Turecko (oficiálnym názvom Türkiye Cumhuriyeti, slovensky Turecká republika) je demokratickou krajinou ležiacou v Malej Ázii a z menšej časti v juhovýchodnej Európe. Turecko hraničí na severovýchode s Gruzínskom, na východe s Arménskom, Azerbajdžanom (exklávy Nachičevan) a Iránom, na juhovýchode s Irakom a Sýriou. Z juhu obmýva brehy Turecka Stredozemné more, zo západu Egejské more. Na západnom okraji európskej časti Turecka prebieha hranica s Gréckom a Bulharskom. Severné brehy Turecka obmýva Čierne more. Hlavným mestom krajiny je Ankara, avšak najväčším mestom je Istanbul.

Poloha Turecka na mape sveta veľa napovedá o tom, kde sa táto krajina radí i geopoliticky. Geografická hranica Európy prechádza úžinami Bospor a Dardanely a pomyslená hranica prozápadne orientovanej časti Turecka len o pár sto kilometrov ďalej k metropole Ankara, či k južnému letovisku Antalya, najrýchlejšie sa rozvíjajúcemu mestu Turecka. Zatiaľ, čo pri pobyte na pláži v zázemiach miest Antalya, Alanya, Kas alebo napríklad Kalkan Európan iba ťažko zacíti pravú vôňu Orientu, zachádzkou do oblastí náhornej plošiny Anatólia poľahky rozpozná, že je konfrontovaný s odlišnou kultúrou.

Turecko je dlhodobo jediným členom NATO na Strednom východe a od roku 1999 i kandidátskou krajinou na vstup do EÚ. Členstvo v týchto štruktúrach je však skôr politickým ťahom, než prirodzenou reakciou na vývoj demokracie, ekonomiky či vzťahu k životnému prostrediu v tejto krajine.

Počasie je v Turecku po väčšinu sezóny slnečné a takmer vôbec neprší. Nemusíte sa teda obávať, že by ste vyrazili na vysnívanú dovolenku a celý pobyt Vám prepršalo. Pri Stredozemnom mori si budete musieť zvyknú na vlhšie podnebie, naopak pri Egejskom Vás bude osviežovať príjemný vetrík. V zimnom období teploty dosahujú miestami bod mrazu, preto, ak uprednostnujete slnenie na dovolenke, oplatí navštíviť Turecko v období medzi jarou a jeseňou. Veľmi teplé more a v hlavnej sezóne stále slnečné počasie nie sú zďaleka jediným lákadlom, kvôli ktorým by ste sa do krajiny mali vypraviť.

Zákaldné údaje

Vlajka - TureckoOficiálny názov krajiny: Turecko - Republic of Turkey - Türkiye Cumhuriyeti
Hlavné mesto: Ankara
Rozloha: 783 562 km²
Počet obyvateľov: 79 749 461 (2012)
Hustota zaľudnenia: 102 obyv./km²
Mena: turecká líra (YTL)
Časové pásmo: SEČ+1