Barcelona - Španielsko

Barcelona je druhým najväčším a veľmi významným mestom Španielska. Leží v severovýchodnej časti krajiny na pobreží Stredozemného mora, ktoré predurčuje príjemný prímorský ráz podnebia. Dovolenku v Barcelone tak môžete poňať kultúrne – návštevou mesta, ako aj oddychovo – trávením času na plážach. Barcelona má veľké medzinárodné letisko El Prat.

Barcelona je výnimočná svojou špecifickou architektúrou, ktorej prvky môžete nájsť na každom rohu. Pričinil sa o ňu najmä Antoní Gaudí (po katalánsky)  a jeho súčasníci. Dominantou mesta je jeho najslávnejší chrám Sagrada Familia, ktorý sa stavia od roku 1883 a dodnes nebol dokončený. Otec stavby Sagrada Familia – sám Gaudí totiž počas jeho výstavby zomrel po zrazení električkou. Gaudí sa však súčasne venoval výstavbe viacerých diel, a tak dnes turisti môžu obdivovať aj mnohé ďalšie stavby ako napríklad Casa Mila (La Pedrera), Casa Batlló, Casa Vicens, Teresines a Casa Calvet. V parku Guel sa dnes nachádza Gaudího múzeum s množstvom zaujímavostí.

Medzi významné historické pamiatky Barcelony patrí aj Gotická štvrť – staré mesto s rímskymi hradbami a katedrálou sv. Euálie v gotickom štýle. Na západ od nej leží La Rambla, najznámejšia a najživšia ulica Barcelony, ktorá bola v minulosti korytom potoka. V podzemí námestia Plaza del Rei sa kedysi nachádzali kúpele s bazénom, vodné kanály a ďalšie rímske vykopávky. Dnes na tomto námestí môžete nájsť múzeum dejín mesta.

V Barcelone sa nachádza aj mnoho galérií a múzeí. Medzi najnavštevovanejšie patrí Museu Picasso a Fundacio Joan Miro, veľmi navštevované je však aj múzeum slávneho futbalového klubu FC Barcelona.

Nad Barcelonou sa týči vrch Tibidabo ležiaci vo výške 532 m n.m.. Vedie sem aj lanovka a rodiny s deťmi tu poteší rovnomenný zábavný park a výhľad na celé mesto.

Neďaleko mestského prístavu sa nachádza ešte jeden historický skvost – stredoveké lodenice zo 14. storočia Les Drassanes, ktoré sú považované za najväčšie a najzachovanejšie svojho druhu. V prístave bolo tiež vybudované morské akvárium, ktoré opäť poteší najmä rodiny s deťmi.

Barcelona je univerzitným mestom, ktoré láka mladých ľudí z celého sveta. Dovolenku v Barcelone je možné odporučiť najmä milovníkom umenia, architektúry a kultúry.