Grécko

Dovolenka v Grécku je bezpečná, exkluzívna a cenovo dostupná: Tieto fakty vás presvedčia!

Premýšľate, kam toto leto vyrazíte na dovolenku? Chorvátsko je nestále, čo sa týka počasia, Taliansko býva častou alternatívou, no skúšali ste už niektorý z gréckych ostrovov? Ak nie, vrelo vám odporúčame dovolenku v Grécku. Poteší vás slnečným počasím, ktoré sa počas vášho pobytu určite nezhorší, peknými plážami i pohostinnosťou miestnych obyvateľov. O kulinárskych špecialitách, ktoré musíte aspoň raz za život vyskúšať, kolujú legendy, rovnako ako o miestnej pálenke Ouzo.

Navagio Beach, Zakynthos, Grécko

Ostrov Zakynthos nepochybne patrí k jedným z najkrajších, aké možno v Stredozemnom mori navštíviť. Je vyhľadávaný nielen vďaka krásnym plážam, stroskotanej lodi, či korytnačkám caretta caretta. Pohoda a harmónia, ktorá tu panuje, tyrkysové more a vysoké hory, skvelé jedlo a usmievaví domáci z neho robia príjemné miesto na oddych.

Pre nás čo sme zabŕdli do olympijskej tematiky (či už v rámci stredoškolskej odbornej činnosti, alebo účasti na rôznych olympijských vedomostných súťažiach) a tiež športových nadšencov bola návšteva Olympie čímsi symbolickým. Predstava, že pred stovkami rokov tu súťažili športovci, bola ťažká. Ale keď si z ruín postavíte v hlave skladačku a pustite uzdu fantázii (prípadne vám pomôže model v historickom múzeu) zrazu je to tam! Stojíte na miestach kde sa zrodili olympijské hry!

Grécko je jednou z najobľúbenejších európskych dovolenkových destinácií. Dovolenka v Grécku môže byť naozaj rôznorodá a krajina dokáže uspokojiť ako aktívnych, tak i pasívnych dovolenkujúcich, rodiny s deťmi i mladých ľudí, prahnúcich po histórii i milovníkov slnečných pláží a relaxu.

Rhodos - Gegrafia, Grécko

Grécko leží v južnej časti Európy a rozprestiera sa v najjužnejšej časti Balkánskeho polostrova na ploche 131 957 km². Približne 69 % územia tvorí poľnohospodárska pôda, 19, 8% tvoria lesy, vodstvo zaberá 0, 9 % územia. Ostatok tvorí 9, 7 %. Asi 20 % územia Grécka tvoria jeho ostrovy a súostrovia v Egejskom, Iónskom a Krétskom mori, ktoré vznikli poklesom pevniny do Stredozemného mora. Preto je pobrežie Grécka veľmi členité a popri Nórsku najdlhšie v Európe.

Atény - fotka z Grécka

Civilizácia starovekého Grécka patrí k najstarším civilizáciám na svete. Nepochybne každého zaujmú jej pozostatky, ktoré môžeme počas dovolenky obdivovať aj v metropole Grécka – Aténach. Atény patria medzi ojedinelé historické mestá, ktoré si počas stoviek rokov zachovali svoju mystiku a historickú atmosféru.

Ostrov Korfu - dovolenka v Grécku

Ostrov Korfu leží západne od gréckeho pobrežia neďaleko talianskeho "podpätku" a patrí medzi najzelenšie a najatraktívnejšie grécke ostrovy. Z Iónskych ostrovov leží večne zelený ostrov Korfu najsevernejšie a je druhý najväčší. Jeho pevnina pokrýva 592,877 km² a v posledných rokoch sa stal vyhľadávanou dovolenkovou destináciou ako pre Slovákov, tak i ostatných Európanov. Vďaka svojej polohe má priaznivé podnebie a bohatú vegetáciu. Často je nazývaný smaragdom stredomoria.

Grécka kuchyňa - dovolenka v Grécku

Zoznámte sa počas dovolenky aj s gréckou kuchyňou a vyskúšajte niečo neznáme. Ochutnajte niektoré z typických špecialít oblasti, nenechajte si ujsť bohatú ponuku mezédes, rozmanité druhy vynikajúceho (často plneného) pečiva, sladkosti a ochutnajte niečo z darov mora...  Nezabudnite ani na výbornú kávu, chutné grécke vína a apetitívy.

Mapa - Praktické informácie o Grécku

Aké formality je treba mať na zreteli pred a počas Vašej dovolenky v Grécku? Nižšie sa dozviete viac...

