Ostrov Zakynthos nepochybne patrí k jedným z najkrajších, aké možno v Stredozemnom mori navštíviť. Je vyhľadávaný nielen vďaka krásnym plážam, stroskotanej lodi, či korytnačkám caretta caretta. Pohoda a harmónia, ktorá tu panuje, tyrkysové more a vysoké hory, skvelé jedlo a usmievaví domáci z neho robia príjemné miesto na oddych.

Ostrov Zakynthos je najjužnejším a súčasne tretím najväčším spomedzi Iónskych ostrovov, čo do rozlohy aj počtu obyvateľstva. Nachádza sa južne od Kefalónie, východne od polostrovu Peloponéz, od ktorého ho delí Zakynthský prieliv. Ostrov sa nachádza približne 300 km od hlavného mesta Grécka, Atén. Jeho poloha je výhodná najmä pre tých, čo by počas dovolenky radi spoznali aj ďalšie ostrovy a pevninské Grécko. Ostrov je známy aj pod prezývkou Zante, ktorú mu dali ešte starí Benátčania, má približne 45 000 obyvateľov , ktorí sú zamestnaní prevažne v cestovnom ruchu. Počas zimy miestni cestujú najmä po Európe alebo sa pripravujú na ďalšiu sezónu, rekonštruujú svoje prevádzky a podobne. Pobrežná čiara ostrova je dlhá 123 km. Najvyšším vrchom ostrova je Vrachionas s výškou 758 metrov n.m. Hlavným mestom ostrova je malebný prístav Zakynthos, kde sa nachádza aj medzinárodné letisko. Ďalšími významnými mestami, či letoviskami sú Laganas, Tsilivi, Volimes, Vasilikos, Alikanas, Gaitani a iné. 

Navagio Beach

Najznámejším symbolom ostrova je pláž Navagio (čítaj Navajo), ktorú poznajú aj tí, ktorí ostrov zatiaľ nenavštívili. Je motívom mnohých idylických dovolenkových fotografií a taktiež je rovnako obľúbená u turistov, ktorí sa tu túžia okúpať. Je lokalizovaná na severozápade ostrova a vďaka jej polohe medzi skalnými útesmi, neďaleko dediniek Anafonitria a Volimes a je prístupná iba z mora.

Neodmysliteľnou súčasťou pláže Navagio je dnes už veľmi hrdzavý vrak nákladej lode, podľa čoho bola pomenovaná aj samotná pláž - navagio znamená stroskotanie. Loď stroskotala v roku 1982 (niektoré zdroje uvádzajú rok 1983) a miestni si na to ešte živo spomínajú. Ako to už však býva, každá verzia má isté odlišnosti, ale základ príbehu je rovnaký. Jedná sa o bývalú pašerácku loď, ktorá prevážala alkohol a cigarety do neďalekého Talianska. Osudné jej boli problémy s motormi, ktoré začali horieť. Niektorí tvrdia, že ich naháňala pobrežná polícia. Loď stroskotala a more ju vyvrhlo práve na tejto pláži. Miestni obyvatelia mali o alkohol a cigarety postarané vraj na celý rok. Dokonca aj okolité pláže boli posiate cigaretami, spomínajú starí páni. Niektorí z nich nám dokonca pošepli, že lode boli vraj dve, jedna s drogami a druhá s alkoholom a cigaretami. Polícia dostala falošný tip, že na lodi s cigaretami je väčší kontrabant, tak išli po nej a tá s drogami si pokojne odplávala. Nuž, ktovie, kde je pravda. 

Navagio Beach, Zakynthos, GréckoSvetoznáma pláž Navagio Beach s vrakom lode je najväčším lákadlom ostrova Zakynthos.

Zaujímavosťou a atraktivitou pláže je tiež to, že sa sem nie je možné dostať inak ako po mori. Žiadna cestička z pevniny nie je prístupná, teda jedine, ak nie ste adrenalínový skokan s padákom, takí sa čas od času nájdu aj tu a vychutnávajú si skok na (vraj) najkrajšiu pláž v Stredozemnom mori. S týmto označením by sme po vlastnej skúsenosti boli opatrní, ale pravdou ostáva určite to, že Navagio je naozaj krásna. Pred návštevou vám však odporúčame pripraviť sa na mnohých ďalších turistov, ktorí majú rovnaký cieľ ako vy. Na pláž premávajú výletné lode a počas hlavnej sezóny je vyslovene posiata turistami. Mnohí domáci tvrdia, že krajší pohľad je na pláž zhora, teda zo skaly nad ňou, kde je malá vyhliadka a výhľad tu stojí naozaj za to. Uvidíte nielen pláž Navagio a prekrásne tyrkysové odtiene mora, ale pôsobivé skalnaté pobrežie. Tiež sa však pripravte na mnohých záujemcov o fotografiu pláže, či skvostný výhľad. 

