Bhután je malou hornatou krajinou ležiacou v Ázii, severne od Indie v Himalájach. Takmer 50% rozlohy leží v nadmorskej výške nad 3000 m n. m. Na severe hraniči s Čínou, z ostatných svetových strán susedí s Indiou. Hlavným a najväčším mestom tejto krajiy je Thimpu, lokalizované v západnej časti. Najvzšším vrchom je Kulagangri týčiaci sa do výšky 7 554 m. Je tu chladné a suché vysokohorské podnebie, južná časť je teplejšia so subtropickým podnebím vlhkého monzúnového typu. Obdobie dažďov trvá od apríla, či mája do septembra až októbra, preto odporúčame plánovať dovolenku v Bhutáne tesne pred a po tomto období.

Bhutánske kniežatstvo si uchováva prvky určitej uzavretosti pred svetom v snahe zachovať vlastnú identitu a vyhnúť sa negatívnym dôsledkom globalizácie. Nachádza sa tu aj niekoľko „zakázaných“ území, do ktorých je povolený vstup len v určitom období. Každoročne môže navštíviť túto krajinu len 3000 turistov. Pre úspešné vybavenie víz je ideálne mať pozvanie od obyvateľa Bhutánu.

Bhután patrí medzi najchudobnejšie štáty sveta. Súvisí to najmä s faktom, že až 93% obyvateľstva pracuje v poľnohospodárstve, zatiaľ čo orná pôda zaberá len 8% rozlohy krajiny. V Bhutáne je silná budhistická tradícia. V krajine sú dodnes živé tradičné remeslá ako rezbárstvo, tkáčstvo, kováčstvo a výroba ručných zbraní. Hranice pre cestovný ruch boli otvorené až v roku 1974.

Hlavné mesto Thimphu s farebnými fasádami domov pôsobí stredovekým dojmom. Dominantou mesta je Pevnosť nádhernej viery, sídlo kráľovskej a mníšskej administratívy. Medzi najväčšie skvosty bhutánskej architektúry patrí pevnosť Trongsa Dzong. Slávna je oblasť Bumthang s najcennejšími budhistickými chrámami a palácmi a chrámy Taktshang a Dechenphu Lhakhang.

Ak máte záujem o navštevu nejakého športového podujatia, bhutánskym národným športom je streľba z luku. Z prírodných krás turistov zaujme najmä národný park Black Mountains s množstvom šeliem a ľadovcové údolie Phobjika. Doprava v Bhutáne je komplikovaná, nie je tu totiž žiadne letecké ani železničné spojenie. Autobusy sú preto veľmi vyťažené. Odporúča sa požičať si auto, bicykel, alebo cestovať čo najviac pešo. Dovolenka v Bhutáne je pre každého turistu veľkým zážitkom s náhľadom na jedinečnú a takmer nedotknutú kultúru.

{youtube}p1iZph3YN1s{/youtube}

Základné informácie

Vlajka - BhutánOficiálny názov krajiny: Bhután – Bhutan - Druk Yul
Hlavné mesto: Thimphu
Rozloha: 38 394 km²
Počet obyvateľov: 716 896 (2012)
Hustota zaľudnenia: 19 obyv./km²
Mena: ngultrum (BTN)
Časové pásmo: SEČ+5