Nevada leží v západnej časti USA, kde susedí so štátmi Oregon, Idaho (na severe), Kaliforniou (na západe), Arizonou (na juhovýchode) a Utahom (na východe). Názov štátu Nevada pochádza zo španielského slova "nevada" - čo znamená "zasnežená". Hranicu s Arizonou tvorí rieka Colorado. V štáte žije približne 2 700 000 obyvateľov, pričom najviac ich žije v meste Las Vegas (593 922) a Reno (180 480), ktoré sú známymi mestami hazardu. Nevada je najsuchším štátom USA, denné letné teploty môžu vystúpiť až k 52°C, zimné nočné teploty zas môžu klesnút až k −46 °C. Povrch Nevady tvoria prevažne púšťe. Známou je najmä Black Rock Desert, ktorá ma rozlohu 2,600 km² a kúsok od nej sa nachádza gejzír Fly.

Hlavným mestom štátu Nevada je Carson City, ktoré leží v údolí vo výške 1463 m n.m. a je obklopené kontinentálnou púšťou. Podnebie je mierne, najviac zrážok padne v zime a na jar, leto a jeseň sú naopak veľmi suché. Carson City je jedným z dvoch hlavných miest USA, ktoré nie sú situované vo vnútrozemí, ale susedí s iným štátom. V meste za sa nachádza múzeum štátu Nevada a Nevadské železničné múzeum. Západne od mesta sa rozprestiera Nevadský štátny park Lake Tahoe, ktorý je hlavnou turisticou atrakciou. Od jari do jesene je populárnou destinácou vďaka vodným športom a plážovým aktivitám. V okolí jazera je tiež množstvo turistických a cyklistických chodníkov. Jazero Tahoe je najväčším horským jazerom v Severnej Amerike a s hĺbkou 501 metrom je druhým najhlbším jazerom v USA.

Najväčším mestom štátu Nevada je Las Vegas, ktoré patrí k najviac sa rozvíjajúcim mestám v USA. Mesto je známe hlavne vďaka kasínam, hazardu, nočnému životu, hotelovými komplexami ale tiež vysokej kriminalite. Nachádza sa tu množstvo parkov - Las Vegas Springs Preserve, Floyd Lamb Park, 4 golfové kluby, 5 parkov pre psy, 9 skate parkov a 6 plavárni. Nájdete tu taktiež múzeá - Múzeum organizovaného zločinu (Las Vegas Museum of Organized Crime and Law Enforcement), Prírodopisné múzeum (Las Vegas Natural History Museum), Lied Discovery Children's Museum, National Atomic Testing Museum a Old Las Vegas Mormon State Historic Park. Ďalśím mestom ktorého hlavným "priemyslom" sú hazardné hry je Reno, ktoré sa tiež zvykne nazývať "Najväčšie malé mesto na svete".

Na hraniciach s Arizonou na rieke Colorado leží Hoover Dam - betónová klenbová priehrada, ktorá vytvára priehradné jazero s dĺžkou 185 kilometrov a hĺbkou 180 metrov. Vodné dielo je pomenované po prezidentovi Hooverovi, ktorý ju dal vybudovať v 30.rokoch 20.storočia.

V Nevade sa nachádza množstvo indiánskych rezervácii. Pred ich vstupom si však vopred vybavte potrebné povolenia na kempovanie, rybárčenie či turistiku. V žiadnom prípadne nesmiete z týchto indiánskych oblastí brať predmety a artefakty a tiež majte na pamäti, že by ste mali rešpektovať zvyky domácich.

Základné údaje

  • Oficiálny názov krajiny: Nevada - State of Nevada
  • Hlavné mesto: Carson City
  • Rozloha: 286 367 km²
  • Počet obyvateľov: 2 700 551 (2010)
  • Hustota zaľudnenia: 9,4 obyv./km²
  • Mena: americký dolár (USD)
  • Časové pásmo: SEČ-9/-8

Zaujímavé lokality v Nevade: Carson City, Great Basin National Park, Gejzír Fly, Henderson, Hooverova priehrada, Humboldt National Forest, Las Vegas, Rachel