Kyjev - dovolenka Ukrajina

Hlavné mesto Ukrajiny Kyjev leží na severe krajiny na rieke Dneper. Dovolenka v Kyjeve zaujme milovníkov slovanskej kultúry, najmä obdivovateľov sakrálnych pamiatok s bohatou výzdobou. Reliéf mesta je pomerne členitý, tvoria ho lesné pahorky oddelené malými údoliami. Historické centrum sa nachádza na pahorkoch nad pravým brehom Dnepra. Ľavú časť pokrývajú novšie štvrte.

Najznámejšou historickou pamiatkou Kyjeva je Katedrála sv. Sofie postavená už v 11. storočí. Počas histórie bola niekoľko krát zničená a prestavaná. V súčasnosti je ako jedna zo siedmych ukrajinských pamiatok súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Katedrála bola pôvodne veľmi bohatá na množstvo fresiek a mozaík, ktorých sa však dodnes zachoval len zlomok. Medzi ďalšie významné sakrálne pamiatky patrí napríklad Chrám svätého Ondreja, katolícka Katedrála svätého Mikuláša a kláštorný komplex s podzemným labyrintom a múmiami mníchov Kyjevskopečerská lavra, ktorý je tiež zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Najživšími miestami mesta sú bulvár Khreschatyk, ktorý je počas víkendov plný zabávačov, Námestie nezávislosti - miesto dejiska oranžovej revolúcie a Andriyivskyi Uzviz – ulica plná predavačov suvenírov, reštaurácií a múzeí. Nedávno otvorené Múzeum Černobyľu je mementom obrovskej nukleárnej katastrofy spred 25 rokov. Múzeum ľudovej architektúry ponúka zaujímavý pohľad na pôvodný ukrajinský vidiek.

Vedeli ste, že v Kyjeve sa nachádza najvyššia stavba na svete postavená zo železných mreží? Je ňou Kyjevská televízna veža, ktorá však nie je turistom prístupná.

Doprava v Kyjeve funguje dobre, miestnou celo-ukrajinskou špecialitou sú "maršrutky" – súkromne autá jazdiace po určených trasách. Ich výhodou je, že zastavia kdekoľvek. Ubytovanie v Kyjeve je nízkeho štandardu. Kvalitu hotelov sa oplatí vopred preveriť na základe reakcií na internete. Jedlo je lacné a chutné, oplatí sa ochutnať najmä tradičný boršč.

Problémom počas dovolenky v Kyjeve môže byť neznalosť azbuky, pretože takmer všetky nápisy na verejných priestranstvách sú v tomto písme. Odporúča sa preto mať aspoň základnú znalosť alebo základný slovník.