Japonsko je ostrovný štát, ktorý sa skladá zo 4 hlavných ostrovov Honšú, Hokkaido, Šikoku a Kjúšú a niekoľkých tisíc malých ostrovčekov. Rozprestiera sa neďaleko východnej hranice ázijského kontinentu vo vodách Tichého oceánu. Väčšina ostrovov je vulkanického pôvodu a najvyššou horou je sopka Fuji (Fudžisan) týčiaca sa do výšky 3 776 m. Hlavným a súčasne najväčším mestom krajiny je Tokio, kde žije vyše 30 miliónov obyvateľov a patrí k najväčším svetovým metropolám. Podnebie v Japonsku je monzúnové, na severe mierne, na juhu subtropické. Morský prúd na severe je huritský, na juhu japonský. Ročný úhrn zrážok je 1000 – 2500 mm.

Názov Japonsko (Nippon) znamená v jednom z tradičných japonských jazykov „krajina vychádzajúceho slnka“. Symbolom Japonska je hora Fudži ležiaca v národnom parku Fuji-Hakone-Izu.

Japonsko je krajinou, ktorá turistov vábi na strávenie dovolenky, pre svoju jedinečnú históriu, kultúru, zachovalé pamiatky, ale aj nádhernú prírodu. Japonské ostrovy sú prevažne hornaté (72%) a predstavujú najvyššie časti vulkanických pohorí vystupujúce z mora. Sú tu 2 horské pásma: - prvé ide od Kamčatky po Tchaj – wan - druhé je pokračovaním čínskeho Kchunlunu a pretína prvé pásmo kolmo na ostrove Honsšú. Táto povrchová zóna sa volá Fossa magna (Veľký príklop). Najvyššie pohorie sa nachádza na ostrove Hokkaidó - Tokači (2290 m). Najvyšším bodom v Japonsku je Fudžisan - 3776 m. Pohoria Mikuni, Hida, Akajši, Fudži Hokone majú spoločný názov = Japonské Alpy. V Japonsku je 250 sopiek, z toho 30 činných. Sú tu časté zemetrasenia (900 – 2000) a morské vysoké vlny 50 m (tsunami).

Tokio je hlavné mesto Japonska s jedinečnou atmosférou a neutíchajúcim rušným životom. Turistov prekvapuje špecifickou zmesou architektúry futuristického výzoru, historických pamiatok a kultúry. Medzi najznámejšie miesta Tokia patrí Cisársky palác s vodnou priehradou, Kaligrafické múzeum a historické štvrte Shitamachi, ale aj modrný nákupný raj Ginza.

Základné údaje

Oficiálny názov krajiny: Japonsko – Japan -  Nihon-koku
Hlavné mesto: Tokio
Rozloha: 377 915 km²
Počet obyvateľov: 127 368 088 (2012)
Hustota zaľudnenia: 337 obyv./km²
Mena: jen (JPY)
Časové pásmo: SEČ+8