Marshallove ostrovy patria k jedným z unikátnych miest na svete, ktoré dozaista stoja za návštevu. Marshallove ostrovy sú tvorené 29 koralovými ostrovmi a 5 samostatnými ostrovmi, nachádzajúcimi sa na pol ceste medzi Havajskými ostrovmi a Austráliou. Ich brehy obmývajú vody Tichého oceánu, ktorý je najrozsiahlejším oceánom na svete. Marshallove ostrovy sú štátnym zriedením republika, nezávislý štát, avšak pridružený k Spojeným štátom americkým. Hlavným mestom je Majuro.

Miestne podnebie je horúce a vlhké. Vycestovať sa sem neodporúča počas mája až novembra, kedy tvrá obdobie dažďov. Táto lokalita býva postihovaná tajfúnmi. Podobne, ako u iných pacifických destinácií, je neodmysliteľnou súčasťou krás Marshallových ostrovov aj ich podmorský svet. Potápanie v priľahlých vodách je neskutočným zážitkom  a je právom označované ako "First class diving"!

Miestni ľudia a ich tváre odrážajú histótriu ostrovov. V neskorých rokoch 18. storočia boli po mnohých rokoch izolácie sporadicky navštevované, okupované a kolinizované Britmi, Rusmi, Nemcami, Japoncami a Američanmi. Misionárov a ozbrojené sily však vystriedali turisti a dnes patria Marshallove ostrovy k dovolenkovým snom.

Majuro je najväčšie mesto a súčasne hlavné mesto Marshallových ostrovov. Centrum mesta sa nachádza severne od letiska na východnej strane hlavného ostrova. Pozostáva z menším miest Delap, Uliga a Darrit, ktoré sú umiestnené na malých spojených ostrovoch. Veľkosť ostrovov umožňuje preskúmať ich pešo, no k dispozícii sú Vám i taxíky, ktoré Vás odzvezú za vskutku príjemné ceny, pokiaľ ostanete východne od letiska. Do iných lokalít sú taxíky už drahšie a často sa využíva "taxi sharing" s inými turistami, či cestujúcimi. Čarovným miestom, ktoré by ste rozhodne nemali minúť pri návšteve tejto nevšednej dovolenkovej destinácie, je Laura Beach, hlavná turistická atrakcia na ostrove.

Asistencia vlády USA je hlavnou podporou tejto malej ekonomiky. Poľnohospodárska produkcia, samozásobiteľstvo, je koncentrovaná na malých farmách. Najdôležitejšie plodiny sú kokosové orechy a chlebovník. Priemysel malých rozmerov je obmedzený na remeslá, spracovanie tuniakov a kopry. Cestovný ruch, ktorý je teraz iba malým zdrojom príjmov zahraničnej meny a zamestnáva menej ako 10% obyvateľov, zostáva nádejou do budúcnosti. Ostrovy nemajú veľa nerastných surovín a dovoz výrazne prevyšuje vývoz. Podľa podmienok zmluvy Amended Compact of Free Association budú USA poskytovať milióny dolárov ročne do roku 2023 a po tomto čase začnú vyplácať ročné splátky z Dôverného fondu (Trust Fund). Zmenšovanie vplyvu vlády, sucho, pokles výstavby, úpadok cestovného ruchu a zahraničných investícií v dôsledku finančných problémov v Ázii a menší výnos z rybárskych licencií držia rast HDP v priemere 1% počas celého posledného desaťročia.

Základné údaje

Vlajka - Marshallove ostrovyOficiálny názov krajiny: Marshallove ostrovy - Marshall Islands
Hlavné mesto: Majuro
Rozloha: 181 km²
Počet obyvateľov: 68 480 (/2012)
Hustota zaľudnenia: 378 obyv./km²
Mena: americký dolár (USD)
Časové pásmo: SEČ+11