Sochi 2014, XXII. Zimné olympijské hry

Dnes nás delí presne 10 dní od zahájenia XXII. Zimných olympijských hier, nuž poďme sa na ne pozrieť zblízka. Svet obletelo už niekoľko, zväčša negatívnych, správ ohľadne tejto očakávanej športovej udalosti. My sme sa sústredili na fakty a všetkým športovcom, ako aj fanúšikom želáme hry v duchu Coubertinovského "Rýchlejšie, vyššie, silnejšie".

Zimné olympijské hry sa po prvý raz konali v roku 1924 vo francúzskom Chamonix a tento rok ZOH oslavujú svoje 90. narodeniny. Pôvodnými olympijskými disciplínami boli lyžovanie, beh na lyžiach, krasokorčuľovanie, ľadový hokej, severská kombinácia, skoky na lyžiach a rýchlokorčuľovanie. Spomedzi všetkých krajín sa iba 12 krajín sveta zúčastnilo všetkých zimých hier pod olympijskou zástavou. Patria k nim Rakúsko, Fínsko, Francúzsko, Veľká Británia, Maďarsko, Taliansko, Nórsko, Poľsko, švédsko, Švajčiarsko, Kanada a USA. Iba 6 z nich uspelo v zbere medajlí v každých ZOH. Boli to Švédsko, Rakúsko, Kanada, Fínsko a USA. USA je dokonca jedinou krajinou, ktorá každý rok a v každých hrách získala zlato.

Sochi 2014

KEDY? V piatok 7. februára 2014 začne úvodný ceremoniál XXII. zimných olympijských hier. Hostiteľom bude ruské mesto Sochi (Soči). Sochi je prístavné a kúpeľné mesto ležiace na pobreží Čierneho mora neďaleko hraníc s Gruzínskom. Hry sa budú konať do 23. februára.

AKO? Súpermi Sochi o post hostiteľa ZOH boli rakúsky Salzburg a juhokórejský Pchjongjang. V prvom kole vypadol Salzburg, ktorý dosliahol iba 25 hlasov, pričom Pchjongjang dokonca získal o 2 hlasy viac ako Sochi (36 ku 34!). V druhom kole sa už misky váh naklonili definitívne na stranu Sochi v pomere 51 k 47.

KTO? Na hry sa kvalifikovali športovci z 88 krajín. Dominikánska republika, Malta, Paraguaj, Togo, Tonga, Východný Timor a Zimbabwe sa zimných olympijských hier zúčastnia po prvý raz. Slovensko bude reprezentovať dovedna 62 kvalifikovancých športovcov.

KDE? Polohu olympijskeho parku, štadiónov a ďalšie užitocné informácie nájdete vo videu nižšie.

MASKOTI? Maskotmi hier v Sochi budú polárny medveď - ktorého polárnici naučili lyžovať, rýchlokorčuľovať a hrať curling, zajac - najzaneprázdnenejší obyvateľ lesa, priateľský dobrák milujúci šport a leopard - záchranár a horolezec. :-)

AJ TAKTO... sa robí promo olympijského tímu. Na videu uvidíte to britské.

Lokalita: Sochi, Rusko