Holandsko je krajina syrov, tulipánov a veterných mlynov. Dovolenka v Holandsku ponúka možnosti spoznať krásy a zaujímavosti tejto neveľkej krajiny. Holandsko leží v západnej Európe, na pobreží Severného mora medzi Nemeckom a Belgickom.

Súčasná podoba Holandska vznikla v roku 1830, kedy sa stalo samostatným kráľovstvom. Počas 1. sv. vojny bolo neutrálne, v 2. sv. vojne bolo obsadené Hitlerovými vojskami. Do prvej polovice 20. storočia patrilo medzi koloniálne veľmoci. Holandsko spolu s Luxemburskom a Belgickom vytvárajú spoločenstvo Benelux. Časť povrchu krajiny vznikla vysúšaním morského dna. Takmer 30% krajiny leží pod úrovňou mora. Najvyšší bod krajiny – Limburská kriedová plošina, vysoká 321 m.n.m. je zdrojom čierneho uhlia. Krásny obraz krajiny dotvárajú polia posiate kvetmi a zdobené veternými mlynmi a skleníkmi, ktoré počas dovolenky musíte vidieť.

Holandsko – taká malá krajina, dala svetu také veľké osobnosti, akými boli napríklad maliar Vincent van Gogh, filozof Baruch Spinoza alebo predstaviteľ humanizmu Erazmus Rotterdamský. Holanďania sú príjemní a žijú pokojnými žovotom. Venujú sa poľnohospodárstvu, rybolovu a turistickému ruchu. Okrem klasiky – syrov Eidam a Gouda počas dovolenky v Holandsku treba ochutnať hrachovú polievku Erwtensoep, zázvorové keksy speculaas alebo údeného lososa Gerookte zalm. Holandsko patrí k najbohatším krajinám sveta, čo sa odzrkadľuje aj na kvalite ponúkaných služieb. Ubytovanie je kvalitné, cenovo dostupné. Počas dovolenky má svoje kúzlo ubytovanie v dedinských hostincoch. Doprava v mestách je taktiež kvalitná, stojí zato vyskúšať si prebrázdiť polia a dediny na bicykli, ktorý je najobľúbenejším dopravným prostriedkom Holanďanov. Okrem historických pamiatok a múzeí,

Holandsko svojim návštevníkom ponúka mnoho zaujímavých podujatí - Medzinárodný deň sôch z piesku, Delta Llooyd Amsterdam Marathon (Medzinárodný bežecký maratón za účasti bežcov z viac ako 35 krajín sveta), North Sea Jazz Festival (Medzinárodný hudobný festival zameraný na blues a jazz, konajúci sa súčasne na 13 miestach, za účasti tisícok hudobníkov), Národný víkend múzeí, Filmový festival Rotterdam (Medzinárodný filmový festival patriaci k najznámejším v Európe), Deň veterných mlynov, Deň kráľovnej (veľkolepé oslavy Dňa Kráľovnej prebiehajúce po celej krajine).

V Holandsku sú vytvorené ideálne podmienky pre cykloturistiku. Je tu hustá sieť cyklistických chodníkov, ktoré sú väčšinou asfaltové, pohodlne široké a na križovatkách nielenže majú cyklisti vlastné semafory, ale všade aj prednosť v jazde. Bicykle si možno zapožičať na 100 železničných staniciach, v kempoch a v ďalších požičovniach vo väčších mestách, v národných parkoch, rezerváciách a na ostrovoch. Obľúbenou novinkou medzi cyklistami sú výlety okolo jazera Ijsselmeer. Ďalšou možnosťou ako si vychutnať holandskú prírodu je na lodi alebo člne. Obľúbené sú tiež vodné športy. Surfovanie je najlepšie na bývalej morskej hladine, ktorú pred rokmi uzatvorili zábranami a z morského zálivu sa tak dnes stalo jazero Ijsselmeer. Hlavnými oblasťami vodných športov sú najmä Waddenzee a Západofríské ostrovy, Fríske jezerá, Ijsselmeer, Zeeland

Holandsko je vo svete známe nielen vďaka drevákom, syrom, tulipánom a veterným mlynom. Mnoho turistov láka aj "zakázané ovocie". Pred niekoľkými rokmi tu bolo dokonca legalizované najstaršie remeslo na svete. O histórii sa možno dozvedieť aj v múzeu sexu a erotiky Venus Tempel. Svoje múzeum majú v Amsterdame aj ľahké drogy. Svet "coffee shopov", kde si možno kúpiť marihuanu a kľudne ju konzumovať v rôznych podobách, je v Holandsku veľmi rozsiahly. Počas dovolenky v Holandsku okrem polí a veterných mlynov treba navštíviť Amsterdam. Hlavné mesto plné mostov a bicyklov je naozaj nádherné. Krásne historické budovy sa nachádzajú v prímorskom meste Haag. Druhý najväčší prístav na svete sa nachádza v meste Rotterdam. Stredoveké domy, kláštor alebo mosty je možné obdivovať v meste Utrecht.

Holandsko je krajinou, do ktorej sa počas dovolenky určite zamilujete.