Španielsko leží v južnej Európe na Pyrenejskom polostrove. Na západe susedí s Portugalskom a na severovýchode s Francúzskom a Andorrou. Rozprestiera sa medzi 9° západnej až 4° východnej dĺžky a 36°-44° severnej šírky. K Španielsku patria tiež Baleárske ostrovy ležiace v Stredozemnom mori, Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne a dve enklávy v severnej Afrike: Ceuta a Melilla. Španielsko je druhou najväčšou krajinou západnej Európy, hneď po Francúzsku. Na severe je vlhké podnebie s vysokým úhrnom zrážok. Ostatok Španielska ma kontinentálne podnebie s veľkými rozdielmi medzi letom a zimou.

Obľube sa tešia nielen pláže Pyrenejského polostrova, ale aj ostrovy. Baleáry nachádzajúce sa vo Valencijskom zálive v Stredozemnom mori, ako aj Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne sú typicky dovolenkovými destináciami a navštevujú ich turisti z celej Európy i ostatného sveta. Rok čo rok si tu dovolenku užíva niekoľko miliónov turistov.

Dovolenku pri mori si možno vychutnať aj v stredomorských rekreačných strediskách, ktoré  sa na severe začínajú v Katalánsku a cez Valenciu, Alicante a Cartagenu prechádzajú do svetoznámeho Slnečného pobrežia (Costa del Sol) na juhu. Dovolenka z iného súdka sa naskytá návštevníkom hornatých severných regiónov Kantábria, Astúria a Galícia, ktoré ponúkajú veľa možností pešej turistiky. Národné parky Covadonga, Oviedo alebo Donana sú vyhľadávanými cieľmi milovníkov dovolenky v prekrásnej prírode.

Ak túžite spoznávať arabské dedičstvo v Španielsku, vydajte sa do Andalúzie! Očaria Vás mestá Granada, Sevilla, či Malaga a významné pamiatky na arabskú vládu nájdete aj v Córdobe. Milovníkov vína iste očarí vinohradnícka oblasť vo vnútrozemí La Rioja a región Kastíliazasa ulahodí mnohými kultúrnymi pamiatkami a pozoruhodnosťami. Pyreneje zasa ponúkajú bohaté možnosti zimných športov a Národné parky Covadonga, Oviedo a Doñana sú vyhľadávanými cieľmi milovníkov prírody. Španielsko ulahodí každému, kto sa sem rozhodne vycestovať a stráviť tu svoju dovolenku...

Fotografie zo Španielska

{gallery rows=2 cols=5 width="122" height="122"}spanielsko/spanielsko{/gallery}

Základné údaje

Vlajka - Španielsko

Oficiálny názov krajiny: Španielsko - Spain - Espana
Hlavné mesto: Madrid
Rozloha: 505 370 km²
Počet obyvateľov: 47 042 984 (2012)
Hustota zaľudnenia: 93 obyv./km²
Mena: euro (EUR)
Časové pásmo: SEČ