Zakynthos - hlavné mesto

Prístav a mesto Zakynthos určite odporúčame navštíviť, je veľmi príjemnou pauzou v slnení počas dovolenky. Pohodová atmosféra, romantické uličky, ulica obchodmi od zeleniny a ovocia, cez suveníry, bižutériu až po luxusné značky obuvi a oblečenia, príjemné kaviarničky s výhľadom na pokojný prístav a taverny so skvelým jedlom. Jednou z dominánt mesta je Kostol sv. Dionisia, patróna ostrova, ktorý sa opatí vidieť aj z vnútra (dámy, pozor na odhalené ramená). Okrem súkromných jácht a výletných lodí tu nájdete aj mnohé trajekty, ktoré zabezpečujú spojenie s gréckou pevninou v meste Kyllini, s talianskym mestom Brindisi a mnohými ďalšími.

Mesto ZakynthosHlavné mesto ostrova nesie rovnaký názov ako ostrov sám, Zakynthos. Takýto výhľad na mesto sa nám naskytol z kopca Bochali, kam sa oplatí ísť nielen kvôli výhľadu, ale aj skvelej zmrzline. :)

Caretta caretta

Korytnačka caretta caretta (kareta obyčajná) je pre Zakynthos typická a vidieť ju v jej prirodzenom prostredí je veľkým zážitkom. Najväčší výskyt korytnačiek je v Laganasskej zátoke, ktorá bola vyhlásená za účelom ochrany za Národný morský park (National Marine Park od Zakynthos). Dospelé korytnačky dorastajú v priemere až do 90 cm a majú približne neuveriteľných 140 kg. Vyskytujú sa však aj jedince s dĺžkou viac ako 200 cm a váhou cez 400 kg. Karety sú aj výbornými plavcami, v prípade nebezpečenstva sú schopné plávať rýchlosťou až 30 km za hodinu. Ako je o korytnačkách známe aj v našich zľudovelých piesňach, dožívajú sa vysokého veku, karety žijú približne rovnako dlho ako ľudia (!) 50 až 70 rokov. 

Zakynthos, Caretta caretta Zakynthos je domovom korytnačky caretta caretta.

Zaujímavosťou Zakynthosu je aj "moc" korytnačiek upraviť letový poriadok ostrova. Keďže sa pristávacia dráha letiska Zakynthos nachádza neďaleko zátoky pri meste Laganas, tam, kde je ich najväčší výskyt, kvôli korytnačkám sa smie pristávať alebo odlietať z ostrova iba do 22:00 a až do cca 05:00 ráno tu nepristane žiadne väčšie lietadlo. Je to z toho dôvodu, že na plážach Laganasskej zátoky korytnačky kladú vajíčka a lietadlá, ktoré by lietali ponad ňu, by ich rušili pri reprodukčnej činnosti.

Podnebie a počasie

Ideálny čas na návštevu je od mája do októbra. Mnohí domáci vravia, že najlepší čas je v júni a septembri, kedy sú dni slnečné a ostrov nie je taký preplnený ako počas hlavnej letnej sezóny, teda v júli a auguste, kedy priemerné teploty dosahujú 30°C. Jún a september majú v priemere príjemných 27°C, máj a október 23°C, čo je ideálny čas na turistiku a spoznávanie ostrova. Na Zakynthose panujú tri ročné obdobia

  • jar - obdobie kvetov, kedy vonia celý ostrov
  • leto - hlavná turistická sezóna - začína mesiacom máj a trvá až do konca októbra
  • zima - obdobie dažďov, kedy prší takmer stále

Miestne špeciality a suveníry

Pre Zakynthos sú typické vynikajúce syry, olivy, olivový olej mnohých príchutí a ďalšie výrobky z olív, ako napríklad olivové pasty, mydlá a podobne. Na ostrove sa výborne darí aj viniču, čoho najlepším dôkazom je mieste víno, ktoré je naozaj delikátne. Počas pobytu odporúčame navštíviť miestne vinársta, ktoré sú zväčša malé rodinné podniky so skvelým vínom a navyše vám veľmi radi o ich vínku porozprávajú a dovolia vám nazrieť aj do rodinných vínnych pivníc, či do výroby. Tradičnou odrodou na Zakynthose je verdea, jemnej ovocnej chuti. Ďalšími skvelými gurmánskymi suvenírmi sú med, najmä tymiánový med, figy, mandle, sladké cibuľky a mnohé ďalšie. 

