Veľká žranica, Bratislava

Prechádzka popri Dunaji v centre Bratislavy poskytuje veľa zaujímavých zážitkov. Promenáda, ktorá sa v podstate tiahne od nákupného centra Eurovea až po River park je obľúbená nielen medzi turistami, ale aj miestnymi obyvateľmi, ktorí si sem prišli zabehať, zabicyklovať, pokočíkovať bábätká, či len tak sa poprechádzať alebo dať si pivo, či kávičku v miestnych podnikoch.

Väčšina turistov si s obľubou odfotí Bratislavský hrad, Most SNP s UFOm, sem-tam nejakú historickú budovu, či pseudo-architektonický skvost – budovu Slovenskej národnej galérie. Bežný obyvateľ Bratislavy si zas v duchu ponadáva, koľko je v meste turistov a zašomre si pri pohľade na spiacich bezdomovcov na miestnych lavičkách.

Svoje miesto si tu však nájdu aj holuby a čajky, ktoré v poslednom období čoraz väčšmi dotvárajú kolorit centra Bratislavy. Ľudia im tu s obľubou hádžu kúsky chleba. Vtedy dochádza k mikrosúbojom o potravu. Vždy sa však niekto nájde kto im hodí kúsok pečiva a o potravu určite nebudú mať núdzu. Z čoho vyplýva jeden zaujímavý paradox - niektoré holuby už pomaly zabúdajú lietať. Pár krát som sa totiž pokúsil naháňať holuba. Na miesto toho aby vzlietol, len s námahou podskočil a radšej zobral nohy na plecia a utekal. :)

Auto fotografie aj textu: Václav Sulek
Lokalita: Bratislava