Moskva – podľa Rusov „Matka miest“. Hlavné mesto Ruska je dôležitým strediskom kultúrneho, politického a ekonomického života. Dovolenka v Moskve vás prekvapí nielen krásnym prírodným prostredím, ktorý tvorí rozvodie riek Volgy a Oky, ale aj množstvom jedinečných miest a fascinujúcou ruskou kultúrou.

Prvý písomný údaj o Moskve je už z roku 1147. Mesto je kľudné, Rusi sú milí, zhovorčiví a ochotne vám pri probléme poradia. Na každom kroku cítiť ich národnú hrdosť a pohostinnosť. Z jedál počas dovolenky môžete ochutnať boršč, pirohy, solanku, paschu, či mrkvovú zapekanku. V pití vodky s nimi radšej nesúťažte...

Ak je vaša dovolenka určená pre spoznávanie celej Moskvy, najlepšie je využívať autobusovú dopravu alebo vlak. Taxíky môžu byť menej bezpečné, vždy si treba dohodnúť aj tringelty. Rusko nie je drahá krajina, ubytovanie je lacné a čisté, príjemné.

Počas dovolenky určite navštívte Kremeľ, sídlo ruských vládcov. Architektonicky zaujímavé veže, katedrály a paláce sú symbolom Moskvy, aj celého Ruska. Je tak starý ako Moskva sama. Ďalším skvostom je Červené námestie s Chrámom Vasilija Blaženého a sochou Mimima a Požarského. Je tu aj Historické múzeum reprezentujúce dejiny Rusku.

V Leninovom múzeu sú umiestnené mumifikované pozostatky Lenina a ak máte trpezlivosť vystáť si dlhú radu, tak vás čaká unikátny a pokorný pocit pred týmto veľkým revolucionárom. Bolšoj teátr je impozantné divadlo hrajúce svetoznáme opery a hry. Štátna Treťjakovská galéria je zhromaždením ruského umenia v Rusku. Okrem toho v Moskve vidieť niekoľko kláštorov, múzeí a historických cintorínov.

Moskva je srdcom ruského národa. Počas dovolenky v Moskve je pozitívom spoznať nielen krásu tohto mesta, ale aj výnimočnosť a hrdosť ruských ľudí.