Loď na mori - doprava v Grécku

Inak ako vzduchom, po súši alebo po mori...? Spoľahnúť sa môžete na pravidelné spoje aj sezónne mimoriadne plavby, lety, či jazdy, ktoré uľahčujú život nielen letným návštevníkom krajiny, ktorí túžia spoznať trochu viac. Ak si chcete Grécko naozaj užiť, skúste to individuálne! Vodičská skúsenosť na gréckych cestách je totiž nezabudnuteľným zážitkom...

Ďalším čarovným miestom v Grécku pre strávenie nevšednej dovolenky je Parga. Bielo natreté domy, červené strechy, farebné okenice, rozkvitnuté kvetináče a kľukaté uličky. Loďky, ostrovčeky ako šmuhy na plátne, azúrové more, ryby a rybári - toto všetko môžete vidieť, keď sa sem vyberiete stráviť dovolenku. Myslíte si, že existuje miesto na pevnine, kde sa budete cítiť ako by ste boli na ostrove? Áno, je ním prímorské mestečko Parga.

Ostrov Kalymnos nepatrí medzi klasické dovolenkové destinácie, avšak pre tým ktorí radi objavujú niečo nové, predovšetkým nie masovo navštevované dovolenkové letoviská učaruje. "Sfugari aj Tomari" - buď ulovíš špongiu, alebo zomrieš. S touto myšlienkou sa lovci morských húb roky potápali, aby si zarobili na živobytie. Jediným spôsobom, ako prežiť na skalnatom ostrove, bolo more. V hlbokých vodách sa rozprestiera podmorský svet s historickými pokladmi a vrakmi lodí.

Ostrov Thassos je najsevernejším ostrovom v Egejskom mori a rozprestiera sa na ploche 380 km² s prevažne hornatým povrchom. Tento zelený dovolenkový smaragd leží blízko severného gréckeho pobrežia, len niekoľko námorných míľ od mesta Kavala. Odtiene zelenej oživujú farebné oleandre, ale aj pomarančovníky a figovníky. Vzduch je presýtený vôňou dovolenky, oregana, mäty, tymiánu a bazalky. Pri potulkách ostrovom Vám určite skríži cestu stádo oviec a čiernych kôz. K neodmysliteľnej kulise ostrova patrí permanentný zvuk cikád a krik čajok nad morom. Hustý píniový porast sa z horských vrchov skláňa cez údolie s olivami a vinicami až k bielym plážam.

Ostrov Rhodos - dovolenka v Gŕecku

Tradičným dovolenkovým letoviskom je grécky ostrov Rhodos nachádzajúci sa v Egejskom mori. Je najväčším z Dodekanézskych ostrovov. Rozprestiera sa na ploche 1398 km² a každoročne privíta mnohých dovolenkujúcich. Táto dovolenková destinácia je podobne ako ostatné grécke ostrovy opradená mnohými mýtami. Vraví sa, že Boh Slnka chýbal pri delení teritória a ostatní bohovia na neho zabudli...

Ostrov Kréta - dovolenka v Grécku

Kréta je celkovo piatym najväčším ostrovom spomedzi ostrovov v Stredozemnom mori a najväčším gréckym ostrovom. Už dlhoročne je jedným z hlavých dovolenkových lákadiel Grécka i Stredomoria.

Ostrov Kos - dovolenka v Grécku

Ostrov Kos sa nachádza v Egejskom mori v Dodekanéze neďaleko tureckého pobrežia na okraji Kosskej zátoky. Je tretím najväčším ostrovom Dodekanézu a jeho rozloha činí 290 km². Ostrov Kos sa stal sa obľúbenou dovolenkovou destináciou a svojim návštevníkom má čo ponúknuť.

Polostrov Chalkidiki, nachádzajúci sa na severe Grécka, je azda najvyhľadávanejšou pevninskou lokalitou pre strávenie dovolenky. Rozprestiera sa na rozlohe 2 918 km² a jeho hlavým mestom je Polygyros. Dovolenka na Chalkidiki ponúka rušné i romantické pláže obmývané priezračnou vodou, zelené chrbty pahorkov pokryté hustým lesom a hlboké údolia.

Počasie - Dovolenka Kréta, Grécko

Klíma je v Grécku typická stredomorská - horúce suché leto a mierna zima, vďaka čomu tu možno stráviť dovolenku v podstate počas celého roka. Grécko sa môže pýšiť malou oblačnosťou, dlhou dobou slnečného svitu a priemernými letnými teplotami okolo 30°C, ktoré sa zvyknú priblížiť i k tropickým 40°C. A práve toto sem dovolenkujúcich a turistov tak ťahá.