Poľsko je najväčším štátom strednej Európy. Jeho pestrá členitosť krajiny vyniká horami, rovinami, tak isto aj nenahraditeľným prístupom k moru a dovolenka v tejto krajine má naozaj čo ponúknuť. Táto kresťansky založená krajina plná historických, sakrálnych a kultúrnych pamiatok stojí určite za návštevu. Dovolenka v Poľsku ponúka unikátny pohľad na poľskú stranu Vysokých Tatier na juhu, na severe krajinu obmýva Baltské more. Dominantou z vodstva sú rieky Odra a Visla. Ideálne na turistiku sú miesta v Pomoranskej a Mazúrskej jazernej pahorkatine.

V Poľsku je počas dovolenky možné navštíviť rôzne zaujímavé kultúrne a historické pamiatky a dozvedieť sa mnoho zaujímavých informácií. Z Poľska totiž pochádzajú zvučné mená svetovej histórie ako astronóm Mikuláš Kopernik, skladateľ Frederik Chopen, Nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Henryk Sienkiewicz a pápež Ján Pavol II. Tie najznámejšie pamiatky sú v mnohých poľských mestách. Hlavné mesto Varšava sa pýši nádherným zrekonštruovaným historickým centrom. Za návštevu stojí aj Kráľovský palác, Prezidentský palác, Opevnenie Barbakan alebo Wilanovský palác. Oplatí sa navštíviť aj krásne historické mesto Krakow. Zrekonštruované hlavné námestie, na ktorom nájdete nielen tržnicu so zaujímavými suvenírmi, živé sochy a môžete sa povoziť na koči ťahanom koňmi. Históriou dýcha hrad Wawel, kde sú pochovaní poľskí králi i prezident Kaczinsky. Oplatí sa vidieť aj Mariánsky kostol a Jagelovskú univerzitu.

Turisticky obľúbeným mestom je Poznaň, kde je zaujímavý dom Artušov dvor z 15. storočia alebo jantárom zdobený oltár v kostole sv. Brigitty. Minulosť Poľska je poznačená 2.svetovou vojnou. Na území Poľska boli vybudované koncentračné tábory v Osvienčime a v Brezinke. Tieto smutné miesta sú svetovým dedičstvom UNESCO a stojí zato ich vidieť, aby sa človek zamyslel nad svojími skutočnými hodnotami. Milovníci prírody si počas dovolenky v Poľsku prídu na svoje pri návšteve Slowinského národného parku alebo Bielovežského pralesa, ktorý je svetovým dedičstvom UNESCO a žije tu stádo zubrov. Poliaci sú milí, usmievaví, raz-dva sa s turistami pustia do reči. Nevedomky vytvoria príjemnú atmosféru, vďaka ktorej bude dovolenka v Poľsku skutočným zážitkom.