Šalamúnove ostrovy (Solomon Islands) sa nachádzajú východne od Papuy-Novej Guinei a tvorí ho približne jeden tisíc ostrovov a ostrovčekov tvoriacich rovnomerné súostrovie o rozlohe asi 28 400 km². Najväčšími z ostrovov sú: Choiseul, Shortland Islands, New Georgia Islands, Santa Isabel, Nggela, Malaita, Sikaian a iné. Ich brehy obmýva najväčší oceán na svete, Tichý oceán. Hlavným mestom súostrovia je Honiara, nachádzajúca sa na ostrove Guadalcanal.Nachádza sa tu niekoľko aktívnych vulkánov, napr. Tinakula a Kavachi. Podnebie je tropické počas celého roka a od novembra do apríla trvá obdobie dažďov.

"Zhlboka sa nadýchnite a nechajte vkĺznnuť do seba "Šalamúnsky čas". Užite si pokoj a každá záťaž, ktorú si na tento ostrov prinesiete sa rozplynie pred Vašimi očami..." takto znie slogan vystihujúci Šalamúnove ostrovy, ďalšiu čarovnú destináciu Oceánie. Aj napriek neveľkej rozlohe ostrovy ponúkajú množstvo krásnych miest a čarovných prírodných výjavov. Okrem panenskej prírody môžete obdivovať delfíny, ochutnať výborné tropické ovocie, pozorovať Kavachi - jednu z najaktívnejších podmorskách sopiek v juhozápadnom Pacifiku, navštíviť historicky významné miesta z hľadiska Druhej svetovej vojny... či len tak ležať na bielom piesku a vychutnávať si slnečné lúče, alebo ležať v hojdacej sieti a sledovať malebný západ slnka... Hovorí sa, že ako krásne sú Šalamúnove ostrovy nad morskou hladinou, tak krásne sú i pod ňou... Teplé šumivé priezračné vody budú skutočnosu lahôdkou aj pre náročných potápačov i šnorchlových nadšencov. Matka príroda tu spriada svoje kúzlo medzi vrakmi z druhej svetovej vojny. Zažijete tu mimoriadnu rôznorodosť druhov útesových rýb, rímsy, korytnačky a manty, žraloky a hry svetiel.

Veľká časť populácie je závislá na poľnohospodárstve, rybolove a ťažbe dreva prinajmenšom ako časti ich živobytia. Väčšina priemyselne vyrábaných tovarov a ropných produktov musí byť dovážaná. Ostrovy sú bohaté na nerastné suroviny ako olovo, zinok, nikel a zlato. Pred príchodom Regionálnej Asistenčnej Misie Šalamúnových Ostrovov (Regional Assistance Mission to the Solomon Islands RAMSI) spôsobilo etnické násilie a prázdna štátna pokladnica rozpad ekonomiky. RAMSI umožnila návrat práva a poriadku, navrátila ekonomickú stabilitu a skromný rast ekonomiky.

Základne údaje

Vlajka - Šalamúnové ostrovyOficiálny názov krajiny: Šalamúnove ostrovy - Solomon Islands
Hlavné mesto: Honiara
Rozloha: 28 896 km²
Počet obyvateľov: 584 578 (2012)
Hustota zaľudnenia: 20 obyv./km²
Mena: švajčiarsky dolár ŠO (SI$)
Časové pásmo: SEČ+11