Ibiza, Baleárske ostrovy, Španielsko

Ibiza je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou mnohých Európanov. Turistov láka na svoje krásne piesočné pláže a bujarý nočný život v tanečných kluboch. K Ibize patrí relax a oddych, či už ide o ležanie pri mori alebo večerný tanec a zábavu. Svojou rozlohou (571 km²) je Ibiza tretím najväčším ostrovom Baleárskeho súostrovia. Dovolenku tu každým rokom strávi až 4 milióny turistov.

Neveľká pevnina v Stredozemnom mori ponúka aj unikátne prírodné výtvory. Kúsok od strediska Sant Miquel sa nachádza kvapľová jaskyňa Cova de Can Marca. Podzemné krásy tu dopĺňajú svetelné a zvukové efekty, takže kvaple sa sfarbujú raz do červena, inokedy do zelena. Zátoka v Port de Sant Miquel na severe ostrova Ibiza je považovaná za jednu z najkrajších pláží na Ibize.

Že je Ibiza medzi turistami skutočne obľúbená, presvedčí každého fakt, že sa na ostrove, ktorý má okolo 100 000 obyvateľov, strávi dovolenku v priebehu sezóny až 4 milióny turistov.

Počas dovolenky na Ibize máte k dispozícii niekoľko možností dopravy. Autobusy sú pohodlné, klimatizované a pomerne lacné, ale nejazdia príliš často. Ideálny je preto prenájom auta. Autopožičovne majú svoje strediská najmä v areáli tamojšieho letiska. Vozidlá nižšej strednej triedy stoja už od 50 EUR/deň. Ďalšou možnosťou je doprava taxíkom v cene cca 1 EUR cez deň a cca 1,15 EUR v noci za každý najazdený kilometer. Keďže je Ibiza pomerne malá, stačí na jej prejazd krížom krážom autom jeden, maximálne dva dni.

Dejiny a história ostrova Ibiza

Ostrov Ibiza bol osídlený už asi 2000 rokov p.n.l., čoho dôkazom sú skalné maľby a megality. Okolo roku 700 p.n.l. tu bol Féničanmi založený prístav Ibes, ktorému sa hovorilo aj Ebusim, jedná sa o dnešné hlavné mesto Eivissa (katalánsky) čiže Ibiza (španielsky). Z prístavu sa neskôr stalo hlavné mesto, ktorého pomenovanie sa neskôr ujalo aj ako názov samotného ostrova.

Od 2. storočia p.n.l. tu vládli Rimania, a to až do roku 426, kedy bolo celé územie ostrova vyplienené Vandalmi. Nasledujúce dve stáročia sa niesli v znamení byzantskej nadvlády, ale už v 8. storočí sa chopili moci Maurovia, čo je dosť zrejmé aj na miestnych pamiatkach. Od 13. storočia sa osud Ibizy pevne spája so španielskou korunou. Počas doby koloniálnej expanzie a zámorských objavov však záujem o Ibizu značne opadol, a tak sa ostrov často stával útočiskom pirátov. Aj z tohto dôvodu nechal španielsky kráľ Filip II. rozšíriť maurské hradby Starého mesta (D'alt Vila), ktorému kraľuje nádherná pevnosť.

Zaujímavé dovolenkové destinácie na Ibize

Dovolenka v Port Sant Miquel

Zátoka v Port de Sant Miquel na severe ostrova Ibiza je považovaná za jednu z najkrajších pláží na Ibize. Na mori sa pohupujú viac či menej luxusné jachty, ale aj obyčajné plachetnice a motorové člny. Nad vodou sa dvíhajú skaly a nad nimi sa vzpínajú kopca husto porastené borovicami. Že to je jedno z najpríjemnejších miest na Ibize, dokazuje aj honosná rezidencia na polostrove, za ktorým už začína šíre more. Ono sídlo totiž patrí istému ruskému miliardárovi.

Port Sant Miquel je veľmi malé rekreačné stredisko i keď sa tu v hlavnej sezóne zdržiavajú tisíce turistov, pričom najviac je počuť angličtinu. Nie sú tu však žiadne dlhé uličky s obchodíkmi a reštauráciami, ako je tomu napríklad na pobreží Španielska. Nie je tu dokonca ani bankomat alebo lekáreň. Pre peniaze alebo medikamenty sa treba ísť do päť kilometrov vzdialeného Sant Miquel. 

To však neznamená, že by v turistickom stredisku nebolo čo robiť. Celý areál je prepojený a turisti ubytovaní v jednom hoteli môžu využívať služby celého komplexu. Sú tu samozrejme rôzne veľké a rôzne hlboké bazény, tenisové kurty, ihrisko pre deti, biliardy, ping-pong a ďalšie športy vrátane tých vodných. Večer sa organizujú programy pre deti aj rodičov.

