Grécko je jednou z najobľúbenejších európskych dovolenkových destinácií. Dovolenka v Grécku môže byť naozaj rôznorodá a krajina dokáže uspokojiť ako aktívnych, tak i pasívnych dovolenkujúcich, rodiny s deťmi i mladých ľudí, prahnúcich po histórii i milovníkov slnečných pláží a relaxu.

Príťažlivosť Grécka je tak stará ako jeho civilizácia sama. Väčšina dovolenkujúcich totiž nehľadá len slnkopláže a teplé more. Záujem o históriu potvrdzujú kolóny áut a autobusov mieriacich k atraktívnym pamiatkam. "Grécko odpočíva na svojom mori", charakterizoval svoju vlasť laureát Nobelovej ceny Odysseus Elytis. Hlavnú časť územia grécka tvoria dva polostrovy: Attika a Korintským prielivom oddelený Peloponéz. Pobrežie je mimoriadne členité s viacerými zálivmi, pričom jeho dĺžka prevyšuje 15 000 km, ktoré sa využíva predovšetkým na cestovný ruch.

Grécko ponúka nespočetné množstvo známych i menej navštevovaných dovolenkových destinácií. Je len na Vás, pre ktorú sa rozhodnete. Či už sa rozhodnete pre grécku pevninu alebo niekotrý z ostrovov krajiny s bielo-modrými domčekmi, čaká Vás dovolenka plná jedinečných zážitkov, prekrásne more a iný svet. Okrem pobrežných letovísk Grécko svojim návštevníkom ponúka i množstvo ostrovov a ostrovčekov, ktorých je dovedna približne 2000. Najväčší počet gréckych ostrovov leží v Egejskom mori, na západe nachádzajúce sa ostrovy obmýva Iónske more a z južné ostrovy na nachádzajú v Stredozemnom mori. Najnavštevovanejšími ostrovmi v Grécku sú Kréta, ďalej ostrovy Rhodos, Korfu Thasos a jednotlivé ostrovy z Iónskych ostrovov, Kyklad a Južných Sporad.

K najbľúbenejším gréckym letoviskám patria veľké ostrovy Kréta, Rhodos, ale aj Korfu, Thassos, Kos a mnohé iné. Obľube dovolenkujúcich sa teší i polostrov Chalkidiki a Peloponéz. Grécko ponúka nielen krásne pláže a priezračné more, ale aj históriou dýchajúce mestá a miesta so starogéckymi pamiatkami, ako napríklad Atény, DelfySolúnMykényTéby a mnohé ďalšie. Zacestujte si s spolu s nami a spoznajte kolísku európskej civilizácie.

Hlavné mesto Atény je antické mesto s množstvom starobylých pamiatok ako koloseá, amfiteátre a paláce, za poslednú dobu tu problém so znečistením ovzdušia prerástol do takej miery že neohrozuje len prílev turistov ale aj samotné pamiatky, tak ako aj ciel návštevy. Solún alebo Tesaloniky ležiaci na tzv. “trojprstom” polostrove Chalkidiky je ďalším antickým mestom. Najvýznamnejšie antické pamiatky sú vykopávky starovekého mestského štátu Sparta na Peloponézkom polostrove, veštiareň v Delfách, miesto rozhodujúcej bitky Marathon a palác Knossos na ostrove Kréta.

Počas dovolenky v Grécku sa môžete ubytovať v troch základných úrovniach. Prvou sú hotely. Hotely v Grécku majú štandardne relatívne vysokú úroveň, nie je sa treba obávať žiadnych veľkých problémov s hmyzom. Druhou kategóriou sú apartmány a penzióny. Tu je treba vyberať trochu pozornejšie. V Grécku je vybudovaných veľké množstvo nových, čistých penziónov a apartmánov, či štúdií z betónu alebo z tehál, kde tiež žiadne problémy s hmyzom nehrozia. Ak však nájdeme však štúdia alebo apartmány v starých domoch, je potrebné mať sa na pozore. Ďalšou možnosťou ubytovania v Grécku sú kempy. Kempy majú štandardnú európsku úroveň, so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane elektriky a spŕch. Kempy dbajú aj o rodiny, ktoré do Grécka idú autom a potom chcú po Grécku cestovať. V prípade, že chcete v Grécku zostať na jednom mieste, je rozumnejšie voliť ubytovanie v penzióne, ktoré je zvyčajne cenovo veľmi prístupné, ale pohodlnejšie než kemp. Ak však patríte k turistickým nadšencom v gréckych kempoch budete iste spokojní.

Pre národ moreplavcov a rybárov sú more, pobrežie a ostrovy dedičstvom po predkoch a pre jeho návštevníkov ideálnym miestom pre strávenie dovolenky.