Švédska - prístav pri radnici

Štokholm, hlavné mesto Švédska je nazývaný Benátkami severu. Nádherné terakotové stavby kontrastujúce s vodou a nádhernou modrou oblohou sú krásnym živým obrazom, ktorý počas dovolenky v Štokholme môžete vidieť.

Prvá písomná zmienka mesta Štokholm pochádza z roku 1252 a od roku 1523 je hlavným mestom Švédska. V súčasnosti je rozdelený do troch častí. Staré mesto, ktoré charakterizujú farebné budovy a Kráľovský palác. Južná časť s mnohými nábrežiami a historickými budovami. A centrum mesta. Táto nádherná metropola ležiaca akoby na ostrovoch vrytých do pevniny očarí každého, kto sa rozhodne tráviť svoju dovolenku práve tu.

Keďže centrum nie je obrovské, dá sa prejsť pešo. Dá sa využiť aj verejná doprava alebo metro. Po okolí premáva veľa trajektov. Štokholm ponúka mnoho druhov ubytovania a od najdrahších hotelov po lacnejšie hostely. Služby sú na úrovni a cenovo dostupné. Tak isto aj jedlo nie je drahé, okrem čínskych alebo talianskych reštaurácií, ktoré sú drahšie.

Počas dovolenky okrem obdivovania mesta je aj čas na zábavu. Mesto má veľa kín, klubov, barov, divadiel a živých koncertov. Poklesli aj kedysi vysoké ceny za alkohol. Toto mesto na vode žije každý deň aj dlho do noci.

Z pamiatok počas dovolenky v Štokholme je možné vidieť kinopalác Biografen Skandia, Kostol Márie Magdalény, Katedrálu Storkyrkan, skvost švédskej architektúry Stadsbiblioteket, alebo lanovka Katarinahissen.

Mesto tak isto ponúka možnosť čo-to sa dozvedieť o histórii Švédska alebo pokochať sa nádhernými dielami v mnohých múzeách a galériách. Múzeum švédskej architektúry, múzeum tkáčstva, múzeum moderného umenia, múzeum námorníctva alebo prvý skanzen na svete – to je len zlomok desiatok múzeí a galérií, ktoré v hlavnom meste môžete vidieť a navštíviť.

Benátky severu, mesto Štokholm, hoci ležia v chladnejšom prostredí, nestrácajú chladom žiadne svoje čaro, naopak, rovnajú sa najkrajším metropolám na svete. Dovolenka v tejto krajine každého načerpá novými zážitkami a pozitívnou energiou vyžarujúcou z nádhernej švédskej architektúry spájajúcej sa s nezameniteľnými vodnými kanálmi a nábrežiami.