Pláž síce nie je príliš dlhá, ale vďaka pozvoľnému vstupu je veľmi priateľská pre rodiny s deťmi. Kúsok od brehu sa navyše preháňajú ryby a rybky, ktoré si radi pochutnajú na rohlíkoch z hotelových reštaurácií. Tie väčšie dokonca uždibují pečivo priamo z ruky. Jedinou malou nepríjemnosťou v plytkom mori sú pŕhlivé medúzy, ktoré sa tu a tam v počte niekoľkých jedincov priblížia k pláži. Pre prípady, že by priehľadný morský živočích niekoho spálil, je plavčík vybavený špeciálnym sprejom na ochladenie rany.

Zátoka Cala Bassa

Ak chcete "ochutnať" trochu inú pláž, zastavte sa napríklad v zátoke Cala Bassa na východnom výbežku ostrova. Tu totiž nie je vôbec žiadna betónová zástavba. Je to pomerne malá zátoka a piesková pláž je veľmi príjemná. Nie sú tu skoro žiadne vlny, takže sa môžete uvelebiť na nafukovačke a vychutnávať si pohupovanie na morskej hladine.

Výhodou aj nevýhodou je, že v okolí nie sú žiadne obchody alebo väčšie reštaurácie. Proste miesto na konci sveta. Keď si zabudnete priviesť vlastné pitie a jedlo a budete odkázaní na miestne rýchle občerstvenie, siahnete dosť hlboko do peňaženky. Majitelia kioskov využívajú toho, že tu nič iné nie je a ceny sú preto pomerne vysoké.

Jaskyne na Ibize

Kúsok od strediska Sant Miquel je jedno zaujímavé miesto na krátky výlet - kvapľová jaskyňa Cova de Can Marca. Prehliadka jaskýň na Ibize je mimoriadne pôsobivá. Podzemné krásy tu totiž dopĺňajú svetelné a zvukové efekty, takže kvaple sa tu sfarbujú raz do červena, inokedy do zelena. K jaskyni je možné dôjsť pešo, je to kúsok. Z vrchu kopca sa navyše otvára krásny výhľad na celú zátoku. V lete sú jaskyne otvorené až do ôsmej večer, musíte len počítať s poludňajšou pauzou. Ale lepšie je beztak vyraziť na výlet až navečer, keď nie je také teplo. Dospelí zaplatia za vstup 8 eur, deti 4,5 eura.

Výlet do mesta Ibiza

Pokiaľ trávite dovolenku na ostrove Ibiza, určite si nenechajte ujsť výlet do hlavného mesta, ktorého názov je totožný s menom ostrova - Ibiza. Prehliadku mesta Ibiza môžete začať v miestnom prístave, kde kotvia súkromné jachty a trajekty z Barcelony alebo Valencie, z ktorých práve vystupujú cestujúci alebo odchádzajú auta. Pred prístavnou halou stojí uprostred kruhového objazdu niekoľkometrový Obelisk korzárov (Obelisco a los Corsarios), ktorý sme vám už spomínali.

Za návštevu stojí i Staré trhovisko, kde sa predáva ovocie, zelenina či kvety. Najrušnejšie je samozrejme hneď ráno. Naproti trhovisku je hlavný vchod do historického centra hlavného mesta, ktoré sa nazýva Dalt Vila. Vchádza sa impozantnou bránou z konca 16. storočia, zdobenou torzom tiel z bieleho mramoru. Mohutné opevnenie prežilo bez úhony stáročia a je skoro neporušené. Zo siedmich bášt sa obrancom otváral výhľad do širokého okolia, či sa nepribližuje nepriateľské loďstvo. Dnes sú hradby vyhlásenou kultúrnou pamiatkou a Staré mesto je zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Pri prechádzke Starým mestom môžete postupovať príkrymi dláždenými ulicami podľa chuti a nálady, ani nepotrebujete mapu, rýchlo sa zorientujete a nemôžete zablúdiť. Cestou si môžete kúpiť originálne, ručne vyrábané šperky a ďalšie suveníry, za celkom dobré ceny. Cesta do neustáleho kopca vás nakoniec zavedie až ku katedrále z 13. storočia. Naproti námestiu stojí aj archeologické múzeum, kde sa vystavujú šperky, mince a ďalšie historické predmety nájdené na ostrove.

