Transsibírska magistrála je najdlhšou železničnou traťou na svete, ktorá prechádza celým Ruskom. Jej trasa vedie z Moskvy do Vladivostoku v dĺžke 9288 km a trvá 7 dní. Dovolenka na Transsibírskej magistrále ponúka netradičné strávenie voľného času počas cestovania vlakom.

Stavba magistrály začala v roku 1891 a dokončená bola v roku 1905. Čoskoro sa začalo s jej elektrifikáciou, ktorá však bola dokončená až v roku 2002. Popri magistrále sa nachádza 89 miest. Niektoré z nich vznikali spolu so stavbou železnice, viaceré však neskôr zanikli. Magistrála je hlavnou dopravnou tepnou celej oblasti. Napája sa na ňu niekoľko železničních dráh do Strednej Ázie, Číny a Mongolska. Trať pretína aj 16 veľkých riek. Počas trasy je možné si na každej väčšej zastávke urobiť výlet. Pred nástupom do vlaku odporúčame aspoň krátku návštevu Moskvy -  za zmienku stojí najmä Červené námestie, Mauzóleum V.I.Lenina a Kremeľ.

Pohorím Ural prechádza v jeho najnižšom sedle. Pri meste Jekaterinburg si môžete pozrieť klasicistický Obelisk. Za pohorím Ural vlak prechádza najväčšou nížinou na svete – Západosibírskou nížinou, ktorú tvoria najmä močiare s brezami a smrekmi. Veľkým lákadlom celej cesty je najhlbšie jazero na svete – Bajkal. Jeho maximálna hĺbka dosahuje 1637 metrov.

Neďaleký Irkutsk prekvapí svojím priemyselným charakterom. V 60 km vzdialenej dedinke Listvyanka je drevený skanzen zachytávajúci históriu drsnej Sibíri. Pri meste Krasnojarsk sa nachádza prírodná rezervácia Stolby so stometrovými skaliskami a rozmanitou vegetáciou. Zaujímavé je tiež sledovať zanedbané mestá s chátrajúcimi továrňami a panelovými domami, či krásy sibírskej divočiny s brezovými a zmiešanými lesmi.

Zaujímavosťou je, že napriek tomu, že celá trasa prechádza ôsmymi časovýchi pásmami, vo vlaku po celý čas platí ten moskovský.

Trasu jazdia viaceré vlaky rôznej ceny i rýchlosti. Triedu si môžete vybrať podľa požiadaviek na komfort. Celá cesta je veľmi bezpečná, o poriadok vo vlaku sa totiž stará skupinka policajtov. Dovolenka na Transsibírskej magistrále je pre turistov naozaj netradičným zážitkom s množstvom dojmov z výhľadov a zážitkov so spolucestujúcimi.