Peru leží na západnom pobreží južnej Ameriky. Na severe susedí s Ekvádorom a Kolumbiou, na výhode s Brazílou, na juhu s Čile a na juhovýchode s Bolíviou. Jeho západné brehy obmýa Tichý oceán. Peru je tretí najväčší štát juhoamerického kontinentu a 20. najväčšou krajinou sveta. Povrch krajiny tvorí prevažne Amazonská nížina (62%), na západe sa nachádza púšť Sechura a samozréjme nachádza sa tu aj pohorie - Andy. Najvyššou hoou je Huascarán (6768 m n. m.). Na hranici s Bolíviou leží v nadmorskej výške 3812 m najväčšie vysokohorské jazero v Južnej Amerike - Titicaca (po španielsky Lago Titicaca).

Peru nie je typickou dovolenkovou destinácou pre našincov. To je však práve dôvod prečo niektorých táto destinácia doslova láka. Peru ponúka bohaté možnosti pre strávenie príjemnej a dobrodružnej dovolenky. 

Peru je rozdelené Andami na nekoľko klimatických oblastí. Pri pobreží Tichého oceána, kde sa nachádzajú púšte je podnbie chladné a suché kvôli vplyvu Humboldtovemu prúdu. Na severnom pobreží sa občas vďaka El Niňo vyskytujú horúce a vlhké obdobia. V severovýchodnej časti krajiny sa nachádza Amazónska nížina, kde je celoročne podnebie horúce a suché. V hlavnom meste Lima spadne ročne len 50 mm zrážok, piemerná júlová teplota je tu 16°C a januárová 23°C.

Jednou z naznámejších pamiatok v Peru je Machu Picchu, mesto Inkov, ktorého pozostatky sa nachádzajú vysoko v pohorí Ánd. Predpokladá sa že mesto sa začalo stavať okolo roku 1430 a neskôr bolo opustené a schátrané. Mesto uniklo pozornosti španielských dobyvateľov, ktorí vtrhli do krajiny v roku 1532 a padlo do zabudntia až do roku 1911, keď ho objavil americký archeológ Hiram Bingham. V roku 1983 bolo Machu Picchu zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO a v roku 2007 medzi nových sedem divov sveta. V roku 2008 ho Svetový pamiatkový fond zaradil na zoznam 100 najviac ohozených pamiatok na svete, keďže dochádza k poškodzovaniu prostredia vplyvom nárastu turistov. Názov mesta sa do dnešnej doby nezachoval, meno bolo prevzaté podľa vrchu, ktorý leží v blízkosti. Machu Picchu je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Južnej Amerike. Nárast od roku 2003 kedy ho navštívilo približne 1100 ľudí denne sa v roku 2007 zvýšila tamer 5-násobne.

Hlavným mestom Peru je Lima, ktoré má približne 9 miliónov obyvateľov. V posledných rokoch sa mesto modernizuje ale nájdete tu aj zachovalé pamiatky z dôb španielskej nadvlády. Ďalším významným mestom v Peru ale aj v Latinskej Amerike je Cusco, ktoré je tiež zaradené na zozname UNESCO. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patria hradby Sacsayhuamán, katedrála Santo Domingo, Kenko, inkské kúpele Tambo Machay, Valle Sagrado, Ollantaytambo a ďalšie.

Na hranciach s Bolíviou sa rozprestiera jazero Titicaca, ktoré je najvyššie položené splavné jazero na svete a najväčšie sladkovodné jazero v Južnej Amerike.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Peru - República del Perú
Hlavné mesto: Lima
Rozloha: 1 285 216 km²
Počet obyvateľov: 29 849 303 (2013)
Hustota zaľudnenia: 23 obyv./km²
Mena: nový sol
Časové pásmo: SEČ-6