Kalifornia leží v západnej časti USA. Na juhu hraničí s Mexikom, na východe s Nevadou a Arizonou, na severe s Oregonom, na západe ho obmýva Tichý oceán. Kalifornia je najľudnatejším, rozlohou tretím najväčším štátom USA a tiež patrí k najbohatším a ekonomicky najaktívnejším členom federácie. Povrch Kalifornie tvorí pohorie Sierra Nevada (najvyšší vrch Mount Whitney - 4417m), púšte ale aj úrodna pôda v centrálnej časti. V pohorí Sierra Nevada sa nachádza slávny Yosemitský národný park, ktorý ročne navštívi cez 3,5 milióna turistov. Kalifornia je tiež známa častými zemetraseniami.

Kalifornia je pre dovolenku ako stvorená. Na svoje si tu prídu milovníci pláži, prírodných krás aj architektúry. Na vlajke Kalifornie sa nachádza grizly (oficiálne štátne zviera), ktorý symbolizuje silu, hviezda symbolizuje nezávislosť krajiny, biele pozadie reprezentuje čistotu a červená farba odvahu. Vlajka sa tiež naýva Bear Flag, v preklade Medvedia vlajka.

Od roku 1855 je hlavným mestom Kalifornie Sacramento. Je tiež sídlom rovnomenného okresu a ekonomickým a kultúrnm centrom aglomerácie. Naväčšími mestami sú Los Angeles, San Diego, San Jose a San FranciscoLos Angeles je najväčšie mesto v štáte Kalifornia a po New Yorku druhé najväčšie mesto v USA. Najznámejšou časťou mesta je Hollywood, ktorý je preslávený filmovým priemyslom, Hollywoodským chodníkom slávy a tiež filmovým štúdiom Universal Studios.

Pri hranici s Mexikom leží San Diego, druhé najväčšie mesto Kalifornie. Je sídlom amerického námorníctva, má prímorské podnebie a nájdete tu množstvo pláži. Priemerná ročná teplota je okolo 18 °C. Časť mesta Gaslamp Quarter sa zachovala z 19. storočia a dnes láka turistov, nachádzajú sa tu bary, kluby a hotely. Zaujímavým miestom je Balboa Park, kde je v súčasnosti množstvo múzeií, San Diego Zoo, botanická záhrada a tiež Medzinárodné mestečko, kde majú zastúpenie takmer všetky vyspelé štáty sveta a môžete tu ochutnať tradičné jedlá jednotlivých štátov. Nachádza sa tu aj spoločný dom Česka a Slovenska. Park sa rozprestiera na veľkej ploche a na jeho prehliadku vám určite jeden deň stačiť nebude. Mesto San Francisco je vyhľadávaným cieľom turistov vďaka veľkému množstvu zaujímavosti a pamiatok. Nachádza sa tu známy Golden Gate bridge, Alcatraz, Chinatown, cez 220 parkov a množstvo zaujímavých múzeií.

Na území štátu Kalifornia sa tiež rozprestierajú dva parky: Yosemitský národný park a Národný park Sequoia. Dominantami Yosemitského parku je Yosemitský vodopád, najvyšší žulový monolit na svetě nazývaný El Capitan, žulový útvar Half Dome a vodopády Vernal. Park bol v roku 1984 uznaný za Svetové dedičstvo UNESCO, každoročne ho navštívi cez 3,5 miliónov turistov. Národný park Sequoia bol založený v roku 1890 ako druhý park po Yellowstone. Park je známy hlavne vďaka sekvojovým lesom a najväčšiemu stromu na svete - Generalovi Shermanovi. 84% parku (Sequoia a Kings Canyon) je dostupná iba peši alebo na koni. Okrem turistky, rybárčenia a táborenia je park známy aj padnutým sekvojovcom, do ktorého je vyrezaný tunel a prechádzajú nim autá (Tunnel Log), Kryštálovou jaskyňou (Crystal Cave), ktorá je jediná prístupná pre verejnosť a skalou Moro, z ktorej sú úžasné výhľady na pohorie Sierry Nevady.

V Kalifornii sa nachádza najteplejšie a druhé najnižšie miesto na Zemi - Death Valley. Najvyššia nameraná teplota tu bola 57,1 °C. "Údolie smrti" je domovom kmeňa Timbisha, ktorý ho obýva už cez 1000 rokov. Death Valley bolo vyhlásené za národnú pamiatku prezidentom Herbertom Hooverom 11. februára 1933. Potom čo sa rozšírilo o Saline a Eureka Valley sa v roku 1994 stalo národným parkom.

Kalifornia je najznámejšou a najdôležitejšou vinárskou oblasťou v Severnej Amerike. Výborné podmienky na pestovanie hrozna sú najmä v údolí Napa, kde sa produkuje najviac najkvalitnejších vín z celého kontinentu. Ďalšími známymi regiónmi sú Sonoma a Carneros.

Základné údaje:

  • Oficiálny názov krajiny: Kalifornia - State of California
  • Hlavné mesto: Sacramento
  • Rozloha: 410 000 km²
  • Počet obyvateľov: 37 253 956 (2010)
  • Hustota zaľudnenia: 90,8 obyv./km²
  • Mena: americký dolár (USD)
  • Časové pásmo: SEČ-9/-8

Zaujímavé lokality v Kalifornii: Anaheim, Bakersfield, Death Valley, Fresno, Long Beach, Los Angeles, Národný park Sequoia, Oakland, Sacramento, San Diego, San Francisco, San Jose