Keď už konečne dorazíte do Londýna, máte na výber z 2 možností, ako začať objavovať mesto; buď doň skočíte bez rozmýšľania a naplno, alebo sa budete postupne a s rozvahou vnárať dnu. Príjemnejšie a menej bolestné je určite pomalé splývanie s prostredím, pretože napriek tomu, že Londýn nie je od Slovenska tak ďaleko, takmer všetko tu funguje inak. Viac hluku, viac ľudí a hlavne všetci jazda vľavo. Blázni. :-)

Hneď po tom, ako sa ubytujete, skúste sa v hoteli porozhliadnuť po mieste, kde Vám zadarmo poskytnú rôzne mapy mesta, metra, tipy na výlety a podobne. Potom Vám pôjde plánovanie oveľa jednoduchšie a rýchlo získate prehľad čo kde je a ako sa tam čo najrýchlejšie dostať. Najlepšou možnou voľbou, ako začať objavovať mesto, je pekne zľahka v Hyde Parku. Ide o najznámejší park v Londýne, ktorý je mimochodom spojený aj s Kensigtonskými záhradami a palácom, ktorý je pre turistov takisto dostupný. Nachádza sa tu aj pekne jazero s kačkami alebo mnohopočetné stromy, z ktorých Vás budú pozorovať roztomilé a nebojácne veveričky. Ak budete mat šťastie, môžete ich aj nakŕmiť. ;-) Najlepším spôsobom, ako spoznať Hyde Park, je prenajať si bicykel. Existujú tu stanice s bicyklami, odkiaľ si jeden vypožičiate a celých 30 minút sa môžete preháňať kam len chcete a úplne zadarmo. Pokiaľ je Vám polhodina málo, doplatíte si od £2 v závislosti od dĺžky prenájmu. Zavítať by ste mali takisto na miesto známe ako Hyde Park Corner, kde je zvykom postaviť sa na vyvýšenú plochu, napríklad debničku alebo stoličku a rozprávať o tom, čo Vás trápi a čo máte na srdci. Niektorí „rečníci“ sem chodia pravidelne.

londyn big ben londoneye mhV Londýne sa citlivo prelína nové a staré. Táto metropola rozhodne stojí za návštevu. :)

V okolí Hyde Parku a Kensigtonských záhrad sa nachádza známa Royal Albert Hall, kde sa konajú koncerty alebo iné umelecké aktivity, do ktorých sa často zamieša aj londýnska smotánka. Kúsok odtiaľto v pešej dostupnosti sa nachádza hádam najznámejšie nákupné centrum Harrods, v ktorom nakupoval aj samotný Mr. Bean. Toto nákupné centrum je veľkolepé a hlavne shoppaholici by sa mali mat na pozore. Nájdete tu tovary “všeho druhu”, od luxusnej kozmetiky, cez najnovšie vychytávky módnych návrhárov až po nábytok a kuchynské utierky.

Aby ste všetky výdobytky modernej doby zamiešali s trochou kultúry a histórie, vydajte sa zase trošku na západ, kde nájdete preslávený Buckinghamský palác. Ak je vidno britskú vlajku, kráľovná je doma a ak budete sledovať naozaj pozorne, možno ju zazriete v niektorom z mnohých okien paláca. Hovorí sa, že tajné tunely pod Londýnom vedú z Buckinghamského paláca až k Big Benu. Tam však bežný turista tak ľahko nenazrie, každopádne, prehliadku paláca si môžete zabookovať jednoducho vopred na internete.

londyn buckingham palace mhVýznamná historická pamiatka Londýna - Buckingham Palace.

Pre ľahšiu dopravu naskočte na double-decker a zveste sa k Big Benu – najznámejšej atrakcii mesta. Big Ben je vlastne meno zvona, ktorý sa nachádza vnútri Elizabeth Tower. Zvon má už viac ako 150 rokov a vždy bol známy svojou sekundovou presnosťou. V poslednej dobe sa na ňom začína podpisovať čas, a tak sa šíria klebety o tom, že Mr. Big Ben tejto rýchlej a uponáhľanej dobe nestíha. Je to však ikona, bez ktorej si nikto z nás Londýn predstaviť jednoducho nevie, preto mu to odpúšťame. Keď už budete tu, utekajte cez most na druhú stranu Temže priamo k Londýnskemu oku. Obrovské moderné koleso vysoké 135 metrov Vám poskytne výhľad na celý Londýn a najmä na spomínaný Big Ben a parlament, za čistého dňa do vzdialenosti dokonca až 40 kilometrov. 

londyn london eye mhLondon Eye (Londýnske oko) je veľmi obľúbenou atrakciou Londýna a poskytuje svojim návštevníkom naozaj krásne výhľady.

TIP: Navštívte The London Eye skôr podvečer alebo večer. S perfektným načasovaním uvidíte aj západ slnka, aj nočné svetlá veľkomesta. Na obed a poobede je slnko priamo nad Big Benom, čo by Vám mohlo pokaziť snahu o pekné fotky veľkej časti mesta spolu so spomínaným Big Benom a parlamentom.
Ako aj pri iných pozoruhodnostiach, aj tu je oveľa lepšie byť pripravený a mať vopred zabookovanú vstupenku (od ca. £21/osoba), čo Vám ušetrí čas pri pokladni a aj nejakú časť Vášho cestovateľského rozpočtu. Jedno otočenie kolesa trvá približne 30 minút.