Keď sa budete vracať späť, môžete sa zastaviť na ďalšom pozoruhodnom mieste, čo je nekropola so zhruba štyrmi tisíckami hrobiek. Niektoré z nich pritom boli vyprázdnené a sprístupnené. Avšak mŕtvoly tam neuvidíte, hrobky slúžia hlavne ako prehliadka umeleckých predmetov, ktoré sa kedysi pridávali k mŕtvym. Pred spiatočnou cestou sa potom môžete osviežiť na miestnej pláži vo Figueretes (figovničkách), ktorá patrí k najobľúbenejším na ostrove.

Doprava na Ibize

Ak sa chcete vydať do rôznych častí ostrova Ibiza, môžete zvoliť autobus alebo prenájom auta. Autobusy sú pohodlné, klimatizované, pomerne lacné, ale nejazdia príliš často. Ideálny je preto prenájom auta. Môžete využiť pomoc na recepcii vo vašom hoteli alebo sprievodcu vašej cestovnej kancelárie. Objednané auto požadovanej veľkosti a výkonu bude v stanovený čas stať pred hotelom.

Autopožičovne na Ibize majú svoje strediská najmä v areáli tamojšieho letiska. Ceny za zapožičanie vozidiel sú pomerne priaznivé. Vozidlá nižšej strednej triedy sa dajú zohnať už od 50 EUR za deň alebo cca 200 eur za týždeň. Je dobré sa vopred informovať, aké poistenie je súčasťou prenájmu auta. S kvalitou a exkluzivitou prenajatého vozidla však cena za zapožičanie strmo stúpa. Najluxusnejší automobily typu Mercedes Benz E, Audi A4 Cabrio alebo Mercedes Benz CLK Cabrio zaobstaráte okolo 300 eur za deň. Keďže je Ibiza pomerne malá, stačí na prejazd celého ostrova krížom krážom jeden, maximálne dva dni. Pripravte sa tiež na to, že po vás požičovňa áut bude najskôr požadovať zálohu na benzín alebo naftu. Auto sa má totiž vracať s plnou nádržou, ale niektorí turisti toto pravidlo nedodržiavajú, a tak sa prenajímatelia takýmto spôsobom poisťujú. Na Ibize nepotrebujete vlastniť medzinárodný vodičský preukaz, stačí vám ten slovenský. Mali by ste ho mať však aspoň pol roka, a tiež sa môže stať, že vám auto nepožičajú, ak ste este nedosiahli 21 rokov. Autom obídete celý ostrov bez problémov za deň a ešte stihnete niekoľko zastávok na kúpanie.

Ďalšou z možností využitia dopravy na Ibize, je doprava taxíkom. Cena za každý najazdený kilometer je cez deň cca 1 EUR, v nočných hodinách je potom kilometrová sadzba o niečo vyššia, napriek tomu je relatívne prijateľná za cca 1,15 EUR. Doprava taxíkom je veľmi pohodlný, spoľahlivý a pomerne dostupný spôsob prepravy na ostrove Ibiza. Ďalšou možnosťou miestnej dopravy je využitie autobusov hromadnej dopravy. Na Ibize jazdí celkom 45 autobusových liniek. Cestovné sa pohybuje okolo 1,5 eur. Vyznávači nočného života iste uvítajú aj možnosť prepravy nočným autobusom - tzv. Party busom do niektorého zo svojich obľúbených klubov.

Letecky na Ibizu

Najpohodlnejšie sa na Ibizu dostanete lietadlom. Letisko je na Ibize jediné, avšak prevádzka je na ňom v sezóne dosť čiperná. Letisko sa nachádza v juhozápadnom cípe ostrova, v blízkosti hlavného mesta Ibiza (Eivissa) a preslávenej pláže Playa de Bossa. Z letiska vás do hotela pohodlne prepraví miestne taxi.

Ubytovanie na Ibize

Ibiza sa svojou ponukou a kvalitou služieb radí na špičku všetkých turistických letovísk. Spektrum ubytovacích kapacít je veľmi rozmanité. Najlacnejšie ubytovanie na Ibize je možné v jednohviezdičkových hoteloch zohnať od 35 eur za noc, za najluxusnejšie ubytovacie kapacity však zaplatíte aj viac ako 750 EUR / noc. Veľa záujemcov o pobyt na Ibize však uprednostní zájazdy s cestovnou kanceláriou.

Turisti, ktorí vyhľadávajú skôr pokojnú dovolenku pri krásnej piesočnatej pláži, dajú prednosť ubytovaniu vo východnej časti ostrova, napríklad pri pláži Cala San Vicente, ktorá sa nachádza v krásnej a pokojnej zátoke. Priaznivci nočného života naopak uprednostnia pobyt v blízkosti hlavného mesta Ibiza (Eivissa), pretože práve v jeho okolí sa nachádza podstatná časť slávnych klubov. Alternatívou pre nočný život je ešte prístav San Antonio, ktorý je od hlavného mesta vzdialený asi 15 km.