Jednou z troch pobaltských krajín je Lotyšsko. Hoci nie je tak vyhľadávanou krajinou pre strávenie dovolenky tak ako iné, známejšie a obľúbenejšie destinácie, má dovolenka v Lotyšsku svoje čaro a určite je čo objavovať aj tu. Povrch Lotyšska tvorí rovina alebo pahorkatina. Miestami možno nájsť aj vysočinu a zvláštnosťou Lotyšska sú močiare. Obľúbené turistami sú krásne piesočné duny a vodopády pri pobreží Baltického mora.

Väčšinu obyvateľov Lotyšska tvoria Lotyši, z menšej časti Rusi. Lotyši sú, čo sa týka vierovyznania, prevažne luteráni a kresťania. Bezpečnosť v krajine je na úrovni, treba dávať pozor na vreckových zlodejov. Nie sú problémy ani s dopravou, či už s cestnou, železničnou, leteckou alebo lodnou. V poslednom čase však pribúdajú krádeže na parkoviskách, preto si treba dávať pozor na odstavené vozidlá. Ubytovanie je slušné, na úrovni, cenovo dostupné. Vysoká je aj kvalita potravín. Z národných jedál treba počas dovolenky v Lotyšsku ochutnať kašu Putra, jedlá z rýb alebo veľmi obľúbené koláče s lesnými plodmi.

Počas dovolenky v Lotyšsku jednoznačne treba navštíviť hlavné mesto Rigu. Je možné tu vidieť gotické, renesančné, barokové či klasicistické budovy. Z Paláca sv. Petra je krásny výhľad na celé mesto. Ďalej Riga ponúka možnosť vidieť kostol sv. Jána, prejsť sa po nábreží Daugavy, poobdivovať Katedrálu Rížský Dóm alebo zastaviť sa pri Pomníku slobody. Milovníci histórie môžu v meste Bauska vidieť Križiacky hrad z 15. storočia. Najvyššie položené mesto Lotyšska je Césis. Národný park Gauja ponúka množstvo táborísk a možností splavovať rieku Gauja. Obľúbeným letným strediskom počas dovolenky je Jurmala. Prímorské mesto leží v krásnej lotyšskej prírode a odpočinie si aj telo aj duša. Lotyšsko je malá, ale zato krásna a jedinečná krajina, v ktorej strávenie dovolenky určite neobanujete.