Vo Francúzsku je najvýnosnejším odvetvím v oblasti služieb turistika a cestovný ruch. Niet preto divu, že Francúzsko je jednou z najobľúbenejších dovolenkových destinácií na svete. Poskytuje jak kvalitné letoviská tak aj svetoznáme lyžiarske strediská a hlavne a v neposlednom rade aj historicko-kultúrne zázemie, ktoré je asi najdôležitejšie z hladiska návštevnosti a je zastúpené v mnohých malých a veľkých mestách po celom území. V letných mesiacoch sú najnavštevovanejšími oblasťami pláže pri Atlantickom oceáne a hlavne francúzka riviéra a jej časť Côte d´Azur, v zimných mesiacoch alpské lyžiarske strediská.

Najznámejšie letoviská a destinácie sú St. Tropez, Nice, mesto ako stvorené pre turistov, galérie známych umelcov, luxus a všednosť sa tu dokonale prelínajú čoho dôkazom je aj mestský park. Auvignon mesto pápežov a konkurent Ríma. Cannes preslávené filmovým festivalom, ToulonMarseille, prístav a kotol rôznych vplyvov, no proste kozmopolitné centrum časti Provence. Na druhej strane lionského zálivu historické mesto Montpellier a južnejšie prestížne letoviská Bézires a Narbonne. Kúsok západným smerom do vnútrozemia a ocitneme sa v najdokonalejšie zrekonštruovanom stredovekom meste nášho kontinentu Carcassonne, ktoré je mimochodom súčasťou svetového dedičstva Unesco.

Na atlantickom pobreží v gaskonskom zálive sa nachádzajú exkluzívne mini letoviská prominentov ako Biarritz a Bayonne. Vyššie po pobreží sa nachádza mesto Arcachon. Blízko letoviska je Dune du Pyla, najväčšia piesková duna v Europe. Neďaleké mesto Bordeaux je synonimom pre francúzke vinárstvo. Kráľovské mesto La Rochelle na brehoch Biskajského zálivu ako aj priľahlé ostrovčeky, z ktorých najväčší je Ile de Ré sú obľúbené najmä medzi domácimi návštevníkmi, ako väčšina letovísk ležiacich na pobreží Biskajského zálivu. Severnejšie ležiace Bretónsko je viacej odlišné ako zvyšok Francúzka, s veľkým prístavom Brest a napríklad mestečkom Monteneuf, kde sa nachádza tristopäťdesiat menírov ako pozostatok megalitickej kultúry, a netreba opomenúť ani biele útesy na atlantickom pobreží, ktoré sa striedavo tiahnú od Bretonska, cez Normandiu, Pikardiu až po oblasť Artois. Centrami cestovného ruchu v tejto oblast sú mestá ako Le Havre, historické prístavné mesto, Rouen, Amiens a Calais ktoré vdaka trajektom a tunelom pod Lamanšským prielivom je skorej akýmsi prekladiskom turistov a tovaru.

Vnútrozemský turizmus je z väčšej miery sústredený do hlavného mesta francúzka a možno aj Európy. Paríž je naozaj metropola, je kozmopolitný do poslednej ulice a predsa tak útulný a uvolnený, je moderný a predsa z neho dýcha historia. Lákadiel Paríža je naozaj mnoho, snáď najznámejšie sú Eiffelova veža, víťazný oblúk, Notre Dame, Champs Elyssé, Luxemburské záhrady, galéria Louvres a Panthenon. Je právom turisticky najnavštevovanejšie mesto Európy. Najnavštevovanejšie monumenty Paríža – Eiffelovka, Kostol Notre-Dame de Haut, bazilika Sacré Coeur, múzeá v Louvre, Víťazný oblúk a Champs-Elysées, okno La Grande Arche v La Défens, Seina a Centre Pompidou, čo je obrovské múzeum a výstavné stredisko s netradičnou fasádou

Juhozápadne od hlavného mesta s puncom svetoznámosti katedrála v Chartres a od neho východ situované mestečko Fontainbleu skrýva asi najhonosnejší zámok francúzka. Dijon, hlavné mesto Burgundska, kde sa nachádzajú renesančné paláce a stavby sa označuje tiež ako pýchou tejto oblasti. Mesto Strasbourg v provincii Alsasko, s ružovou katedrálou (tiež) Notre-Dame a námestím zo štrnásteho storočia je centrom okolitého regiónu. Vo vinárskej oblasti Champagne sa vyníma Remeš, mesto korunovácie francúzkych kráľov. Za zmienku stoja tiež mestá Lyon, univerzitné mesto s dlhou tradíciou v Auvergne a St. EtienneV Savojsku sa nachádzajú lyžiarske centrá, najvyhľadávanejšie sú Chamonix a St. Gervais a to z dôvodu ako kvality a kvantity služieb ale aj zaujímavej polohy a to priamo v údolí pod Mont Blancom. K Francúzku patrí aj ostrov Korzika s najväčším mestom Ajaccio, ktorá však vďaka tamojšiemu separatistickému hnutiu je turisticky nestála, no v poslednej dobe sa situácia zlepšuje.

Pozíciu najnavštevovanejšej krajiny na svete si udržiava Francúzsko (podľa počtu zahraničných návštevníkov; z pohľadu príjmov z aktívneho cestovného ruchu je však až trojkou za USA a Španielskom.). V roku 2003 si ho za svoj cieľ zvolilo vyše 75 miliónov návštevníkov. Väčšina z nich vstúpila do krajiny cez parížske letiská. Väčšina turistov ostáva v Paríži a jeho priľahlom regióne.

Turistické regióny vo Francúzsku

  • Západné Francúzsko tvorí päť regiónov: Bretónsko, Normandia, Západná Loire, Poitou-Charentes a Údolie Loire.
  • Juhozápadné Francúzsko
  • Severné Francúzsko tvoria dve oblasti: Nord Pas De Calais (s hlavným mesom Lille) a Picardie (hlavné mesto Amiens).
  • Centrálna časť Francúzska pozostáva z dvoch regiónov: Auvergne (hlavné mesto Clermond-Ferrand) a Limousin (centrom je Limoges).
  • Východné Francúzsko pozostávajúce z regiónov Alsasko, Burgunsko, Champagne, Franche-Comté a Lorraine je známe množstvom renomovaných múzeí a pamätníkov, viníc i ako centrum kulinárskeho umenia a miesto, kde si na svoje príde každý turista či cykloturista.
  • Juhovýchod Francúzska tvorený štyrmi oblasťami (+ Korzika) patrí medzi turistami k najvyhľadávanejším miestam Francúzska. A je tu skutočne z čoho vyberať: od lyžovačky v zasnežených Francúzskych Alpách až po najlepšie európske letoviská na Azúrovom pobreží
  • Fotografie z Francúzska