Grécko, Zakynthos, suveníry

Skvelým zážitkom je počas dovolenky na Zakynthose miesta kuchyňa. Je vynikajúca. Ako aperitív vám všade ponúknu poriadne vychladené ouzo s ľadom alebo s vodou. Typickým hlavným jedlom je králik, tiež hovädzie mäso na šťave, ako príloha ryža so špenátom alebo zemiaky s citrónovou šťavou. Obľúbené sú aj viaceré druhy fašírok a samozrejme ryby a dary mora. Miestni sú tiež špecialisti na sladké, odporúčame ochutnávať čo vám budú sily stačiť a nezabudnite ani na zmrzlinu! Mňam!

Keďže Zakynthos je ostrovom korytnačiek, nájdete ich v obchodoch so suvenírmi na každom kroku a v akejkoľvek forme a z akéhokoľvek materiálu. Obľúbené sú najmä magnetky, plyšové hračky, ťažítka, náramky, prívesky na krk alebo bytové dekorácie.

Ceny dovoleniek

Ceny dovoleniek sú samozrejme ovyplyvnené sezónnosťou. Najdrahšie sú v mesiacoch júl a august, kedy je ostrov najnavštevovanejší. Okrem vyšších cien dovoleniek v tomto období rátajte aj s preplnenejšími plážami a miestnymi atrakciami. Vzhľadom na veľký dopyt je tu mnoho all inclusive hotelov rôznych kategórií. Pri all inclusive dovolenke rátajte s cenami v hlavnej sezóne okolo 600-900 eur na osobu. Pri luxusnejších hoteloch rátajte s cenami ešte vyššími. Mimo sezóny si zabezpečíte all inclusive dovolenku už od cca 400 eur na osobu. K dispoziícii je aj množstvo hotelov, penziónov, či apartmánov aj s nižším rozsahom stravovania, s polpenziou, raňajkami, prípadne bez stravy. Keďže v letoviskách je široké množstvo reštaurácií, nebudete mať problém sa ani dodatočne prestravovať mimo ubytovania. Ceny sú o čosi vyššie ako u nás, ale prijateľné, rovnako aj potraviny v supermarketoch.

Pláž na ZakynthoseJedna z mnohých menších pláží v letovisku Tsilivi. Prenájom plážovej sady (dve lehátka a slnečník) vás bude stáť asi 6 eur na deň.

Dobré rady

Na celom ostrove je predpísaná rýchlosť 50 km/h. Je to odrazom spôsobu akým miestni šoférujú - kedykoľvek zastavia uprostred cesty a začnú napríklad vykladať tovar a podobne a za druhé nemajú sa kam ponáhľať, Zakynthos veľký naozaj nie je. :) Úsmevné bolo tiež zavedenie kruhových objazdov na ostrove bez dodatočného vysvetlenia miestnym. Keďže "kruháče" tu poznal málokto, mnohí vchádzali do protismeru a vznikali tak naozaj kuriózne situácie. Takže ak si budete chcieť prenajať auto, hoďte sa do kľudu a buďte pripravení na všetko. Prenájom automobilov je dostupný na letisku aj v letoviskách. Nebudete mať problém vybrať si. V ponuke sú okrem klasických menších áut aj sympatické jeepy s otvorenou strechou, tak si budete môcť cestu vychutnať naozaj naplno. Cena závisi od typu a veľkosti auta. Za taký menší jeep zaplatíte okolo 60 €/deň a nezabudnite na poistenie! V úzkych uličkách, ktoré nepoznáte sa vám ľahko môže prihodiť nejaký škrabanec. (vlastná skúsenosť :)). Bohužiaľ poistenie sa nevzťahuje na všetko. Ak zabudnete vypnúť svetlá a nepodarí sa vám potom naštartovať, pripravte si peniažky navyše (vlastná skúsenosť +40E :)). 

Požičanie auta rozhodne stojí za to, za dva dni prejdete celý ostrov. Jednou z možných trás je napríklad táto: Kalamaki - Skinari - výlet Modré jakskyne, Navagio - Vyhliadka na Navagio - Porto Vromi - Exo Hora - Porto Limnionas - Keri - Limni Keriou - Laganas - Kalamaki. Druhý deň sa môžete vydať na poznávanie východnej časti ostrova a hlavne pláži: Kalamaki - Vasilikos - pláž Gerakas - pláž Agios Nicolaos - Banana Beach - mesto Zakynthos - Tsilivi - Alykanas - Xigia - Makris Gialos. Zaleží ale len na vás akú trasu si zvolíte.

Na prenájom sú aj štvorkolky, motorky aj mopedy. Dajte si však pozor cesty na Zakynthose sú obzvlášť šmykľavé a neskúseným tu jazdu na dvoch kolesách naozaj neodporúčame. Vystríhali nás aj miesti, že častokrát to končí nepeknými nehodami a hoci nemocnica je tu nová a s výbornými zdratotníckymi službami, kto už by chcel tráviť dovolenku takto. Buďte opatrní a užite si dovolenku na Zakynthose v zdraví. :)