Maurícius sa nachádza v Indickom oceáne medzi 56°-63° východnej dĺžky a 10°-20° južnej šírky približne 900 kilometrov východne od Madagaskaru. Ostrov je vulkanickeho pôvodu, preto tu prevažuje hornatý povrch. Najvyšším bodom je Piton de la Petite Riviére Noire s výškou 828 m n.m. Prvý písomný záznam o objavení ostrova pochádza od arabských moreplavcov z roku 975 nášho letopočtu. V roku 1507 sa na ostrov doplavili Portugalci, tí ale nemali záujem ostrov osídliť. Až v roku 1598 pritiahol pozornosť Holanďanov, tí ho pomenovali po ich panovníkovi, princovi Mauriceovi Van Nassau. Zaujímali sa hlavne o ebenové drevo, ktoré bolo v Európe vysoko cenené.

Maurícis je domovom rôznych vzácnych a jedinečných živočíchov, endemitov. Jedným z nich bol aj vták dodo (tiež dront nelietavý alebo dront maurícijský), ktorý bohužial už vyhynul. Živil sa ovocím a hniezdil na zemi, vôbec sa nebál ľudí a navyše nelietal, to z neho robilo ľahkú korisť. Názov „dodo“ pochádza zo staroportugalského slova doudo, čo znamená „hlupák“.

Ostrov Maurícius bol objavený v roku 1505 portugalským moreplavcom a postupne okupovaný Holanďanmi, Francúzmi a v roku 1814 bol predaný Angličanom. Maurícius získal nezávislosť v roku 1968 a bol prehlásený za republiku v roku 1992.

Chamarel - pestrofarebné duny na MauríciuPestrofarebné duny v Chamarel, Maurícius - "Seven coloured earths mauritius" by Moongateclimber - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Maurícius, spolu s ostrovmi Rodrigues a Réunion sú súčasťou ostrovov Maskarény. Od dôb jeho objavenia v 16. storočí priplávalo na ostrov veľa osadníkov rôzneho etnického pôvodu. Už pri prílete na ostrov, sa dá všimnúť rôznorodosť miestneho obyvateľstva – Indovia, Číňania, Afričania, Kreoli a Európania tu žijú v dokonalej harmónii a vzájomne rešpektujú svoje náboženské tradície.

Maurícius je ostrov o rozlohe približne 1865 km², leží na juhozápadne Indického oceánu, približne 500km od Madagaskaru, medzi Afrikou a Indiou. Maurícius je vulkanický ostrov a takmer celý je obklopený koralovými útesmi. Zo severnej prímorskej roviny sa krajina zdvíha v nevysokú náhornú plošinu, ktorá je pokrytá zaniknutými krátermi a je križovaná riekami a vodopádmi.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: ): Maurícius - Mauritius - République de Maurice
Hlavné mesto: Port Louis
Rozloha: 2 040 km²
Počet obyvateľov: 1 313 095 (2012)
Hustota zaľudnenia: 644 obyv./km²
Mena: maurícijská rupia - MUR (MUP)
Časové pásmo: SEČ+3