Londýn je úžasné mesto nielen čo sa týka histórie, ale aj kultúry. Preto neváhajte a vydajte sa smerom ku Trafalgar Square. Zastavte sa však na chvíľu pri 10 Downing Street – oficiálnom sídle britského premiéra. Už sa stalo zvykom, že keď Briti chcú vyjadriť svoju nespokojnosť a majú chuť protestovať, stretnú sa tu v obrovskom množstve, kričia, skandujú, kolabuje doprava a všade je chaos. Keď sa Vám podarí predrať sa týmto húfom ľudí, dostanete sa na Trafalgar Square. Tu určite neprehliadnete majestátny stĺp na počesť admirála Nelsona, ktorý, chudáčisko, padol v bitke pri Trafalgare. Nachádza sa uprostred rušnej križovatky a sleduje zmeny a premeny tohto stále živého mesta. Pokiaľ ste milovníkom kultúry, slávnych diel a obrazov, určite nevynechajte Národnú Galériu, ktorá sídli v nádhernej historickej budove. Za málo peňazí tu dostanete veľa muziky, pretože vstup je pre všetkých zadarmo!

londyn big ben mhAzda niet výstižnejšej pamiatky starého Londýna ako Big Ben.

Po troche oddychu sa vydajte pokojne aj pešo smerom k Picadilly Circus – asi najznámejšia križovatka v Londýne a je to vlastne niečo také ako Times Square v New Yorku, avšak na komornejší, britský štýl. Stovky turistov si tu denne strihnú jednu-dve selfie s Amorom a mlsné jazýčky si môžu zbehnúť kúsok do M&M World na Leicester Square, kde nájdete najrozličnejšie druhy týchto malých čokoládových pochúťok. Často krát tu prebieha rôzny program, takže si pokojne môžete dokonca aj zatancovať v tomto 4 poschodovom obchode s niektorým z maskotov M&M. Za preskúmanie určite stojí aj China Town so svojimi pestrofarebnými uličkami, množstvom reštaurácií a kaviarní. Vrelo odporúčame skĺbiť China Town s časťou Soho, a to hlavne večer, keď plánujete stráviť dlhú noc v baroch a na diskotékach. Táto časť mesta je naozaj živá, veľká časť londýnskeho “nightlife” sa sústreďuje priamo tu. Nikdy sa tu nebudete nudiť a nezabúdajte, že na naozaj dobré podniky zvyknú miestni stáť v rade niekedy aj hodinku.

Po dlhej noci v uliciach mesta načerpajte dostatok energie, pretože týmto sa Váš trip v Londýne nekončí. Čo by to bolo za cestovanie bez nakupovania? Hurá na Oxford Street, najznámejšiu ulicu na svete. Keď tu raz naskočíte do kolotoča nakupovania, môže sa stať, že sa Vám bude v stovkách obchodoch máliť, a tak zbehnete ešte na Regent Street so značkami ako Abercrombie&Fitch, Alexander McQueen alebo Louis Vuitton. Uff, len opatrne! ;-)

Okolo impozantného Marble Arch na okraji Hyde Parku, ktorý býva často turistami prehliadaný, sa vyšvihnete takmer priamo až do neba, kde sa budete môcť dotknúť hviezd. Aspoň teda tých z vosku. Vstupné do Madam Tussauds je takisto fajn mať objednané vopred a vyhnúť sa zbytočnému stresu a nekonečnému čakaniu v rade. Od filmových hviezd, spevákov, umelcov cez kráľovskú rodinu a športovcov až ku komixovým super hrdinom, a to všetko za pár hodín. Za návštevu určite stojí aj Múzeum Sherlocka Holmesa, ktoré sa nachádza na Baker Street, len kúsok od Madam Tussauds

Či už využijete metro, double-decker alebo hop-on hop-off autobus, určite nezabudnite navštíviť British Museum. Úplne zadarmo tak máte možnosť prejsť sa cez staroveký Egypt, antický Rím a Grécko, krížom-krážom z Ázie cez Európu do Ameriky a 10x naspäť. Múzeum je pekne organizované a napriek obrovskému množstvu exponátov, výstav a rôznych iných aktuálnych programov sa tu určite nestratíte.

Cestou do modernej časti mesta plného mrakodrapov sa zastavte pri katedrále St. Paul’s, ktorá určite stojí za nakuknutie dnu. Ceny sa začínajú od £16 za osobu. Vedeli ste, že jej známa oblá kupola v skutočnosti oblá nie je? Má tvar ihlanu, ale majstri robotníci to už pri jej výstavbe šikovne zamaskovali. Okrem toho je mimoriadne fotogenická. Odtiaľ sa prejdite po moste Millenium Bridge, ktorý otvárala v roku 2000 samotná kráľovná. Pravdou je, že o 2 dni neskôr ho na ďalšie 2 roky museli zatvoriť kvôli nekontrolovateľnému kývaniu. Na druhej strane Vás čaká Tate Modern – galéria moderného umenia, ktorá vznikla z pôvodnej elektrárne v srdci mesta. Na vyššom poschodí sa nachádza kaviareň, kde si môžete na chvíľu oddýchnuť, dať si kávičku a snack. Čo je však príjemnejšie, nájdete tu krásny výhľad na rieku, katedrálu a široké okolie...

londyn millenium bridge stpauls mhMillenium Bridge pri Katerále St. Paul´s. Most otvárala v roku 2000 samotná kráľovná.

Fotografie z Londýna