Ukrajina je mnohými turistami vnímaná ako veľmi netradičná destinácia. Tí, čo už dovolenku na Ukrajine skúsili, však vedia, že množstvom silných zážitkov sa vyrovná a často i predbehne mnohé iné európske krajiny. Ukrajina je rozlohou druhá najväčšia krajina v Európe. Po odtrhnutí sa od Ruska a vyhlásení svojej nezávislosti v roku 1991 sa začala písať jej novodobá história. Naprieč inak nížinatou krajinou sa tiahnu Ukrajinské Karpaty, ktoré sú súčasťou karpatského oblúka. Na juhu je ešte menšie Krymské pohorie.

Hlavným mestom Ukrajiny je monumentálny Kyjev s bohatou históriou mongolských nájazdov, ničiacich požiarov, deštrukcie z čias druhej svetovej vojny a neskôr komunistického plánovania. Medzi najkrajšie pamiatky patrí nepochybne Katedrála svätej Sofie bohato zdobená mozaikami a freskami z 11. storočia, ktorá je najstaršou zachovalou stavbou v Kyjeve vôbec. Kláštorný komplex Pečerská lavra s podzemným labyrintom a múmiami mníchov je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Múzeum Černobyľu v Kyjeve sa zahraničným turistom snaží priblížiť jednu veľkú tragédiu, ktorá Ukrajinu celosvetovo tak nešťastne preslávila.

Na pobreží Čierneho mora sa nachádzajú turisticky zaujímavé letoviská Odesa a Jalta. Južnejšie položená Odesa je však zároveň silne znečisteným priemyselným prístavom. Severnejšiu Jaltu so stredomorským podnebím naopak obklopujú početné vinice a ovocné sady. Vo väčších mestách i menších mestečkách možno nájsť zopár ubytovní či hotelov, ktoré sú síce príjemne lacné, avšak žalostne zastarané. Turistov, ktorí sem prichádzajú za autentickými zážitkami, to však vôbec neodradí. Samotní Ukrajinci sú veľmi otvorení a pohostinní. Zničené miestne cesty kontrastujú s postupne opravovanými a moderne skrášľovanými domami. Dovolenka na Ukrajine je stvorená pre dobrodružnejšie povahy, ponúkajúc exotiku na európsky spôsob.

Zaujímavou časťou Ukrajiny je Podkarpatská Rus, ležiaca na západnom cípe krajiny, ktorá bola v rokoch 1918-1938 súčasťou Československa. Vplyv niekdajšej spoločnej histórie je tu znateľný dodnes. Nachádza sa tu najvyšší vrch Ukrajiny Hoverla vo výške 2061 m n.m. Celý región je rajom pre turistov, ktorí vyhľadávajú hory a krásnu prírodu.