Fidži (fidžijsky: Matanit ko Viti) je v Oceánii osamote ležiace súostrovie, ktoré tvorí 322 ostrovov. Najväčšími ostrovmi sú Viti Levu, kde sa nachádza aj hlavné mesto Suva a Vanua Levu. Najbližšími ostrovmi sú Samoa, Vanuatu a Tonga. Ostrovy sú vulkanického pôvodu, sú hornaté a asi 45 % plochy ostrovov je zalesnených. Najvyšším vrchom je vyhasnutá sopka Tomanivi, vysoká 1323 m.n.m. Fidži leží v oblasti tropického vlhkého podnebia. Najteplejším mesiacom je január, najchladnejšími júl. Cyklóny ohrozujú ostrovy najmä v období september až apríl, kedy častejšie a výdatnejšie prší.

Fidži Vás prekvapí bohatou kultúrou a jeho priateľskosť zaujme Vaše srdce. Prídete ako hosť a odídete ako priateľ... V prípade, že domorodí obyvatelia povedia Bula, znamená to, Dobrý deň, vitaj a vstúp do môjho srdca, na môj raj, ktorý je i Tovjím. Na Fidži spoznáte pokojné dediny ako vážení hostia, kde môžete ležať v hojdacej sieti a leňošiť celý deň, kde sa môžete zúčastniť v krásnej oslavy, tancovať, spievať a sledovať západy slnka. Toto je Fidži... vysnívaná dovolenka.

Na súostroví Fidži, ktoré predstavuje viac než 330 osrovov, žije menej než jeden milión oybvateľov. Približne len 100 ostrovov je obývaných a zvyšok sú prírodné rezervácie. Fidži má mnoho návštevníkov, ktorí prichádzajú väčšinou za slnkom zaliatymi plážami, alebo obdivovať nádherné koralové útesy a podmorský život.

Na Fidži však nájdete omnoho viac... jedná sa o komplex kultúry s vplyvmi z Melanézie, Polynézie, Indie a Európy. Nájdete tu pokojné dedinky, kde akoby sa zastavil čas a môžete tu vzhliadnuť tradičné rituály miestneho obyvateľstva uchovávané pre ďalšie generácie. Jedným z takýchto rituálov je i kava obrad, pričom treba podotknúuť, že sa odohrávajú tak, ako boli zaužívané po celé stáročia.

Ak máte chuť vyskúšať niečo miestne a unikátne, odporúčame vám Bobo masáž. Tento typ masáže sa na Fidži dedí v rodinách z generácie na generáciu, preto Bobo masáž majú v ponuke len niektoré SPA. Vychutnajte si vôňu kvetov a kokosového oleja a zrelaxujte svoje telo!

Priateľskosť miestnych obyvateľov a nepoškvrnená príroda, ktorú spoznáte počas dovolenky na Fidži, Vám budú dlho rezonovať v nielen v mysli, ale i v srdci a túžba vrátiť sa bude nepochybne veľmi silná...

Fidži je bohaté na drevo, nerastné suroviny a množstvo rýb je jednou z najrozvinutejších ekonomík Pacifiku, hoci s veľkým podielom primárneho sektoru. Najväčším zdrojom zahraničnej meny je export cukru a cestovný ruch. Spracovanie cukru tvorí tretinu priemyselnej výroby, ale je to nedostačujúce. Dlhodobým problémom je nedostatok investícií, nejasné vlastnícke pomery a neschopnosť vlády riadiť štátny rozpočet. Príjmy od Fidžijcov pracujúcich v Kuvajte a Iraku značne stúpli.

Základné údaje

Vlajka - FidžiOficiálny názov krajiny: Fidži – Fiji - Matanit ko Viti
Hlavné mesto: Suva
Rozloha: 18 274 km²
Počet obyvateľov: 890 057 (2012)
Hustota zaľudnenia: 49 obyv./km²
Mena: fidžijský dolár (FJD)
Časové pásmo: SEČ+11